PKO zdradza jak płacimy na feriach

Newsy
Opinie: 0
PKO zdradza jak płacimy na feriach

Jak wynika z danych PKO Banku Polskiego podczas zimowych wyjazdów zagranicznych klienci banku płacą kartami głównie bezgotówkowo w terminalach POS.

Są jednak interesujące różnice między płatnościami dokonywanymi w różnych krajach. Takie wnioski płyną z analizy transakcji wykonywanych kartami płatniczymi największego polskiego banku (debetowymi i kredytowymi) w poprzednim sezonie zimowym (styczeń-marzec 2022 roku). Analizowane były transakcje w terminalach POS oraz wypłaty z bankomatów (bez płatności dokonywanych online).  

Według danych PKO Banku Polskiego - generalnie 92% tych transakcji stanowią płatności bezgotówkowe w terminalach POS.

Liderami były ty Czechy gdzie 98% transakcji Polaków kartami stanowiły właśnie te w terminalach i Słowacja - 96,8% a następnie: Włochy (96,4%), Austria (96%), Francja (94,2%) i Szwajcaria (92,2%).

Rozbieżności pojawiły się jednak, gdy spojrzeć na wartość gotówki wypłacanej w bankomatach, co może wskazywać na popularność płatności gotówkowych w danym kraju.

Banknoty wypłacane w bankomatach stanowiły od kilkunastu procent (Austria, Czechy i Francja) do niemal 40% wartości transakcji kartowych w Szwajcarii.

Duże różnice pomiędzy poszczególnymi krajami widać pod względem liczby płatności, gdy porównamy płatności zbliżeniowe (kartą płatniczą, ale też za pomocą HCE w aplikacji IKO oraz Apple Pay czy Garmin Pay) z tymi wykonanymi kartą wkładana do terminala - za pomocą chipa albo coraz rzadziej paska magnetycznego.

Płatności zbliżeniowe są już bardzo dobrze rozwinięte u naszych południowych sąsiadów – w Czechach stanowiły 95,5% , na Słowacji 92,9%. Dalej uplasowały się: Włochy (86,1%), Austria (80,6%) a nieco gorzej wyglądają na tym tle Francja (68,2%) i Szwajcaria, w której  płatności zbliżeniowe stanowiły tylko 59,2% ogółu płatności kartami w I kwartale 2022 roku.

Przeprowadzona analiza dotyczy transakcji w całym danym kraju, bez podziału na górskie kurorty, stolicę czy inne popularne wśród turystów miasta. Pokazuje ona popularność płatności bezgotówkowych w wybranych krajach, jednak nie można zagwarantować, że w miejscu które odwiedzi polski turysta będzie dobrze rozbudowana sieć akceptacji.

Niektórzy zima wolą odwiedzić jakieś egzotyczne, cieplejsze kraje, gdzie w wielu przypadkach płatności zbliżeniowe nie są jeszcze popularne. Analizując te turystyczne kierunki widać, że płatności zbliżeniowe podczas płacenia karta stanowiły przykładowo - w Egipcie 65,2%, na Malediwach 65%, w Dominikanie 47,3%, w Meksyku tylko 13,6% i w Tanzanii (w tym na Zanzibarze) jedynie 7,5%.  

Eksperci PKO Banku Polskiego przeanalizowali też dostępne metody i narzędzia płatności, które będą przydatne podczas zimowego wyjazdy za granicę i na co należy uważać płacąc lub wypłacając gotówkę z bankomatu.  

Najbardziej uniwersalna i najlepiej przydatna na zimowy wyjazd za granice jest karta debetowa z aktywną opcją wielowalutowości, co pozwala na płacenie bezpośrednio w najpopularniejszych walutach, bez konieczności przewalutowania. Te waluty pobierane są wówczas z podpiętych do karty kont walutowych, a te najwygodniej można zasilić w obcą walutę kupując ją w kantorze internetowym PKO Banku Polskiego, który działa 24 godziny na dobę w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO.

Można też dodatkowo aktywować BLIKA zbliżeniowego, który działa na smartfonach z systemem Android. Płatności BLIKIEM zbliżeniowym rozliczane są w złotych, ale nie ma żadnej prowizji za przewalutowanie a transakcje przeliczane są po kursach organizacji Mastercard.

Przy płaceniu za granicą – kartą lub zbliżeniowo, a także przy wypłacie gotówki z bankomatów trzeba szczególnie uważać na tzw. opłatę DCC (Dynamic Currency Conversion - dynamiczna wymiana walut). Usługa DCC oferowana jest zarówno w terminalach płatniczych, jak i bankomatach i polega na bezpośrednim przeliczeniu kwoty transakcji na złotego. Oferowany przy tej okazji kurs wymiany jest najczęściej mniej korzystny od tego, jaki można uzyskać płacąc w walucie danego kraju.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: