Działa Rejestr Dokumentów Publicznych - można łatwiej wykryć sfałszowane dowody i paszporty

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Działa Rejestr Dokumentów Publicznych - można łatwiej wykryć sfałszowane dowody i paszporty

Od 12 lipca 2020 r. można korzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych stworzonego przez MSWiA. W rejestrze zawarto m.in. informacje o wyglądzie dokumentów obowiązujących w naszym kraju i zabezpieczeniach użytych do ich ochrony przed fałszerstwem. Dzięki temu każdy z nas może sprawdzić czy ma do czynienia z dokumentem oryginalnym, czy podrobionym. Rejestr dostępny jest pod adresem www.gov.pl/app/rdp/ .   

Rejestr Dokumentów Publicznych, który uruchomiło MSWiA, pozwoli nam zweryfikować autentyczność poszczególnych dokumentów. Znajdziemy w nim pliki graficzne zawierające widok poszczególnych dokumentów, a także opisy i nazwy użytych zabezpieczeń. Już dziś odnajdziemy w nim informacje o dowodach osobistych, kartach pobytu i paszportach. Rejestr będzie sukcesywnie uzupełniany o kolejne dokumenty publiczne. 

Utworzenie rejestru zostało przewidziane w ustawie o dokumentach publicznych, która weszła w życie w lipcu 2019 r. Głównym celem ustawy jest walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów. Fałszywe dokumenty są wykorzystywane w wielu przestępstwach związanych między innymi z przestępczością gospodarczą czy też finansową. Na podstawie sfałszowanych dowodów czy paszportów przestępcy tworzą również fikcyjne tożsamości.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: