Cyfrowy Polsat wyprzedza T-Mobile i przejmuje Netię

Newsy
Opinie: 30
Opinie: 30

Planowana strategiczna inwestycja Grupy Cyfrowy Polsat  – zakup pakietu akcji spółki Netia (wiadomość będzie aktualizowana).

Cyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia łącznie pakietu ok. 32% akcji spółki Netia od dwóch znaczących akcjonariuszy. Cena nabycia została ustalona na łączną kwotę 638,8 mln zł.

Spółka zamierza też ogłosić wezwanie w celu osiągnięcia udziału wynoszącego nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów na WZA Netii.

Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków – komentuje Tobias Solorz, prezes zarządu, Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o.

Według CP, Netia wpisuje się w misję, wizję i cele strategiczne tej spółki oraz zapewnia jej wsparcie w 3 obszarach:

1. Infrastruktura:

• Ogólnopolska infrastruktura telekomunikacyjna:
- 20 tys. km szkieletowej sieci światłowodowej,
- miejska infrastruktura światłowodowa w 48 największych polskich miastach,
- sieć dostępowa docierająca aktualnie do 2,5 mln lokalizacji.
• Infrastruktura pozwalająca szybko i efektywnie zwiększyć pojemność sieci mobilnej Grupy Polsat.
• Większa elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy sieci telekomunikacyjnej – inwestycje celowane zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych.

2. Baza klientów

• Baza blisko 1 mln klientów segmentu B2C stanowi potencjał do dosprzedaży produktów Grupy Polsat w ramach strategii multiplay.
• 25 tys. klientów B2B i bezpośredni dostęp do ponad 800 kluczowych budynków biurowych w Polsce (istniejące okablowanie).

3. Nowy rynek

• Lokalizacja obecnych klientów Netii oraz zasięg jej infrastruktury dostępowej otwiera całkowicie nowy rynek dla Grupy Polsat – duże miasta i aglomeracje miejskie.

Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo – na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety – zaznacza Tobias Solorz.

Poza siecią szkieletową, Netia posiada również ogólnopolską sieć dostępową, docierającą już obecnie do ponad 2,5 mln lokalizacji w całej Polsce, w tym ponad 800 największych biurowców. Po sfinalizowaniu transakcji będzie to stanowiło istotne wsparcie efektywnego rozwoju sieci telekomunikacyjnej Grupy Cyfrowy Polsat. Pozwoli na szybkie zwiększanie pojemności sieci mobilnej w dużych skupiskach ludzkich i jej jednoczesne odciążenie w miejscach, gdzie po transakcji klientom Grupy Cyfrowy Polsat będzie można zaproponować Internet światłowodowy. Jednocześnie tak rozwinięta infrastruktura Netii daje możliwość prowadzenia sprawnej rozbudowy sieci zarówno stacjonarnej, jak i mobilnej w przyszłości, tam gdzie Grupa będzie widziała potencjał dalszego rozwoju swojego biznesu.

Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej Grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy – podkreśla Tobias Solorz.

Internet stacjonarny idealnie wzbogaci pakiet proponowanych przez nas usług, z którego po realizacji transakcji będzie mogło skorzystać także blisko milion klientów Netii. Istotnie wzmocnimy także naszą ofertę dla klientów biznesowych. Ponadto wraz z włączeniem do portfolio nowej usługi wejdziemy z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych – ocenia Tobias Solorz.

Internet stacjonarny od Netii będzie etapem rozwoju oferty multiplay Grupy Cyfrowy Polsat i będzie stanowił jej atrakcyjne wzbogacenie, zwiększające dostępność oferty, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, oraz jej różnorodność i elastyczność. Po zakończeniu transakcji klienci zarówno Grupy Cyfrowy Polsat, jak i Netii zyskają nowe, ciekawe usługi w atrakcyjnej cenie, jeszcze bogatsze pakiety usług konwergentnych oraz realne dodatkowe korzyści, jak np. niższe rachunki z tytułu łączenia usług, łatwość zakupu w szerokiej sieci sprzedaży – zarówno w kanałach tradycyjnych, jak i elektronicznych, uproszczony proces obsługi klienta itp.

Natomiast dzięki obecności infrastruktury stacjonarnej Netii w 800 największych biurowcach w Polsce Grupa Cyfrowy Polsat otrzyma po sfinalizowaniu transakcji wyjątkową możliwość stworzenia elastycznej i kompleksowej oferty dla klientów biznesowych.

Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości – mówi Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych, Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o., Telewizja Polsat Sp. z o.o.

Spółka Cyfrowy Polsat zwarła z akcjonariuszami Netii umowy nabycia łącznie ok. 32% akcji spółki Netia, a w drugim etapie Grupa planuje ogłosić wezwanie na kolejne około 33% akcji Netii, tak aby w efekcie nabyć pakiet akcji reprezentujący nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii.

Warunki transakcji:

• Wycena pakietu akcji Netii na bazie metody DCF, porównywalnych spółek oraz porównywalnych transakcji. Uwzględnia ona częściowo skumulowane synergie w latach 2019-2023 na poziomie ok. 800 mln zł.
• Cena nabycia została ustalona na łączną kwotę 638,8 mln zł, co implikuje wycenę EV całości przedsiębiorstwa na poziomie 2.226,4 mln zł. Wartość equity wynosi zatem 5,77 zł na akcję, a mnożnik EV/EBITDA – 5,9x (5,6x dla porównywalnych spółek i 6,9x dla porównywalnych transakcji).
• Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu rewolwingowego Grupy Polsat.

W związku z realizowaną transakcją Grupa Cyfrowy Polsat spodziewa się osiągnięcia synergii w latach 2019-2023 o łącznej wartości ok. 800 mln zł:

• W obszarze CAPEX o wartości 250 mln zł m.in. w efekcie:
- samodzielnej produkcji dekoderów, modemów oraz routerów,
- wykorzystania potencjału negocjacyjnego obu firm,
- podniesienia efektywności nakładów na dalszy rozwój sieci telekomunikacyjnej.

• W obszarze przychodów i kosztów na łączną kwotę ok. 550 mln zł (na poziomie EBITDA):

- Przychody:

 poszerzenie oferty programu smartDOM o usługi Internetu stacjonarnego FTTH/DOCSIS,
 wzajemna dosprzedaż produktów i usług do baz klientów indywidualnych i biznesowych,
 zwiększenie efektywności sprzedaży Netii poprzez wykorzystanie rozbudowanej sieci sprzedaży Grupy Cyfrowy Polsat.

- Koszty operacyjne:

 wykorzystanie efektu skali do optymalizacji kosztów zakupu i produkcji treści,
 zwiększenie efektywności działań marketingowych,
 optymalizacja kosztów sprzedaży, obsługi i utrzymania klienta,
 zmniejszenie liczby punktów sprzedaży w miejscach, gdzie lokalizacje się pokrywają,
 ograniczenie kosztów technicznych, w tym hurtowego dostępu do infrastruktury zewnętrznej oraz MVNO,
 integracja departamentów technicznych i IT,
 pozostałe, w tym backoffice, VAS i nowe produkty Grupy, np. IPTV.

To kolejny kamień milowy w rozwoju naszej Grupy i bardzo ważny moment w historii realizacji strategii operatora multiplay. Naszą Grupę rozszerzaliśmy kolejno o Telewizję Polsat, serwis IPLA, sieć Plus i Grupę Midas, tworząc unikalną ofertę usług wśród operatorów medialnych i telekomunikacyjnych. Ogłoszone dzisiaj plany nabycia większościowego pakietu akcji Netii doskonale wpisują się w naszą misję dostarczania do polskich rodzin, osób indywidualnych i klientów biznesowych wszystkich niezbędnych na co dzień usług i sprzętów oraz oczekiwanych przez Polaków treści telewizyjnych, dostępnych z wykorzystaniem każdej używanej przez nich powszechnie technologii, na wielu różnych urządzeniach. Nie jest to nasze ostatnie słowo, mamy jeszcze wiele pomysłów, a szczegółowe cele i założenia na najbliższe lata przedstawimy po uzyskaniu pakietu większościowego w spółce Netia, co mamy nadzieję będzie możliwe już na początku 2018 roku – podsumowuje Tobias Solorz.

Doradcą prawnym Cyfrowego Polsatu przy realizacji transakcji była kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak sp. k., a doradcą finansowym – Trigon.

Opinie:

Opinie archiwalne (30):

Komentuj

Komentarze / 30

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-12-04 18:09
  Ożesz TY!!! Zyga, jesteś moim idolem, chciałbym dla Ciebie pracować!
  1
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-12-04 18:13
  Powoli spełnia się wizja ZSZ, mianowicie kiedy powiedział: "... na rynku zostanie Grupa CP i TPSA...". TP S.A. dzisiaj nie ma ale jego następca prawny Orange, który ma spore kłopoty. Solorz, to kanclerska głowa i co ważne i podkreślone w artykule, to to, że zaznaczono, że to największa polska prywatna firma zbudowana w oparciu o POLSKI kapitał.
  2
 • Users Avatars Mini
  iphoneski pisze: 2017-12-04 18:18
  No to jest news! Zaraz zacznie się hejt na Plusa od opłacanych klakierów, chyba nie usną dzisiaj z zazdrości :D No cóż, pozostaje życzyć sukcesów.
  2
 • Users Avatars Mini
  kanman pisze: 2017-12-04 18:33
  Hejt srejt. Nie można nigdy nic krytycznego napisać, bo od razu hejt. Plus ma najgorszą sieć w Polszy i tyle! Kibicuje im z całego serca z tą Netią, bo wiadomo - każda walka na rynku wyjdzie dobrze dla klientów ;) Co nie zmienia faktu, ze ich siec komorkowa obecnie zdycha :(
  -3
 • Users Avatars Mini
  iphoneski pisze: 2017-12-04 18:36
  Co my robimy tym przejęciem Netii? Zamykamy usta niedowiarkom. Mówimy to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo!
  3
 • Users Avatars Mini
  Nick pisze: 2017-12-04 18:45
  Tak jak pisałem wczesniej - Zembatemu w tym kraju nikt nie podskoczy. Zadne urzedasy i inne płotki ani politycy. Na jednych ma teczki a na innych kolegów.
  1
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-12-04 18:50
  tutaj więcej infoirmacji: http://rpkom.pl/artykul/1347642.html
  0
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-12-04 18:54
  Biorąc pod uwagę, że netia mocno inwestuje w miastach w FTTH można się spodziewać, że Plus w niedługim czasie wystartuje z ofertą stacjonarnego internetu.
  1
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-12-04 18:56
  Za kilka lat Plus kupi Play.
  0
 • Users Avatars Mini
  Szatan pisze: 2017-12-04 19:19
  I tak to się skończy Za kilka lat Orange stanie się EE jak w UK i zniknie TMobile a Plus połknie Play Zostaną dwie sieci Orange i Zębaty
  0
 • Users Avatars Mini
  OrangeToDziadostwo pisze: 2017-12-04 20:18
  odpowiem tyle - Polsat i Solorz buchnęli extra kąsek T-Mobile Polska z przed nosa. To świadczy o tym że Polkomtel naprawdę myśli analitycznie.
  1
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-12-04 20:36
  Mogli kupić orange, przeciez cyprowy plusat ma pomarańcz w barwie to komponuje sie kolorem z orange. Ale by było.
  0
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-12-04 21:12
  at pabloki, spokojnie, nie wszystko na raz. Przyjdzie czas i na Orange, może za 5 lat jak wybiorą się znowu na świąteczne zakupy ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  GPW pisze: 2017-12-05 00:32
  Brawo Zygmunt! Gonić Orange do kąta! Zakup tych "kilku programików" to nic w porównaniu do 66% udziału w Netii (a w ostateczności 100%). Wtorkowa giełda już zaciera ręce. Mistrz!! Akcjonariusze Orange już mają rozwolnienie :-) Hahahhahaha. Brawo!! Polak potrafi! Nie trzeba mieć kapitału francuskiego by pokazać, że jest się dobrym szachistą. Teraz to już kompleks. Małe miasta i wsie na mobilnym, duże na światłowodzie. Odciąży to sieć Plusa, a i oferta się zwiększy. Brawo!
  2
 • Users Avatars Mini
  konset pisze: 2017-12-05 08:33
  najlepiej niech tuBiedronka przejmie orendża tmobila pleja i plusa
  0
 • Users Avatars Mini
  grini pisze: 2017-12-05 09:58
  Dobry pomysł bo Netia ma spore przychody.
  0
 • Users Avatars Mini
  Floo pisze: 2017-12-05 09:59
  No teraz to juz powinni zrobić wszystko pod jedną marką nawet jakiś nowy brand a nie wszystko nasrane po różnych markach
  2
 • Users Avatars Mini
  Mick pisze: 2017-12-05 11:40
  Ludzie, spokojne, jak spojrzeć na te firmy od zaplecza to okazuje się, że firma która jest zadłużona na 6 miliardów kupuje firmę zadłużoną na 600 milionów. I co , kupuje za własne :-)) ? Z tego to tylko ucieszą się banki, a w PL ich właściciel czyli skarb państwa. To de facto Solorz finansuje te wszystkie programy 500+, ale ściąga na to od użytkowników plusha i tp.
  -1
 • Users Avatars Mini
  otd pisze: 2017-12-05 11:47
  Pewnie znowu tmobajl będzie płakać do urzędu, że to musiało być nielegalne przejęcie, bo to nie oni kupili.
  2
 • Users Avatars Mini
  STANOWISKO SOLORZA pisze: 2017-12-05 12:33
  "Zakup telekomu (czyt. Netia) może pomóc przejętej przez grupę Solorza w 2011 r. sieci Plus konkurować z innymi sieciami komórkowymi pod względem usług "sieci kolejnej generacji - 5G". Sieć stacjonarna może zapewnić szybkie łącza masztom komórkowym, bez których 5G nie działa. Tobias Solorz tłumaczy inwestycję nie tylko zdobytą w ten sposób infrastrukturą, ale także dostępem do nowych rynków: dużych miast i aglomeracji miejskich"
  2
 • Users Avatars Mini
  Plus największe gówno pisze: 2017-12-05 17:06
  Plus największe gówno dla dziadów którzy dzwonią i nie mają żadnych wymagań
  0
 • Users Avatars Mini
  Elvis pisze: 2017-12-05 17:41
  I brawo. Dzięki temu Plus pójdzie zdecydowanie do przodu i już nie będzie wątpliwości, który operator jest najlepszy.
  5
 • Users Avatars Mini
  Zygmunt bierze wszystko pisze: 2017-12-06 03:27
  Nikt mu nie podskoczy
  1
 • Users Avatars Mini
  ASX pisze: 2017-12-16 15:17
  Tak to Niemiecka strategia podboju polskiego rynku Telco/ICT została jednym sprytnym ruchem ustawiona do konta. Brawo Zygmunt !!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Malarek pisze: 2017-12-18 18:47
  Czyli można się spodziewać, że wkrótce nie będzie lepszego operatora jak Plus, bo przy takiej infrastrukturze, jaką będą mieli, to po prostu nikt ich nie będzie w stanie przebić przy połączeniach głosowych i internecie.
  1
 • Users Avatars Mini
  Stefan pisze: 2017-12-21 22:19
  Dobra wiadomość, też się spodziewam, że dzięki temu Plus pierwszy postawi sieć 5G w naszym kraju. Tak samo jak pierwsi byli z lte.
  1
 • Users Avatars Mini
  Dżezu pisze: 2017-12-21 22:33
  Ale w takim razie, jak CP kupuje Netię, to nieźle im się teraz rozwinie ten smart dom! Przecież będą teraz mieli nie tylko tv satelitarną i telefonię i net mobilny, ale też przez kablówki, net stacjonarny, telefonię stacjonarną... WOW, to robi wrażenie!
  0
 • Users Avatars Mini
  Bogusław pisze: 2017-12-22 16:31
  no, robi, robi wrażenie. plus powinien bardzo na tym skorzystać, zwłaszcza net powinni rozbudować w sensie sieć, bo da to takie możliwości, nawet na storzenie sieci 5g i pewnie oni jako pierwsi taką przygotują zresztą jak to było z siecią lte.
  0
 • Users Avatars Mini
  Morningstan pisze: 2017-12-29 16:55
  To jestem ciekaw, jak teraz będzie wyglądać Smart Dom?! Już teraz jest bardzo obszerny, a tu się zapowiada, że dojdą dodatkowe usługi - telefon i net stacjonarny np. Super to na korzyść Cyfrowego Polsatu wychodzi.
  0
 • Users Avatars Mini
  Gaiger pisze: 2017-12-29 17:43
  Przejęcie netii przez polsat to niewątpliwie jedna z największych informacji tego roku. Zapowiada się walka polsatu o światłowodowy net z Orangem.
  0

Rekomendowane: