Porozumienie NTT DoCoMo, Ericssona, Nokii i Siemensa w kwestii opłat licencyjnych za W-CDMA

Newsy
Żródło: Nokia
Opinie: 4

NTT DoCoMo, Ericsson, Nokia i Siemens zawarli dziś porozumienie dotyczące umów licencyjnych dotyczących standardu W-CDMA. Na mocy porozumienia opłaty z tytułu wykorzystania tej technologii będą dzielone proporcjonalnie do liczby kluczowych patentów posiadanych przez poszczególne firmy. Chodzi o to, aby ustanowić punkt odniesienia dla wszystkich posiadaczy patentów związanych z technologią W-CDMA, który pozwoli sprawiedliwie podzielić wpływy i zachować rozsądną wysokość opłat.


Wymienione firmy posiadają większość praw własności intelektualnej (Intellectual Property Rights, IPR) związanych ze standardem W-CDMA, który jest już używany przez około 110 operatorów na całym świecie. Dzięki zawartemu porozumieniu łączna stopa opłat licencyjnych za W-CDMA pozostanie na poziomie jednocyfrowym.


Firmy te posiadają też wiele kluczowych patentów odnoszących się do standardu CDMA2000. Patenty te będą licencjonowane na sprawiedliwych i rozsądnych warunkach.


Inni ważni posiadacze patentów - japońscy producenci Fujitsu, Matsushita Communication Industrial (Panasonic), Mitsubishi Electric, NEC oraz Sony Corporation również wyrazili chęć udziału w tym przedsięwzięciu.


"Łączny koszt opłat licencyjnych z tytułu W-CDMA powinien pozostawać na konkurencyjnym poziomie. Leży to w interesie zarówno licencjodawców, jak i licencjobiorców i jest niezwykle istotne dla całego przemysłu komunikacji bezprzewodowej, ponieważ przyspiesza rozwój branży - mówi Lothar Pauly, członek rady nadzorczej Siemens Information and Communication Mobile Group. - Dzięki udostępnieniu patentów przez głównych posiadaczy praw intelektualnych W-CDMA pozostanie technologią otwartą i powszechnie akceptowaną."


"Ta inicjatywa oznacza, że łączna stopa opłat licencyjnych z tytułu W-CDMA pozostanie na rozsądnym poziomie. Na przykład najnowsze dane z Chin sugerują, że łączna stopa opłat licencyjnych nawet nie osiąga docelowego poziomu 5%. Dzięki temu operatorzy, producenci i twórcy aplikacji mogą bezpiecznie inwestować w standard W-CDMA - mówi Yrjö Neuvo, wiceprezes zarządu Nokia. - Inicjatywa IPR wywołuje coraz większy odzew w branży, co zachęca innych do jej poparcia."


"W-CDMA to standard przyszłości wybierany przez większość światowych operatorów. Sądzimy, że łączne opłaty licencyjne za W-CDMA będą jeszcze niższe niż w przypadku standardu GSM, który odniósł światowy sukces na niespotykaną wcześniej skalę" - mówi Torbjorn Nilsson, wiceprezes działu marketingu i rozwoju strategicznego w firmie Ericsson.

"Ta inicjatywa wypromuje usługi W-CDMA, utrzymując łączną stopę opłat licencyjnych poniżej 5%" - mówi Kota Kinoshita, wiceprezes zarządu NTT DoCoMo. - "Na forum 3G Patent Platform Partnership (3G3P) zastanawiamy się, jak licencjonować kluczowe patenty przy zachowaniu akceptowalnych opłat licencyjnych. Uważamy, że idea tego porozumienia dobrze harmonizuje z celami 3G3P."


Standard W-CDMA jest opracowywany w ramach 3rd Generation Partnership Project (3GPP). Proces standaryzacji 3GPP wymaga zadeklarowania kluczowych praw IPR. Aktualna lista deklaracji IPR w projekcie 3GPP jest prowadzona przez European Telecommunications Standards Institute (ETSI) oraz Association of Radio Industries and Businesses (ARIB) w Japonii.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: