Prawnicy Irlandii i Apple uratowali 13 mld euro

Newsy
Żródło: PAP
Dodaj opinię
Opinie: 0
Prawnicy Irlandii i Apple uratowali 13 mld euro

Komisja Europejska przegrała w sądzie w Luksemburgu z Apple.

 

W 2016 roku KE nakazała firmie Apple zwrócić 13 mld euro do budżetu Irlandii, uznając, że koncern na terytorium tego kraju otrzymał niedozwoloną pomoc publiczną. Unijni urzędnicy ocenili, że producent iPhone'ów skorzystał niesłusznie z dwóch irlandzkich interpretacji podatkowych, które sztucznie zaniżały jego obciążenia fiskalne przez ponad dwie dekady.

 

Według orzeczenia Sądu UE wydanego w środę Komisja niesłusznie stwierdziła, że Apple uzyskał pomoc publiczną.

 

Irlandia odwołała się od postanowienia Komisji wraz z Apple'em, ponieważ rząd chciał chronić system niskich podatków.

 

"Irlandia zawsze mówiła jasno, że nie zapewniła specjalnego traktowania dwóm spółkom należącym do Apple'a. Kwota (...) została naliczona zgodnie z normalnymi irlandzkimi przepisami podatkowymi” - poinformowało ministerstwo finansów Irlandii w oświadczeniu.

 

Komisja może odwołać się od orzeczenia Sądu UE do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Dokładnie przestudiujemy wyrok i zastanowimy się nad możliwymi kolejnymi krokami" - napisała wiceszefowa KE Margrethe Vestager. Przypomniała, że w 2011 roku irlandzka spółka zależna Apple'a odnotowała zyski w Unii wysokości około 16 mld euro, ale zgodnie z interpretacją podatkową tylko około 50 mln euro uznano za podlegające opodatkowaniu w Irlandii.

 

"Wszystkie spółki powinny płacić sprawiedliwą część podatku. Jeżeli państwa członkowskie przyznają niektórym międzynarodowym przedsiębiorstwom korzyści podatkowe niedostępne dla rywali, szkodzi to uczciwej konkurencji w UE. Pozbawia to również kasę publiczną i obywateli funduszy na bardzo potrzebne inwestycje" - napisała Vestager.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: