Plus będzie inwestował głównie w usługi dodane i w budowę sieci 3G

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 7
Opinie: 7

Prezes Polkomtela, Jarosław Bauc. w wywiadzie dla agencji PAP, powiedział, że w 2008 roku liczba klientów jego firmy przekroczy 14 mln, w 2009 roku wyniesie 15 mln, a za około półtora roku dynamika liczby klientów może zbliżyć się do zera. Wyniki trzeciego kwartału 2008 roku prezes ocenia jako lekko powyżej planu z punktu widzenia EBITDA i zysku netto, chociaż przychody są nieco gorsze od planu. "Widać wyraźnie, że siła rynku po stronie generowania przychodów osłabła w porównaniu z 2007 rokiem, ale to jest przejaw jego dojrzałości. Mimo to, nie będziemy mieć problemów z realizacją wskaźników budżetowych" - dodał Bauc. "Podtrzymuję (że przychody Polkomtela w 2008 roku wzrosną powyżej rynku" - powiedział również.

Wielkość inwestycji Polkomtela w 2009 roku będzie porównywalna z 1,5 mld zł zainwestowanych w 2008 roku. Ze względu na nasycenie rynku Polkomtel będzie się skupiał na rozwoju usług dodanych i transmisji danych. "W 2009 roku będziemy dalej zagęszczać sieć 3G, zwłaszcza tam,
gdzie odnotowujemy szczególnie duży ruch. Zgodnie z planem, będziemy obejmować kolejne lokalizacje, głównie w większych i średnich miejscowościach, na których wybór wskazuje rachunek ekonomiczny" - powiedział agencji PAP Bauc. Obecnie siecią trzeciej generacji 3G Polkomtel pokrył ok. 50 proc. populacji kraju. "Polkomtel ma obecnie zasięg UMTS w ponad 1000 miejscowości zamieszkanych przez ponad 50 proc. mieszkańców kraju. W całej sieci 3G dostępna jest również technologia HSDPA 3,6 Mb/s, a w 9 największych aglomeracjach i miejscach o największym ruchu transmisji danych, w których można już korzystać z HSDPA do 7,2 Mb/s, do końca tego roku na wszystkich tych stacjach udostępnione będzie także HSUPA z prędkością doá1,8 MB/s" - dodał.

Prezes Polkomtela ocenia, że usługa telewizji mobilnej odbieranej np. w telefonach komórkowych może zostać uruchomiona od pół roku do roku po wygraniu konkursu UKE przez konsorcjum operatorów. Jeśli konsorcjum nie wygra, usługa taka może w ogóle nie pojawić się w Polsce. "Jeżeli natomiast przetarg wygra jakiś inny podmiot, wówczas nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy ten projekt doczeka się realizacji i czy w ogóle kiedykolwiek to nastąpi. Obserwując to, co dzieje się w innych krajach europejskich i na świecie, trudno raczej się spodziewać jego powodzenia w takiej sytuacji. Przykład Niemiec czy Austrii pokazuje, że inne podmioty nie są w stanie uruchomić telewizji w komórce, bo telewizja komórkowa to z natury rzeczy biznes operatorów komórkowych" - powiedział Bauc.

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Szalony pisze: 2008-09-11 09:11
  Jak ja lubie czytac newsy ;) 1000miejscowosci prosze wymienic ? Ja u siebie w Aleksandrowie Lodzkim mam juz dosc czekania na umts - od prawie roku niby nodeB sa zrobione ale wogole nie uruchomione , w tym roku rezygnuje z iplusa bo mam dosc czekania na umts...
  0
 • Users Avatars Mini
  costam pisze: 2008-09-11 10:22
  W 2009 roku będziemy dalej zagęszczać sieć 3G, zwłaszcza tam, gdzie odnotowujemy szczególnie duży ruch. Zgodnie z planem, będziemy obejmować kolejne lokalizacje, głównie w większych i średnich miejscowościach, na których wybór wskazuje rachunek ekonomiczny. Wiac na zadupiach nie ma duzego ruchu wiec 3g nie bedzie i koniec!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  mirekb pisze: 2008-09-11 11:30
  plus ma najlepsza siec transmisji danych i najwiekszy zasie umts.ciekawe ze juz 50procent populacji w zasiegu umts,niech podadza zasieg w jednostkach powierzchni ;-)mapka zasiegu plusa wyglada niezle i jest najbardziej rzeczywistą mapką ze wszystkich opow gsm i za to go szanuje.polkomtel postawil w 2007 820 nodeb umts/hsdpa zas p4 900..czekam na wyniki za 2008.niech pracują nad edge maja najmniejszy zasieg a to juz wsrod 3 minimum.plus w miastach jak daje umts wylacza edge i zostaje gprs.ciekawe
  0
 • Users Avatars Mini
  psylo pisze: 2008-09-11 12:04
  #costam: na zadupiach nie ma duzego ruchu w sieciach 3g, bo tam nie ma sieci 3g. I nie będzie, bo jest za mały ruch w sieci. Proste i logiczne.
  0
 • Users Avatars Mini
  costam pisze: 2008-09-11 12:23
  oczywiscie chodzilo mi o ruch zwiazany z transmisja dancyh
  0
 • Users Avatars Mini
  andrewj pisze: 2008-09-11 13:24
  Pozdrowienia z Jantara (jak ktos nie wie to taka wieś nad morzem na mierzeji), teraz po sezonie to prawdziwe zadupie, wszystko pozamykane, ale 3G w Plusie jest :-) Ciekawi mnie ile osób poza sezonem będzie korzystało z transmisji, kilka ? Dla mnie jest to na reke, bo mam tu stałe miejsce, do którego wpadam kilka razy w roku, ale rachunku ekonomicznego dla Plusa raczej nie widze.
  0
 • Users Avatars Mini
  matisoft pisze: 2008-09-11 22:54
  ja pozdrawiam z Biłgoraja, do Zamościa (mają tam umts) mam 50 km więc myślę że i u Nas postawią parę nadajników, trzeba w coś przecież wierzyć :) ale prognozy są optymistyczne ciekawe jak z era i orange wygląda sytuacja odnośnie stawiania nowych masztów pod umts, pewnie o tym zapomnieli
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: