Microsoft - zero podatku od 315 mld zysku - bo jest spółka Microsoft Round Island One

Newsy
Żródło: PAP
Dodaj opinię
Opinie: 0
Microsoft - zero podatku od 315 mld zysku - bo jest spółka Microsoft Round Island One

Grupa G7, która skupia najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa zachodnie, osiągnęła w sobotę porozumienie w sprawie opodatkowania globalnych korporacji i wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 proc.

Najbogatsze państwa od lat zmagają się z uzgodnieniem sposobu na pozyskanie większych dochodów od dużych korporacji międzynarodowych, które mimo miliardów dolarów sprzedaży płacą znikome podatki, dzięki temu, że mają działalność zarejestrowaną w rajach podatkowych.

W tym tygodniu podano w mediach, że irlandzka filia Microsoftu w zeszłym roku zapłaciła zerowy podatek CIT od zysku w wysokości 315 mld dolarów, ponieważ dla celów podatkowych jest rezydentem na Bermudach jako spółka Microsoft Round Island One bez pracowników.

Ogłoszona umowa pomiędzy USA, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Kanadą, Włochami i Japonią oraz UE może sprawić, że miliardy dolarów z podatków trafią do rządów, dzięki czemu te będą mogły spłacić długi zaciągnięte podczas kryzysu wywołanego pandemią.

Porozumienie nie precyzuje dokładnie, które firmy zostaną objęte przepisami, mowa w nim jest jedynie o "największych i najbardziej dochodowych przedsiębiorstwach wielonarodowych".

Teraz otwartą kwestią pozostaje to, w jaki sposób skłonić także inne państwa do obniżenia podatków. To ma być tematem zaplanowanego na lipiec spotkania krajów G20.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: