ORLEN testuje swoje własne 5G w Płocku

Newsy
Opinie: 0
ORLEN testuje swoje własne 5G w Płocku

PKN ORLEN przeprowadził testy prywatnej sieci 5G w rafinerii w Płocku oraz na pobliskiej stacji paliw.

Spółka z Płocka otrzymała w tym celu czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę UKE. Jednym z największych wyzwań w czasie testów okazało się zapewnienie wystarczającego poziomu mocy sygnału we wszystkich trudnodostępnych miejscach. Kluczowym zadaniem było dostarczenie odpowiedniej liczby anten i urządzeń, pozwalających uzyskać optymalną konfigurację infrastruktury radiowej oraz ich właściwe rozlokowanie.

Pilotażowy projekt Orlenu udowodnił, że możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie danych na terenie zakładów produkcyjnych z prędkością do 1Gbps. W obszarze łączności krytycznej przetestowano łączność dyspozytorską głosową oraz wideo, a także sprawdzono możliwość transmisji danych przez urządzenia końcowe systemu łączności krytycznej. Ważna była także integracja nowych możliwości komunikacji krytycznej z istniejącym systemem TETRA służącym do cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej. Jest on wykorzystywany do komunikacji głosowej, ale nie ma możliwości transmisji danych oraz wideo.

Dostarczone routery 5G Siemensa posłużyły do testów z różnymi dostawcami 5G RAN (Radio Access Network). Sprawdzono m.in. możliwość przesyłania danych ze stacji paliw oraz  liczników energii.

Testowano także usługę Video as a Sensor (VaaS) do monitoringu pochodni rafinerii w Płocku. Doświadczenie z użyciem technologii 5G miało pokazać czy za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego możliwa jest realizacja procesu sterowania płomieniem. Dane obrazu wideo (pasmo widzialne i termowizja) były przetwarzane jak dane pobrane z inteligentnego, wyspecjalizowanego sensora pomiarowego. Każda zmiana stanu płomienia była sygnalizowana pracownikom m.in.  powiadomieniem na smartphonie lub smartwatch’u.

Siemens wsparł PKN ORLEN w testach sieci 5G dla infrastruktury krytycznej

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: