Oświadczenie sieci Plus w sprawie częstotliwości 800 MHz

Newsy
Opinie: 9

Plus opublikował oświadczenie w sprawie częstotliwości 800 MHz. Oto jego pełna treść:

Polkomtel, spółka z Grupy Kapitałowej Cyfrowego Polsatu, analizując modele kosztowe dalszego rozwoju sieci oraz usług dla klientów, podjął decyzję, że bardziej opłacalne i efektywne, a jednocześnie zapewniające najwyższą jakość usług będzie rozwijanie sieci na częstotliwościach innych niż 800 MHz.

Od początku 2014 roku Polkomtel propagował koncepcję jednej, wspólnej sieci dla wszystkich operatorów, jako jedynej racjonalnej i opłacalnej dla wykorzystania częstotliwości 800 MHz. Polkomtel stał na stanowisku, że najlepsza dla Polski i Polaków byłaby jedna, wspólna sieć zapewniająca najlepszą jakość i najwyższą prędkość transmisji danych. Dwie sieci po maksymalnie dopuszczalne prawnie 15 MHz (2x15 MHz) miały być jedynie etapem przejściowym w kierunku jednej sieci 1x30 MHz. W tym kontekście jednak zaskakujące było licytowanie po 10 MHz (razem 20 MHz) przez współpracujące ze sobą i współkorzystające z częstotliwości firmy Orange i T-Mobile.

Polkomtel wycofał się z aukcji z aktywnego licytowania bloków 800 MHz w marcu 2015 roku na poziomie około 360 mln PLN za jeden blok. Polkomtel ogłosił, że stwarza w ten sposób szanse innym uczestnikom na szybsze zakończenia aukcji na racjonalnych biznesowo poziomach cenowych i jest zainteresowany współpracą z nimi dla realizacji wyżej opisanego celu.

Analizy UKE, Skarbu Państwa i analityków rynku telekomunikacyjnego, w tym giełdowych, szacowały koszt jednego bloku na około 300-500 mln PLN. Skarb Państwa spodziewał się wpływów na poziomie około 1,8 mld PLN. Świadczy to więc o realnej wartości częstotliwości 800 MHz.

W wyniku aukcji, ceny za jeden blok osiągnęły 1,5-2,1 mld, czyli więcej niż wcześniej spodziewano się uzyskać z całej aukcji za wszystkie bloki. Są to najwyższe ceny w Europie. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt ogromnej różnicy w cenach za jeden blok – NetNet czy T-Mobile muszą zapłacić o prawie 40% więcej za blok niż Orange czy Play. Są to ceny o kilkaset procent wyższe niż planowane.

Rozstrzygnięcie aukcji na 800 MHz w obecnej sytuacji nie prowadzi do możliwości stworzenia jednej lub dwóch sieci. Następuje rozdrobnienie pasma – wbrew opiniom i analizom ekspertów, podkreślających, że jedna sieć 800 MHz byłaby najlepsza dla maksymalizacji korzyści dla klientów oraz efektywnego wykorzystania pasma.

Po zakończeniu aukcji Polkomtel przeprowadził analizy, z których wynika, że współpraca z podmiotami, które wylicytowały częstotliwości 800 MHz na tak wysokich poziomach cenowych (najwyższych w Europie) byłaby nieopłacalna i nieracjonalna zarówno dla spółki, jak i jej klientów, w stosunku do:

  • realnej wartości częstotliwości 800 MHz prognozowanej przez Skarb Państwa i analityków rynkowych,
  • wyliczeń spółki, zgodnie z którymi, znacznie bardziej opłacalne dla Polkomtelu jest zainwestowanie w rozwój sieci na innych obecnie posiadanych i wykorzystywanych częstotliwościach.

W szczególności sieć 800 MHz może zostać docelowo zastąpiona przez nowe, planowane na najbliższe 2-3 lata inwestycje w rozbudowę sieci 1800 MHz przy zastosowaniu technologii
ODU-IDU, pozwalającej osiągnąć zasięg sieci zbliżony do częstotliwości 800 MHz. Kolejnym istotnym rozwiązaniem będzie refarming częstotliwości 900 MHz oraz 2100 MHz. W efekcie spodziewany jest wyższy poziom jakości usług dostępu do Internetu niż w przypadku sieci 800 MHz, przy znacznie niższych nakładach kapitałowych. Docelowo może przełożyć się to na atrakcyjniejsze usługi i ceny dla klientów niż w przypadku rozbudowy sieci na częstotliwości 800 MHz.

W związku z powyższym Polkomtel opracowuje model rozwoju sieci w oparciu o częstotliwości 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. O szczegółach dotyczących planu inwestycyjnego obejmującego docelowe zasięgi, wykorzystane technologie, terminy i planowane nakłady finansowe Grupa Kapitałowa Cyfrowy Polsat poinformuje w terminie późniejszym.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Janusz pisze: 2015-12-28 11:36
    Ale mam nadzieję, że 2G zostawią na 900 i trochę na 1800.
    0
  • Users Avatars Mini
    m-a-t pisze: 2015-12-28 11:54
    Przecież oni już dzisiaj zapewniają pokrycie na poziomie 90%. Inna sprawa, że to odu idu to jest chłam, na który nabierani są nieświadomi użytkownicy. Większość ludzi nie zna się i nie wie co kupuje a przedstawiciele sieci to wykorzystują.
    -1
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2015-12-28 14:19
    Czyli solorzkomtel wyłączy GSM powoli. A mają rację z tym operatorem, wogóle powinien być operator infrastruturalny współdzielony i to już w 1996r. jak wystartowały sieci GSM, dlaczego nie ma? Bo zachłanne polskie państwo, wieczna dziura budżetowa na to nie pozwolą, ktoś musi finansować tę całą padlinę niereformowalną która potrzebuje pieniędzy, aukcje, sprzedaż i rozdrabnianie częstotliwości komu to służy? Napewno nie obywatelom.
    7
  • Users Avatars Mini
    Tobi pisze: 2015-12-28 15:18
    Cóż, na ten moment rozbudować sieć lte lepiej od Polkomtela już niewiele się da, więc trudno tu o jakieś fajerwerki. Natomiast dopieszczać i pokrywać tam, gdzie jeszcze są mankamenty, to jest wskazane.
    0
  • Users Avatars Mini
    Thorn pisze: 2015-12-28 16:18
    Plus od początku widział problemy z tą aukcją i stąd protest, który złożył. Rozwój jego posiadanych częstotliwości świadczy, że nadal chcą być liderem rynku.
    0
  • Users Avatars Mini
    Szymek pisze: 2015-12-29 14:57
    Byle tak dalej, Plus. Co jak co, ale za net lte to ich trzeba pochwalić. Pierwsi zaczęli, zanim jeszcze inni operatorzy o nim myślei, i do dziś są efekty, bo lte mają najlepsze.
    -3
  • Users Avatars Mini
    Piotr pisze: 2016-01-08 19:11
    Macie tu rację. Plus świetnie lte zorganizował. Początkowo może był to strzał w ciemno, ale okazało się, że technologia lte się u nas przyjęła i dobrze wyszli na tym, ze pierwsi sieć zbudowali. Na ten moment jako jedyni mają tę sieć przyzwoitą.
    0
  • Users Avatars Mini
    Nobis pisze: 2016-01-10 16:36
    Jakie inne mogło być oświadczenie Plusa - przecież zanegował one tryb aukcji LTE. Teraz chce się skupić na swoich częstotliwościach LTE i mnie to nie dziwi.
    2
  • Users Avatars Mini
    Wiktor pisze: 2016-01-11 21:55
    To fakt, net mają w tym momencie bardzo dobry. Ale zobaczymy, jak ta aukcja wpłynie na dalsze koleje lte w PL. Z jednej strony błąd, że ważną częstotliwość odpuścili. Ale czy przy takiej cenie to był błąd? Tu już nie mam pewności. A z drugiej - można sieć zbudować inaczej. A przy tym taniej.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: