Tak ma działać państwowa sieć komórkowa 5G 700

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Telko.in
Opinie: 0
Tak ma działać państwowa sieć komórkowa 5G

Serwis TELKO.IN dotarł do dokumentu, który stworzyła firma Accenture dla spółki #polskie5G.

 

Według tej analizy partnerzy mieliby współużytkować sieć komórkową w technologii 5G zbudowaną z wykorzystaniem pasma 700 MHz przez specjalnie powołaną do tego spółkę celową (#polskie5G). MNO korzystaliby z udostępnionej pojemności do świadczenia usług komercyjnych, a Exatel wyłącznie do budowy sieci łączności specjalnej. Z takiej dyspozytorskiej sieci korzystać miałyby przede wszystkim: Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna i Policja.

 

Łączny koszt budowy i utrzymania sieci w ciągu 7 lat oszacowany został na prawie 2,3 mld zł z czego ok. 60 proc. pochłonie radiodostęp. Opłatę rezerwacyjną za pasmo oszacowano na przeszło 600 mln zł.

 

Na kapitał założycielski spółki „zrzuciliby się” operatorzy (w tym Exatel). Reszta projektu ma być finansowana kredytem.

 

Później spółka finansowałyby działalność i obsługiwała zadłużenie z sprzedaży pojemności dla pięciu partnerów: czterech MNO i Exatela. Każdy gwarantowałby rokroczny zakup 1/5 pojemności w sieci 5G – po równo, lub z uwzględnieniem wykorzystanych zasobów.

 

Nie przewiduje się, aby spółka miała generować znaczące zyski dla udziałowców – korzyści ekonomiczne mieliby uzyskiwać z komercjalizacji swoich pojemności sieci 5G.

 

Początkowo w #polskim5G pięciu operatorów miałoby równe udziały, ale docelowo 50 proc. miałoby przypaść podmiotom kontrolowanym przez skarb państwa.

 

Modele przewidują, że dla 98-proc. pokrycia obszaru kraju siecią 5G 700 MHz potrzeba ok. 8 tys. Lokalizacji, które mają już operatorzy komercyjni. Na potrzeby projektu miałoby powstać ok. 300-400 nowych lokalizacji.

 

Ze szczegółami dokumentu można zapoznać się tutaj

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: