Dwa auta tak skuteczne, jak wszystkie piesze patrole w Warszawie

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Dwa auta tak skuteczne, jak wszystkie piesze patrole w Warszawie

Ponad 100 tysięcy nieuczciwych kierowców wykryły dwa auta automatycznie kontrolujące opłaty za parkowanie w Warszawie. ZDN właśnie odebrał trzeci pojazd, który od 7 września będzie kontrolował rozszerzoną strefę płatnego parkowania.

 

7 września Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) w Warszawie rozszerzy się o 7,8 tys. miejsc postojowych i obejmie znaczny obszar Pragi-Północ oraz Woli.

 

Samochody dostarcza firma Smart Factor, w ramach podpisanej w zeszłym roku umowy na uruchomienie systemu elektronicznej kontroli w mieście.

 

Trzecie auto do e-kontroli to nissan leaf, podobnie jak dwa pozostałe auta użytkowane od początku roku. Samochód wyposażony jest w zestaw kamer i czujników umieszczonych na dachu, które sprawdzają czy kierowca zaparkowanego w SPPN pojazdu zapłacił za postój. Kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekazują te dane do bazy Zarządu Dróg Miejskich, który zweryfikuje opłaty za dany pojazd.

 

Przed rozpoczęciem służby, trzeci samochód do e-kontroli zostanie jeszcze wyposażony w specjalny czytnik RFID. Dzięki temu automatycznie rozpozna etykietę naklejoną na Kartę Honorową, Kartę Powstańca i Kartę N+, uprawniające do bezpłatnego postoju w SPPN.

 

System elektronicznej kontroli strefy z parkomatami działa od 7 stycznia. Do 31 lipca dwa auta skontrolowały w sumie 679 741 pojazdów zaparkowanych w strefie.

 

Do tej pory dwa auta pozwoliły na wystawienie 100 241 opłat dodatkowych. W tym samym czasie piesze patrole ukarały 116 524 kierowców.

 

System e-kontroli skanuje tylko tablicę rejestracyjną kontrolowanego pojazdu, automatycznie wymazuje wszystkie obrazy i wizerunki osób, które mogą pojawić się podczas robienia zdjęć. Kontrola wykonywana jest dwukrotnie w krótkim odstępie czasu. Po to, aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu.

 

Numery umieszczone na sfotografowanych tablicach są automatycznie porównywane z bazą zawierającą wniesione opłaty za parkowanie. Numery samochodów, których kierowcy zapłacili za postój, mieli abonament lub zapłacili poprzez aplikację mobilną, są od razu kasowane. System przekazuje jedynie numery rejestracyjne tych aut, których kierowcy nie uiścili opłaty w SPPN, mimo że powinni to zrobić.

 

Od 7 września opłata dodatkowa będzie w Warszawie wynosiła 250 zł. Osoby, które opłacą ją w ciągu tygodnia, skorzystają z niższej stawki (170 zł).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: