Plan działań Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 11

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej planuje przeprowadzić następujące działania regulacyjne związane z poprawą jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych oraz zapewnieniem rzeczywistej realizacji przez operatorów ustawowych uprawnień osób korzystających z usług łączności elektronicznej.

1. Analizy rynków telekomunikacyjnych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury UKE prowadzi analizy 18 rynków telekomunikacyjnych. Celem analiz jest zbadanie stanu rozwoju konkurencji na danym rynku oraz w przypadku braku skutecznej konkurencji - nałożenie na operatorów adekwatnych obowiązków regulacyjnych.

W zakresie prowadzonych analiz rynków do końca II kwartału 2006 r. nastąpi zakończenie badania rynków hurtowych, włącznie z wydaniem decyzji ustalających obowiązki regulacyjne. Analizy rynków hurtowych umożliwią nałożenie obowiązków otwierających rynki na konkurencję.

Dla poszczególnych rynków hurtowych Prezes UKE planuje podjąć rozstrzygające decyzje w następujących terminach:
1) świadczenie usługi dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych - marzec 2006 r. 
2) świadczenie usługi zakańczania połączeń głosowych w poszczególnych ruchomych publicznych sieciach telefonicznych - kwiecień 2006 r. 
3) świadczenie usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej - kwiecień 2006 r.
4) świadczenie usługi zakańczania połączeń w poszczególnych stacjonarnych publicznych sieciach telefonicznych - kwiecień 2006 r.
5) świadczenie usługi tranzytu połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej - kwiecień 2006 r.
6) świadczenie usługi dostępu do lokalnej pętli i podpętli abonenckiej (łącznie z dostępem współdzielonym) realizowanego za pomocą pary przewodów metalowych w celu świadczenia usług szerokopasmowych i głosowych - maj 2006 r.
7) świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego, w tym usługi szerokopasmowej transmisji danych, z wyłączeniem usług, o których mowa w pkt 4 i 11 - maj 2006 r.
8) świadczenie usługi roamingu międzynarodowego w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych - czerwiec 2006 r.
9) świadczenie usługi transmisji programów radiofonicznych lub telewizyjnych w celu dostarczania treści radiofonicznych lub telewizyjnych użytkownikom końcowym - czerwiec 2006 r.
10) świadczenie usługi dzierżawy odcinków zakończeń łączy - wrzesień 2006 r. 
11) świadczenie usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy - wrzesień 2006 r.

Ponadto do końca IV kwartału 2006 r. planowane jest zakończenie analiz rynków detalicznych, włącznie z wydaniem decyzji ustalających obowiązki. Decyzje te będą uwzględniać wpływ konkurencji na rynkach hurtowych na sytuację na telekomunikacyjnych rynkach detalicznych.

2. Oferty ramowe

15 lutego 2006 r. odbędzie się w siedzibie UKE rozprawa administracyjna w sprawie wprowadzenia z urzędu oferty ramowej TP o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej w części dotyczącej dostępu do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych, tzw. Bitstream Access.

Po zakończeniu postępowania z końcem lutego 2006 r. zostanie wydana decyzja w sprawie wprowadzenia z urzędu do stosowania przez TP oferty ramowej o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej w części dotyczącej Bitstream Access.

TP złożyła wniosek o akceptację nowego projektu ramowej oferty w zakresie łączenia sieci z innymi operatorami. Propozycja TP zostanie rozpatrzona do końca marca 2006 r.

Podjęte zostały także prace nad zmianą oferty ramowej o dostępie do uwolnionej pętli lokalnej. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu. Prace zostaną zakończone do końca marca 2006 r.

3. Współpraca międzyoperatorska

10 lutego 2006 r. odbędzie się w siedzibie UKE rozprawa administracyjna w sprawie z wniosku Tele 2 Sp. z o.o. w zakresie ustalenia warunków współpracy i rozliczeń w ramach usługi hurtowej odsprzedaży abonamentu - WLR (Wholesale Line Rental). Urząd kończy etap zbierania materiału dowodowego w tej sprawie. Projekt decyzji WLR zostanie poddany publicznym konsultacjom w pierwszej połowie marca 2006 r. 

4. Metoda kosztowa


Na pierwszą połowę marca 2006 r. jest planowane wydanie decyzji Prezesa UKE zatwierdzającej instrukcję i opis kalkulacji kosztów do stosowania przez Telekomunikację Polską, jeżeli dokumenty te uzyskają aprobatę UKE. Wydanie przez Prezesa UKE tej decyzji stanowi kulminacyjną fazę postępowania administracyjnego, rozpoczętego złożeniem przez TP wniosku o uzgodnienie i zatwierdzenie instrukcji dotyczącej rachunkowości regulacyjnej za 2005 r. i opisu kalkulacji kosztów usług telekomunikacyjnych na 2006 r.

Do 15 marca 2006 r. zostanie ogłoszone i przeprowadzone postępowanie konkursowe w sprawie powołania biegłego rewidenta do weryfikacji sprawozdań z rachunkowości regulacyjnej i wyników kalkulacji kosztów TP. Biegły rewident przeprowadzi badanie sprawozdań TP oraz wyników kalkulacji kosztów poszczególnych usług świadczonych przez TP, pod względem zgodności z przepisami prawa i zatwierdzoną instrukcją i opisem kalkulacji kosztów. Do końca kwietnia 2006 r. zostanie także przeprowadzona ponowna kalkulacja wskaźnika zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału - WACC dla TP.

5. Usługa powszechna

W pierwszych dniach marca 2006 r. zostanie zakończony konkurs na operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej. Jeżeli oferta Telekomunikacji Polskiej S.A. (jedynego uczestnika konkursu) zostanie przyjęta, decyzja wyznaczająca TP oraz ustalająca warunki świadczenia usługi powszechnej zostanie wydana w kwietniu 2006 r. (uwzględniając konsultacje publiczne).

Usługa powszechna to zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne wszystkim użytkownikom końcowym stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych na terytorium Polski, z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie. 

Do zestawu tych usług zalicza się: przyłączenie do sieci i utrzymanie łącza abonenckiego, połączenia telefoniczne krajowe i międzynarodowe, udzielanie informacji o numerach telefonicznych oraz udostępnianie spisów abonentów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz świadczenie usług za pomocą aparatów publicznych. Operator wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej oprócz powyższego zestawu usług, do którego świadczenia będzie zobowiązany, będzie również miał obowiązek dostarczania abonentowi bezpłatnego szczegółowego billingu wykonanych usług, jak również możliwość nieodpłatnego zablokowania określonych połączeń. 

6. Roaming w sieciach GSM-UMTS

Prezes UKE rozważa powrót do postępowania dowodowego w postępowaniu w sprawie ustalenia pozycji rynkowej operatorów na rynku dostępu do sieci i inicjacji połączeń w sieciach komórkowych. Postępowanie dowodowe skutkowałoby weryfikacją projektów decyzji o nałożeniu obowiązków regulacyjnych na operatorów telefonii komórkowej w zakresie udostępnienia sieci dla nowych operatorów (np. dla operatorów wirtualnych sieci komórkowych MVNO) i zapewnienia roamingu wewnętrznego. Analiza projektów decyzji przygotowanych jeszcze przez Prezesa URTiP (poprzednika Prezesa UKE) wskazuje na wady uzasadnienia, które mogą być w przyszłości podstawą do uchylenia decyzji przez sąd oraz odmowy notyfikacji przez Komisję Europejską. 

Znowelizowana ustawa Prawo telekomunikacyjne pozwala obecnie na znacznie szybsze przygotowanie materiału dowodowego niezbędnego do opracowania nowych projektów decyzji i ich skuteczne wprowadzenie w życie (rygor natychmiastowej wykonalności decyzji Regulatora).

Do 15 lutego 2006 r. swoją opinię w sprawie dotychczasowych projektów decyzji o nałożeniu na trzech operatorów telefonii komórkowej obowiązków regulacyjnych ogłosi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja UKE zostanie wydana do końca marca 2006 r. 

7. Przenoszenie numerów

UKE prowadzi kontrolę przestrzegania przez operatorów sieci stacjonarnych uprawnień abonentów do zmiany operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonicznego na obszarze jednej strefy numeracyjnej. Usługa ta powinna być dostępna wszystkim abonentom w sieciach stacjonarnych od początku stycznia 2006 r. Aktualnie kontrolerzy weryfikują dane nadesłane od operatorów dotyczące ich gotowości do przenoszenia numerów na żądanie abonenta oraz wysokości jednorazowej opłaty za przeniesienie numeru do innej sieci (tzw. opłata pożegnalna). Planowany termin zakończenia kontroli to 15 lutego 2006 r. 

Od 25 stycznia 2006 r. trwa sprawdzanie przestrzegania przez Polkomtel S.A. oraz PTK Centertel Sp. z o.o. obowiązków w zakresie przenoszenia numerów. Pełne udostępnienie tej usługi oraz pojawiające się w prasie informacje na temat problemów we współpracy pomiędzy niektórymi operatorami sieci komórkowych w zakresie przenoszenia numerów uzasadniały potrzebę ponownej kontroli w zmienionym stanie faktycznym. Kontrola w tym zakresie zostanie zakończona 10 lutego 2006 r.

Kończy się badanie cen za przenośność numerów w sieciach operatorów stacjonarnych i komórkowych. Wobec zaskakującej jednomyślności operatorów we wskazywaniu na ceny TP i operatorów komórkowych jako źródło decyzji cenowych w pozostałych sieciach, oraz wobec całkowitego braku udowodnienia, że ceny przenośności nie stanowią bariery w korzystaniu usługi, a także wobec faktu, że średnia cena w Unii Europejskiej wynosi 14 euro, Prezes UKE rozważa przekazanie sprawy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, a także zmowy cenowej. Prezes UKE nie posiada obecnie możliwości wymuszenia obniżki ceny.

8. Kontrole przestrzegania prawa

Ponadto UKE przeprowadza kontrolę wypełniania przez operatorów obowiązku udostępniania niezbędnych danych dla innych podmiotów prowadzących usługę ogólnokrajowego spisu abonentów oraz usługę informacji o numerach obejmującej wszystkich abonentów publicznych sieci telefonicznych w Polsce. Zakończenie tej kontroli powinno nastąpić 28 lutego 2006 r.

Zakończenie kontroli wypełniania przez operatorów obowiązku udostępniania, na każde żądanie służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy, w miarę możliwości technicznych, w czasie rzeczywistym informacji dotyczących lokalizacji zakończenia sieci, z którego zostało wykonane połączenie do numeru alarmowego "112" oraz innych numerów alarmowych, umożliwiających niezwłoczne podjęcie interwencji, planowane jest do 15 lutego 2006 r. w stosunku do pierwszej kontrolowanej grupy 10 największych operatorów.

UKE prowadzi również stałe kontrole zdalne wskaźników charakteryzujących dostępność usługi powszechnej oraz jakość transmisji sygnału mowy. Badana jest dostępność usługi powszechnej m.in. na podstawie wskaźników stopy nieskutecznych wywołań, czasu zestawienia połączenia oraz jakości transmisji sygnału mowy.

W kwietniu 2006 r. zostanie przeprowadzona kontrola przestrzegania uprawnień konsumentów usług telekomunikacyjnych przez dostawców usług telekomunikacyjnych (regulaminy, umowy, cenniki).

9. Przetargi na rezerwację częstotliwości

UKE prowadzi postępowania przetargowe w celu wyboru podmiotów, które uzyskają rezerwację częstotliwości niezbędnych do świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieciach bezprzewodowych.

1) Przetargi powiatowe na częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz (radiowe sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu na obszarach powiatów) zostaną zakończone do połowy kwietnia 2006 r. Obecnie komisje przetargowe powołane w oddziałach okręgowych UKE dokonują oceny 1201 złożonych ofert.
2) Prace komisji przetargowej na trzy rezerwacje kanałów radiowych w paśmie GSM 1800MHz dla sieci telefonii komórkowej będą zakończone do końca marca 2006 r. W dniu 9 stycznia 2006 r. oferty w tym przetargu złożyły: Telefonia Dialog, PTK Centertel i Telekomunikacja Kolejowa.
3) W dniu 31 stycznia 2006 r. do Urzędu wpłynęły trzy oferty w przetargu na rezerwację częstotliwości 410-430 MHz z przeznaczeniem na budowę ruchomej cyfrowej sieci telekomunikacyjnej typu dyspozytorskiego. Oferty w przetargu złożyły firmy: INOVATEL, Polskie Sieci Dyspozytorskie i TELRISE. Planowany termin zakończenia prac Komisji przetargowej to koniec marca 2006 r.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Apskie pisze: 2006-02-02 13:35
    Uwolnienie pętli lokalnej i dostęp szerokopasmowy w maju, czyli koniec telepsa i neostrady już blisko :)
    0
  • Users Avatars Mini
    lukasm pisze: 2006-02-02 14:30
    Apskie: nie czeszyłbym się przed faktem, a raczej po fakcie - znając nasze realia, niestety
    0
  • Users Avatars Mini
    1010 pisze: 2006-02-02 14:37
    jak bedzie tak jak pisza to daje 10 pkt!
    0
  • Users Avatars Mini
    Problem:-( pisze: 2006-02-02 14:45
    Dlaczego jak sie zarejestrowalem tutaj. To jak sie zaloguje to wyswietla puste pola z danymi jakbym sie niezrejestrowal i tylko haslo jest wpisane.
    0
  • Users Avatars Mini
    Eryk pisze: 2006-02-02 15:04
    no chęci są przynajmniej na papierze. Zobaczymy jak będzie dalej. Mam nadzieję, że uwolnią wreszcie pętlę lokalną i skończy się dominacja neozdrady... wreszcie nastąpi koniec z telepsami!!! ahhhh marzenia :-|
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-02-02 15:21
    Trzymam kciuki, mam nadzieje że będą się trzymać tego planu... same dobrew rzeczy, tylko żeby prezes UKE nie okazał się taką szmatą do podłogi używaną przez TPse i "świętą trójcę" jak graboś
    0
  • Users Avatars Mini
    marcinsky pisze: 2006-02-02 16:03
    sporo zmian - ciekawe czy tpsa zmieni cen abonamentow kiedy bedzie musiala bezplatnie dorzucic biling i kilka uslug ... podyktowane to bedzie oczywiscie przepisami ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2006-02-02 17:43
    marcinsky: No jasne że zaraz podwyżkę walną u nich nie ma nic za darmo. Takie tam jest dziadostwo :-/
    0
  • Users Avatars Mini
    marcinsky pisze: 2006-02-02 18:34
    kto nie musi niech rezygnuje a tym ktorzy pozostana to wspolczuje
    0
  • Users Avatars Mini
    ajpiotrowski pisze: 2006-02-02 19:46
    po czynach ich poznacie, a nie po slowach - zobaczymy jak pani Regulator Ania Strezynska bedzie realizowala w praktyce swoje bunczuczne zapowiedzi - nie pieknej pamieci Regulator Witold G tez mial wiele wspanialych planow;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2006-02-02 21:25
    marcinsky: Ale do kogo pójść? Inni mają lipe :-/
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: