PTC oraz PTK Centertel planują współkorzystanie z radiowych sieci dostępowych

Newsy
Żródło: Era
Opinie: 8

Polska Telefonia Cyfrowa oraz PTK Centertel podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wzajemnego korzystania z infrastruktury sieciowej oraz pasm częstotliwości. Firmy skierowały do UOKiK wniosek o zgodę na założenie spółki joint-venture, odpowiedzialnej za zarządzanie radiowymi sieciami dostępowymi obu operatorów. Dzięki tej współpracy klienci będą mogli korzystać z sieci o jeszcze lepszej jakości, wspierających dostarczanie innowacyjnych usług. Wzrośnie również opłacalność oraz efektywność inwestycji sieciowych. Pozwoli to na szybszy rozwój infrastruktury i w ciągu 5 lat przyniesie obu partnerom oszczędności rzędu setek milionów złotych.

Współpraca, której początkiem jest podpisany dzisiaj list intencyjny to nowy rozdział w usługach telekomunikacyjnych w Polsce. Dwie czołowe polskie firmy połączą swój potencjał, aby zaoferować klientom najlepszą w Polsce infrastrukturę do obsługi telefonii i internetu mobilnego. Wspólna rozbudowa i zarządzanie sieciami oznacza szereg korzyści dla klientów - powiedział Klaus Hartmann Prezes Zarządu PTC.

Współpraca między operatorami przy inwestycjach i eksploatacji sieci to rynkowa przyszłość, ale zarazem konieczność. Od dawna przekonuję, że operatorzy komórkowi mogą i powinni razem budować nowoczesną sieć w Polsce. Dzięki współpracy można poprawić marże operatorów i ograniczyć ryzyko inwestycji w nowe technologie. Podpisany dziś list intencyjny z PTC otwiera drogę do takiej współpracy - powiedział prezes Grupy TP Maciej Witucki.

Wstępna koncepcja zakłada równe, 50 proc. udziały w planowanej spółce joint-venture. Jej zadaniem ma być budowanie, zarządzanie i utrzymanie współdziałających sieci w ramach wzajemnej współpracy.

Strony deklarują, że po uzyskaniu pozytywnej decyzji UOKiK uzgodnią szczegółowe zasady współpracy oraz sformalizują je w postaci stosownych umów. Firmy ustaliły, że zakres ich współpracy ograniczy się wyłącznie do wybranych kwestii technicznych i nie będzie dotyczył innych sfer ich działalności na rynku telekomunikacyjnym.

Nawiązanie współpracy będzie korzystne dla rynku, klientów i obu operatorów. Umożliwi osiągnięcie następujących celów:

 • Zwiększenie zasięgu i dostępności sieci, co umożliwi większej liczbie klientów korzystanie z nowoczesnych usług, takich jak szerokopasmowy, mobilny dostęp do internetu,

 • Zmniejszenie kosztów i zwiększenie efektywności dzięki wspólnemu planowaniu nowych inwestycji oraz rozbudowy istniejącej infrastruktury,

 • Zachowanie własności sieci obydwu partnerów, przy jednoczesnej redukcji kosztów ich utrzymania.
   

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  zenek pisze: 2010-12-17 20:38
  List intencyjny? List to moga sobie podpisac z kim chca i w dowolnych ilosciach, zobaczymy co na to regulator i czy wogole taka wspolpraca wypali... Zreszta dla zachowania rownowagi na rynku powinnismy zobaczyc za chwile podobny liscik jesli chodzi o plus+p4.
  0
 • Users Avatars Mini
  Czajson-1 pisze: 2010-12-17 21:33
  zenek - to oczywiście się stanie i Streżyńska w niczym nie przeszkodzi. T-Mobile współpracuje już w UK z Orange w spółce Everything Everywhere. Tak też będzie i w Polsce. Czekali tylko do czasu całkowitego przejęcia PTC przez T-Mobile. A na współpracę Plusa z P4 nie licz.
  0
 • Users Avatars Mini
  cesarz pisze: 2010-12-17 22:38
  Tak to prawda Orange i T-Mobile grają razem i tak też będzie i u nas ;).
  0
 • Users Avatars Mini
  jabber pisze: 2010-12-18 10:41
  czas zmienic prace :) pracownik PTC:)
  0
 • Users Avatars Mini
  tom pisze: 2010-12-18 16:40
  Nie pani Streżyńska ma tutaj się zgadzać, ale pani Krasnodębska-Tomkiel, pomyliłeś urzędy :)
  0
 • Users Avatars Mini
  kristo pisze: 2010-12-19 13:51
  Czyli użytkownicy Ery będą mogli korzystać z zasięgu Orange? Przecież Orange ma jeszcze gorsze pokrycie kraju niż Era , chyba na tym Orange skorzysta a nie odwrotnie. W moim mieście wszystkie sieci są już na 3G , a Orange na 900/1800. Wstyd.
  0
 • Users Avatars Mini
  chilly pisze: 2010-12-19 22:54
  Dwie sieci chcą rozbudowywać siec wspólnie i tu już jest już jakieś podejrzenie, że nie będą tego robiły wcale, dla mnie to lekka paranoja i nic więcej.
  0
 • Users Avatars Mini
  horejko pisze: 2010-12-21 11:38
  To gdzie więcej ludzi straci prace w orange czy w era ?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: