PLAY chwali się tempem budowy sieci - już teraz jest najszybszy według Ookla Speedtest.net

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Michał Ziółkowski, CTO marki PLAY

PLAY kolejny raz pochwalił się szybkim tempem rozbudowy swojej własnej sieci komórkowej.

Michał Ziółkowski, CTO PLAY, podał, że w I półroczu jego sieć uruchomiła „brutto” nowych 448 stacji. Nowych wież było 312. 69 stacji, które działały wcześniej musiało zostać wyłączonych.

Na koniec lipca  PLAY miał 7382 nadajników. 93% obsługiwało agregację pasm LTE Advanced. Na koniec 2018 r. działały 7003 stacje. Za 2 lata PLAY chce mieć 9500 stacji.

Średnio na jednej stacji działa 6.7 tzw. systemów. W całej sieci działa synchronizacja czasu/fazy, co pozwala na wdrażanie najbardziej zaawansowanych usług sieciowych.

Ponad 90% stacji jest podłączonych łączami 1 Gbps. Docelowo PLAY będzie starał się podłączyć większość stacji światłowodami (ciemnymi łączami), co pozwoli finalnie na zwiększenie przepustowości ostatniej mili do stacji do poziomu 4-5 Gbps. To podobno wystarczająca wartość dla sieci 5G.

W Q2 klienci PLAY przetransmitowali 254 PB danych. W szczycie transmisja osiąga poziom 484 Gbps.

Operator otrzymał także nagrodę od firmy Ookla (speedtest.net) - dla Najszybszej Sieci Mobilnej w Polsce.

W pomiarach Ookla Speedtest PLAY w I połowie roku osiągnął średnie prędkości 32,44 Mbps w przypadku pobierania danych oraz 9,01 Mbps podczas ich wysyłania, co przekłada się na wynik Speed Score wynoszący 28,46, co jest najlepszym wynikiem w Polsce.

PLAY zapowiedział także start testów komercyjnych usługi 5G. Na razie żadne szczegóły nie są jeszcze znane. Zasięg 5G w Toruniu jest na razie b. ograniczony.

Prezentacja

Zdjęcia z konferencji:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: