Jean-Marc Harion: budowa sieci 5G będzie tania, Huawei musi zostać, wspieramy #Polskie5G

Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Dodaj opinię
Opinie: 0
Jean-Marc Harion: budowa sieci 5G będzie tania, Huawei musi zostać, wspieramy #Polskie5G

Jean-Marc Harion, prezes Playa, kilka dni temu udzielił wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita. Z jego pełną treścią można zapoznać się tutaj.

 

Prezes P4 pochwalił się w nim, że Play był pierwszym operatorem w Polsce, który wdrożył technologię 5G już w grudniu 2019 roku.

Harion dodał jednak, że aby cieszyć się pełnią możliwości 5G, Polacy muszą jeszcze poczekać na 2 rzeczy: dostępność urządzeń obsługujących standard 5G w rozsądnej cenie oraz dystrybucję kolejnych częstotliwości.

 

PLAY już teraz oferuje swoim klientom internet mobilny o szybkości 500 Mbps: W naszej sieci wdrożyliśmy standard 5G Ready, który obejmuje już 50 proc. polskiej populacji. 5G Ready zapewnia dostęp do Internetu z prędkością powyżej 500 Mbps, czyli już znacznie wyższą niż 4G.

 

Prezes PLAY niespodziewanie ocenił, że budowa sieci 5G PLAY będzie bardzo tania: 5G będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami dla operatorów, jednak w przypadku Play ta inwestycja będzie znikoma, ponieważ zainwestowaliśmy już bardzo dużo w budowę, jak uważamy najnowocześniejszej sieci mobilnej w Polsce, uwzględniając nasze inwestycje w technologię 5G Ready.

 

Jean-Marc Harion podkreślił, że PLAY dba o cyberbezpieczeństwo swojej sieci i jednocześnie jest przeciwnikiem blokady Huawei jako dostawcy sprzętu dla swojej sieci:

Kolejny ważny składnik kosztów 5G związany jest z wdrożeniem standardów cyberbezpieczeństwa. W tej dziedzinie jest oczywiste, że potrzebujemy określonych zasad, ale przede wszystkim racjonalnego podejścia. W tym kontekście popieramy treść niedawno opublikowanego rozporządzenia regulującego zasady cyberbezpieczeństwa. Sieci mobilne są zbudowane wokół sieci szkieletowej (core), którą można nazwać mózgiem i wielu anten, które stanowią radiową sieć dostępową, czyli analogicznie kończyny. W przypadku 5G kluczowa jest właśnie ochrona „mózgu” przed atakiem hackerskim. W Play budujemy osobny „mózg” dla naszej sieci 5G, z wirtualną siecią szkieletową umiejscowioną na niezależnych serwerach i chronioną przez zapory typu firewall. Co niezwykle ważne jesteśmy wyjątkowo rygorystyczni w doborze dostawców dla tej wrażliwej części sieci. W przypadku anten, ważne jest zróżnicowanie dostawców, tak aby uniknąć zależności od jednego dostawcy i tę zasadę stosujemy. Ponieważ jednak z antenami nie wiąże się zagrożenie cyberbezpieczeństwa, całkowicie bezproduktywne byłoby wyeliminowanie jednego z dostawców działających w tym segmencie biorąc pod uwagę fakt, że na świecie jest ich tylko 4-5.

 

PLAY wspiera także wraz z Plusem inicjatywę #Polskie5G: Widzimy też i aktywnie wspieramy ambitne inicjatywy, takie jak projekt #Polskie5G, w celu zminimalizowania liczby anten przy równoczesnym rozwoju sieci w Polsce w mądry i optymalny sposób z wykorzystaniem częstotliwości w paśmie 700 MHz.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: