Polski rynek telekomunikacji mobilnej nie jest zagrożony brakiem konkurencji

Newsy
Żródło: PIIT
Opinie: 12

Odbyła się konferencja Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji "Regulacja rynków telekomunikacyjnych w UE". Polski rynek telekomunikacji mobilnej nie jest zagrożony brakiem konkurencji - taki wniosek płynie z analiz przedstawionych na tej konferencji.

Polski rynek nie jest podobny do żadnego z rozwiniętych rynków łączności ruchomej z wyjątkiem włoskiego i węgierskiego. Rynek ten nie wymaga interwencji regulatora – najlepiej będzie pozostawić go samoregulacji – takie są podstawowe wnioski z wystąpień na piątkowej konferencji PIIT „Regulacja rynków telekomunikacyjnych w krajach Unii Europejskiej”.

Na piątkowej konferencji Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji „regulacja rynków telekomunikacyjnych w krajach Unii Europejskiej” przedstawiono doświadczenia z badań prowadzonych w celu zidentyfikowania, czy na danym rynku panuje efektywna konkurencja, czy też funkcjonują na nim przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający znaczącą pozycję rynkową. Problem ten przedstawili eksperci z firm T-Mobile, Vodafone i KPMG na przykładzie unijnych badań prowadzonych na rynkach brytyjskim, duńskim i irlandzkim. Badania prowadzono według zaleceń Komisji Europejskiej.

Gita Sorensen z KPMG stwierdziła w trakcie wystąpienia dotyczącego analizy rynku świadczenia usługi dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych sieciach telekomunikacyjnych, że w trakcie badania na rynku brytyjskim nie znaleziono podstaw do stwierdzenia, że występuje tam dominacja lub kilka firm tworzy razem dominanta kolektywnego. Sorensen podkreśliła, że co prawda wysoką pozycję na tym rynku ma Vodafone, ale udział tej firmy brytyjskim rynku komórkowym spada, a kilku innych rośnie.

Na rynku irlandzkim stwierdzono kolektywną dominację firm Vodafone i O2, czego objawem były np. kilkuletnie braki obniżek cen usług telekomunikacyjnych oferowanych przez te firmy. ComReg, irlandzki regulator rynku, zaczął proces regulacji nakazując obu operatorom m.in. udzielanie dostępu do sieci na umotywowane życzenie i obejmując kontrolą ceny na rynku mobilnym. W następstwie jednak postępowania sądowego decyzja ta została uchylona. Na rynku duńskim okazało się, że udziały operatorów są zrównoważone, więc lokalny regulator rynku NITA nie stwierdził ani dominacji ani istnienia kolektywnego dominanta.

Według Joachima Haasa z T-Mobile, polski rynek komórkowy jest bardzo konkurencyjnym rynkiem, a pozycja klienta bardzo mocna. Od początku 2003 r. bowiem coraz więcej Polaków ma dostęp do usług telefonii komórkowej. Według Haasa, usługi proponowane przez operatorów komórkowych w Polsce są bardzo zaawansowane, a jedynymi rynkami, do których można porównać rynek polski są rynki – węgierski i włoski, na których także działa po trzech operatorów komórkowych i nie stwierdzono faktu dominacji ani istnienia dominanta kolektywnego.

Dyrektor wykonawczy ds. sektora publicznego w Vodafone, Paul Ryan, powiedział iż stwierdzenie faktu dominacji lub istnienia dominanta kolektywnego na rynku mobilnym jest bardzo trudne, nawet jeśli jedna firma ma na nim spore udziały rynkowe, zaś konkurencja – mniejsze. Jego zdaniem, ze względu na znaczne obniżki cen na polskim rynku komórkowym nie ma mowy o dominacji kolektywnej. Oznacza to, że regulator nie powinien wkraczać w ten rynek, który będzie podlegał samoregulacji.

W seminarium wzięło udział około 50 osób, w większości praktyków rynku telekomunikacyjnego pracujących w firmach operatorów komórkowych, analityków z firm konsultingowych oraz urzędników resortu gospodarki i UKE.

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2006-03-13 19:15
    E tam same bzdury piszą ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    vod pisze: 2006-03-13 19:57
    oby sie nam dobrze samoregulowal ten rynek!!!! ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    ajpiotrowski pisze: 2006-03-13 20:43
    oby nowy regulator w Polsce jak juz wreszcie kiedys wybrany nie popelnil bledow biurokratow europejskich i nie ograniczyl sztucznie dotychczasowego dynamicznego rozwoju rynku telekomunikacyjnego bo za to wszyscy zaplacimy!
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-13 22:57
    "Polski rynek telekomunikacji mobilnej nie jest zagrożony brakiem konkurencji", "Odbyła się konferencja Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (...) Polski rynek telekomunikacji mobilnej nie jest zagrożony brakiem konkurencji - taki wniosek płynie z analiz przedstawionych na tej konferencji" ROTFL :D i kto to mówi ?! PIIT założona przez TPsa i operatorów kom. (!!!) no raczej ciężko żeby ta instytucja (czyli operatorzy) uznała inaczej :/ kpina !
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-13 23:01
    "Polski rynek nie jest podobny do żadnego z rozwiniętych rynków łączności ruchomej z wyjątkiem włoskiego i węgierskiego. Rynek ten nie wymaga interwencji regulatora – najlepiej będzie pozostawić go samoregulacji" błahaha to już jest przesada, to tak jak by złodziej powiedział: Polska to specyficzny kraj, tutaj złodzieji nie powinno się zamykać do więźień, tak jak w innych rozwiniętych krajach, u nas złodzieje sami przestaną kradnąć... nie wiem jak naiwnym trzeba być żeby łykać taki bełkot
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2006-03-13 23:38
    no fajnie. Podali kilka opinii jakis watpliwych ekspertow. Ciekawe czy byly tez inne opinie w tej sprawie, bo mniemam ze tak. Ceny uslug sa wyzsze w Polsce nawet przeliczajac to sztucznie po kursie € czy $. Do tego w porownaniu do zarobkow jest totalna kicha, wiec jakis ciec z T-Mobile DE, albo innego Vodafona niech bajek nie opowiada, bo chyba jeszcze nigdy nie przyszlo mu zyc w polskiej rzeczywistosci
    0
  • Users Avatars Mini
    sitek pisze: 2006-03-14 00:26
    Wejdzie netia (tzn P4) i dalej będzie to samo bo też będą chcieli sie nachapać. Będzie tak samo jak z electroworld'em. Miała być rewolucja w cenach i gów.. z tego wyszło. Ale tylko w Polsce nic z tego bo w innych krajach rzeczywiście ceny poszły w dół. Polska to specyficzny kraj i każdy tu chce wycisnąć jak najwięcej. Nie trzeba żadnej zmowy. Operatorzy ustalając ceny kierują się tylko jednym: "no przecież nie możemy zarobić mniej od konkurencji"...
    0
  • Users Avatars Mini
    zapinator pisze: 2006-03-14 13:40
    ja mam nadzieje ze jak sie rynek nasyci to wtedy sie zacznie konkurencja, do tego dojdzie netia i moze jakies MVNO i jak swietej trojcy zamiast rosnac to zaczna spadac zyski to wtedy zaczna robic paniczne ruchy (miejmy nadzieje ze w dol:) ale to pewnie bedzie nie wczesniej niz w 2008
    0
  • Users Avatars Mini
    mardall pisze: 2006-03-14 15:25
    nieźle, przedstawiciele operatorow mówią o dominacji a raczej jej braku, a co innego mogliby powiedziec w przypadku polskiego rynku???
    0
  • Users Avatars Mini
    pawel pisze: 2006-03-14 16:05
    tak to prawda wszystko polski rynek nie potrzebuje kolejnego opa jest tanio\,dobrze zaje..i wogule..niech sie konczy oliglopol tych3 zlodziei a4 to vat22%,czekamy na p4,pewnie prepaid wejdzie za rok z tego co wiem..ktos wie wiecej?
    0
  • Users Avatars Mini
    olek_01 pisze: 2006-03-14 16:41
    Nawet nuie chce mi sie tego kretyństwa komentować :/ paranoja i tyle:/
    0
  • Users Avatars Mini
    Tomi pisze: 2006-03-14 17:44
    Fajnie, ze udziałowcy PTC i Polkomtela wypowiadają sie na temat regulacji rynku, na którym działają. Moze jeszcze tepsa coś dorzuci ;-)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: