997 mln euro kary za zablokowanie Intela na rynku układów LTE

Newsy
Opinie: 2
Opinie: 2

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu na Qualcomm kary w wysokości 997 mln euro za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych.

Qualcomm w latach 2011 - 2016 płacił firmie Apple miliardy dolarów za blokadę zakupów komponentów od Intela. Była to specjalna opłata za wyłączność montowania układów LTE firmy Qualcomm w smartfonach i tabletach Apple.

Według Komisji Europejskiej, Qualcomm zablokowal tym samym całkowicie rozwój konkurencji i innowacji na rynku układów LTE.

Komisja twierdzi, że sama pozycja Qualcomm na tym rynku nie jest dla UE problemem. Kara jest spowodowana nadużyciem swojej pozycji rynkowej.

Unijne przepisy antymonopolistyczne nakładają szczególne obowiązki na przedsiębiorstwa dominujące. Nie mogą nadużywać swojej silnej pozycji rynkowej, aby utrudniać konkurencję na rynku.

KE twierdzi, że praktyka stosowana przez Qualcomm spowodowała, że Apple do 2016 r. nawet nie próbował zakupów chipsetów Intela ze względu na to, że dodatkowo opłaty wnoszone przez Qualcomm były zbyt opłacalne. Po roku 2016 r., gdy umowa obu firm wygasła, Apple zaczął zamawiać części także od Intela.

Grzywna odzwierciedla zarówno powagę, jak i czas trwania naruszenia, a także ma na celu powstrzymanie uczestników rynku od angażowania się w takie praktyki antykonkurencyjne w przyszłości.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz

Rekomendowane: