Roaming po 15 czerwca nie będzie bezpłatny – tak będzie rozliczany przez polskich operatorów

Newsy
Opinie: 44
Opinie: 44

Przed 15 maja wszyscy polscy operatorzy powinni ogłosić swoje nowe cenniki usług w roamingu na terenie Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Islandii i Norwegii. Swoje ceny podało już 2 operatorów wirtualnych oraz PLAY.

Należy pamiętać, że wbrew wcześniejszym, błędnym informacjom wybranych mediów, usługi roamingu w UE nadal nie będą bezpłatne, na co zwracał już uwagę m.in. prezes UKE w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl. Marcin Cichy powiedział w nim: "(...) Ale dziś największy problem polega na tym, że w przekazie medialnym mówi się o darmowym roamingu, o całkowitym zniesieniu opłat. A to nie jest prawda.".

Główną zasadą jaką mają kierować się operatorzy w nowych cennikach jest usługa nazwana Roam like at home. Mieszkańcy UE mają płacić za połączenia, wiadomości i przesył danych na takich samych zasadach jak w kraju zamieszkania.

Komisja Europejska tłumacząc nowe zasady pobierania opłat roamingowych napisała na swojej oficjalnej stronie: (...) jeżeli płacisz za miesięczny pakiet minut, SMS-ów i danych w swoim kraju, każde połączenie, sms lub przesył danych za granicą na terytorium UE zostaną naliczone w ramach tego pakietu, tak jakbyś przebywał w kraju ojczystym – bez dodatkowych opłat.

W przypadku polskich operatorów ta powyższa reguła w większości przypadków nie będzie spełniona. Klienci korzystający z pakietów głosowych/sms/mms/danych otrzymają zazwyczaj roczne (minimum czteromiesięczne) limity minut/wiadomości/GB do wykorzystania w roamingu. W wielu taryfach od razu będziemy płacić zgodnie z podstawowym (bazowym) cennikiem naszej taryfy lub nowym cennikiem roamingu wprowadzonym przez naszego operatora. Ta zasada dotyczy także połączeń przychodzących - po wykorzystaniu puli będziemy płacić za takie połączenia około 5 gr.

Oczywiście, gdy klient ma w swoim abonamencie pakiet bezpłatnych połączeń w roamingu lub pakiet internetowy w roamingu, to nadal będzie mógł z niego korzystać (w pierwszej kolejności). Gdy pakiet się skończy to do rachunku będą doliczane opłaty za połączenia i transmisję danych już według cennika danej oferty lub też wcześniej zaczniemy wykorzystywać swoją pulę dodatkową przyznaną nam po zmianie cennika od 15 czerwca.

Klienci będą mogli także dokupować znane i popularne wcześniej pakiety roamingowe. Zapewne część pakietów się nie zmieni, ale także pojawią się nowe, sporo tańsze. Szczególnie atrakcyjne ceny będą miały nowe pakiety internetowe w roamingu. Raczej nie będzie się już nam opłacać zakup lokalnych starterów prepaid.

roam like at home - dodatkowe reguły

Komisja Europejska twierdzi, że usługa „roam like at home jest przeznaczona dla podróżnych, ale także osób "trwale związanych" z danym państwem. „Trwałe związki” z państwem, w którym pracują lub studiują, mają na przykład pracownicy transgraniczni lub pracownicy oddelegowani. Konsumenci mogą również udowodnić, że są trwale związani z tym państwem, co pociąga za sobą częste i długie pobyty na terytorium państwa członkowskiego operatora sieci komórkowej. Taki trwały związek to na przykład stosunek pracy lub systematyczny udział w zajęciach na uniwersytecie.

Według komunikatu Komisji Europejskiej, w celu stwierdzenia, czy użytkownik nadużywa lub niewłaściwie korzysta z usługi „roam like at home”, operator będzie musiał wykazać nadużycie przez okres przynajmniej czterech miesięcy. Jeżeli klient spędza ponad dwa miesiące z czterech za granicą oraz jeżeli klient w tym czasie wykorzystywał sieć komórkową w większym stopniu za granicą niż w kraju pochodzenia, operator może wysłać do klienta ostrzeżenie. Po otrzymaniu ostrzeżenia klient będzie miał dwa tygodnie na wyjaśnienie sytuacji. Jeżeli użytkownik nadal pozostaje za granicą, operatorzy będą mogli nałożyć niewielkie opłaty dodatkowe (równe hurtowym pułapom usług roamingowych).

W Polsce operatorzy będą stosowali raczej bardziej czytelne i zrozumiałe dla klientów zasady, czyli wprowadzenie wspomnianych powyżej limitów/pul/pakietów, po wykorzystaniu których może zostać naliczona dopłata nie większa niż:

 • połączenia wychodzące (min) 0,16 zł
 • połączenia przychodzące (min) 0,05 zł
 • SMS wysyłane 0,05 zł
 • MMS wysyłane 0,04 zł
 • transmisja danych (MB) 0,04 zł

Należy podkreślić, że te zasady są rzeczywiście prostsze, ale nie oznacza to, że lepsze dla samego klienta.

Zasada działania roamingu i różnice cen krajowych

Nasz operator płaci zagranicznemu operatorowi za korzystanie z jego sieci. Ta opłata pomiędzy operatorami to hurtowa ceną usługi roamingowej. Stanowi ona koszt dla naszego operatora. Opłaty hurtowe nie zostały "wyzerowane" lub przynajmniej na poziomie hurtowych warunków panujących w Polsce, gdzie wykształcił się jeden z najtańszych, o ile nie najtańszy rynek usług mobilnych w Europie. Dlatego też operatorzy nadal są zmuszeni pobierać od swoich klientów w różnej formie minimalne opłaty za roaming, jednocześnie nie podwyższając opłat za usługi krajowe lub wręcz wycofując oferowanie usług roamingu w niektórych taryfach.

Inne informacje dotyczące nowych ofert roamingowych:

Opinie:

Opinie archiwalne (44):

Komentuj

Komentarze / 44

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Onn pisze: 2017-05-12 13:28
  Za-darmo - umarło! Warto o tym pamiętać.
  -1
 • Users Avatars Mini
  Red pisze: 2017-05-12 13:39
  Piszecie "W Polsce operatorzy będą stosowali raczej bardziej czytelne i zrozumiałe dla klientów zasady, czyli wprowadzenie wspomnianych powyżej limitów/pul/pakietów, po wykorzystaniu których może zostać naliczona niewielka dopłata, nie większa niż: połączenia wychodzące (min) 0,16 zł połączenia przychodzące (min) 0,05 zł SMS wysyłane 0,05 zł MMS wysyłane 0,04 zł transmisja danych (MB) 0,04 zł" To jak to się ma do tego co pokazał Play :) ?
  4
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2017-05-12 13:47
  @Red...ze jak zaczniesz dzwonic na maksa to oprocz oplaty z cennika bedziesz mial doplate do tej oplaty
  0
 • Users Avatars Mini
  Red pisze: 2017-05-12 13:53
  A fakt, uciekło mi słowo dopłata. Nie zmienia to faktu że robi się niezła farsa z nowymi stawkami roamingowymi "naszych" operatorów.
  2
 • Users Avatars Mini
  Adam pisze: 2017-05-12 13:56
  To jak to jest że UE podaje jedno a nasi operatorzy co innego? Czy to nie jest naruszenie zbiorowego interesu konsumentów którym powinni się zająć w UOKIK?
  4
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-05-12 14:30
  Unijna zasada równości została złamana. UKE wszyscy do natychmiastowej dymisji. UOKIK do gry- natychmiast. Nawet zacytowany w newsie fragment jasno określa zasady które zostały złamane. Przeciez klienci płacą za pakiet minut, smsów , mmsów - nielimitowany.Układ zamknięty wiecie kogo z kim. . W niemczech są abo nielimitowane i tam są taryfy w których jest bezpłatny roaming , nawet prepaidy maja.
  2
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-05-12 14:32
  Jeśli mówicie że gdzie indziej jest drożej to mówię że nie patrzycie na nską siłe nabywczą polaków.
  0
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2017-05-12 14:51
  Prosty przyklad...oferta nju internet...40 GB za 29 zl...czyli za 7 euro....klient odpala ten pakiet we Frankfurcie po niemieckiej stronie.....Orange placi niemieckiemu operatorowi 40 razy 7.7 euro...czyli 308 euro
  0
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-05-12 15:07
  @wojciech a co nas to obchodzi? uchwaili że nie będą zmieniać stawek hurtowych ? Uchwalili.
  1
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-05-12 15:19
  Jak dobrze że ja mam w abo roaming za free w strefie euro, bo z tych nowych stawek to nie wiadomo totalnie nic: mogą naliczać ale nie muszą, ale powinni, ehh...
  1
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2017-05-12 15:21
  @m-a-t...masz glos i transmisje no limit?
  -1
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2017-05-12 15:22
  @pabloki stawki hurtowe akurat sie beda stale zmieniac..ale powoli...cala nadzieja, ze Niemiec przyjedzie do nas i wywali swoje 40 GB w sieci Orange :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-05-12 16:54
  @wojciech.piechocki: tak, głos i SMS no limit, do tego 500 Mb. I mogę to wykorzystać przez 30 dni. Dzień sie liczy od pierwszej mojej aktywności poza granicami polski.
  0
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-05-12 17:27
  W play to oficjalne stawki zatem kolejny raz zostaliśmy oszukani. Widziałem bloga gruszki. U innych będzie nie lepiej . Po co nam ta unia skoro nie stosujemy jej prawa.
  -4
 • Users Avatars Mini
  paw pisze: 2017-05-12 18:04
  Zlodziejstwo! Jak zwykle opy w Polsce beda doic biednych Polakow na rzecz Niemcow (T-Mobile) albo Francuzow (Orange), Angoli (Virgin). W Polsce zarabia sie 3-4 razy mniej niz w zachodnich krajach i powinno byc taniej a przynajmnie pol. przychodzace za free winny byc! Dopiero co wrocilem z Malty a mieszkam w UK i na dzien dzisiejszy rozliczenia angielskiego numeru z roamingu w EU jest bardziej atrakcyjne niz bedzie to w Polsce od czerwca! "Top up your account so you can keep in touch while on your travels. With a goodybag enjoy using data at 4p/MB, text for 1.5p and call UK/EU for 4/min. Don't have a goodybag? Then use data at 5p/MB, text for 5p, and call UK/EU for 15p/min. Receiving calls cost 0.5p/min. Prices include VAT. Find more info at giff.ly/gg_roaming. In emergencies call 112"
  2
 • Users Avatars Mini
  dar pisze: 2017-05-12 19:33
  To jakas porazka.,..... Tyle mowilo sie o zniesieniu oplat za roaming.... A teraz na otarcie lez operator daje jakis 40-400 minut na rok....!!!! Biorac pod uwage 14 dniowy urlop taki gowniany pakiet wystarczy na 33 minuty dziennie przez 14 dni... Mowie o pakiecie 400 minut.... Skoro posiada sie oferte NO LIMIT to w UE powinno znaczyć to samo ! Tymczasem cwaniactwo operatora zrodziło jakis pakiet.....Nie chodzio o owe 5 gr bo to wiadomo smieszny pieniadz ale o sama zasade... Dlaczego odebranie rozmowy cos kosztuje? Przeciez nikt nie placi juz za odebranie rozmow.... Ciofamy sie do ery centertela....? oplat za fale radiowe??? .
  3
 • Users Avatars Mini
  paw pisze: 2017-05-12 20:01
  P.S. Zapomnialem dodac ze to jest w stosunku do zarobku ale i tak cena za nr UK w roamingu za polaczenia jest nie do pobicia w porownaniu z cena polska...
  0
 • Users Avatars Mini
  Janusz pisze: 2017-05-12 20:46
  Jak nie większa niż 0,16 za minutę jak Play ma 0,29 w większości taryfach.
  1
 • Users Avatars Mini
  Nick pisze: 2017-05-12 20:55
  Ten pabloki to jednak the-bill
  0
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2017-05-12 21:13
  Przecie to wbrew prawu i regulacjom. Połączenia przychodzące mają być bezpłatne i bez limitu przecież. Play będzie miał sprawę w sądzie dużą karę UKE i wielki odpływ klientów.
  5
 • Users Avatars Mini
  Play good bye pisze: 2017-05-13 07:16
  Co Wy ostatnio robicie ? Dlaczego tak oszukujecie klientów? Łamiecie prawo europejskie. Do sądu zbiorowo z Play! Do tego masakrycznie drogie rozmowy międzynarodowe , brak pakietów danych w krajach po za unijnych ! Całkowicie się zawiodłem na tej sieci mimo ze jej kibicowałem ! Bye
  -1
 • Users Avatars Mini
  Rysiu pisze: 2017-05-13 09:47
  Nie wiem jak wy ale ja mam zamiar kupić starter zagranicznego operatora który zaproponuje najlepsze warunki z internetem w całej Europie.Nawet jakbym miał zapłacić DROŻEJ i fajnie by było jakby gsmonline zrobił ranking który operator wprowadził najlepszą ofertę i w jakiej cenie.Brytyjczycy z EE i Francuski Orange chyba na dziś mają najlepsze oferty prepaid
  -1
 • Users Avatars Mini
  bartek pisze: 2017-05-13 09:50
  a kto myslal ze bedzie za darmo? hahahaha
  -3
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2017-05-13 10:03
  @wlo...gdzie jest napisane, ze bez limitow mialo byc?
  0
 • Users Avatars Mini
  Janusz pisze: 2017-05-13 12:05
  Wojciech jakie 0,16 za minute jak w cenniku Play stawka w większości taryf to 0,29.
  -1
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-05-13 12:15
  Ale ludzie tutaj są śmieszni, wy seriio myślicie, że ktoś się przestraszy, że jakaś cebula na gsmonline albo innym telepolis pogrozi paluszkiem, że przejdzie do konkurencji? Na twoje miejsce przyjdzie tysiąc nowych klientów, a operator będzie szczęśliwy bo jednego trolla mniej.
  1
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-05-13 13:50
  "Swoje ceny podało już 2 operatorów wirtualnych oraz PLAY." Panie redaktorze, plej to też operator wirtualny.
  4
 • Users Avatars Mini
  Kris pisze: 2017-05-13 14:55
  Prawdę mówiąc, to niewiele z tego artykułu zrozumiałem. Jeżeli mam comiesięcznie odnawialny pakiet nielimitowanych rozmów, sms-ów i 10 GB internetu, to jak wyjadę za granicę będę płacił extra za rozmowy i internet, czy pójdzie mi to z pakietu?
  0
 • Users Avatars Mini
  Wwwww pisze: 2017-05-13 16:41
  Kris: w tym rzecz że będziesz płacił extra dodatkowo
  0
 • Users Avatars Mini
  Taj pisze: 2017-05-13 21:16
  Czytam Was i jest mi was żal. Ile to razy w roku jeździcie za granicę na dłużej ? Ile za taki pobyt zapłacicie ? Parę groszy ? Gimbazy nie stac to nie jeździ za granicę. Amen
  1
 • Users Avatars Mini
  zibi pisze: 2017-05-14 08:05
  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32015R2120&from=EN
  1
 • Users Avatars Mini
  zibi pisze: 2017-05-14 08:06
  Polecam analizę artykułów 6a do 6f z : http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32015R2120&from=EN
  1
 • Users Avatars Mini
  grucha pisze: 2017-05-14 10:56
  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32015R2120&from=EN Według tego dokumentu nie ma stawek hurtowych za odbieranie które jest bezpłatne oraz nie ma limitu na nie i dlatego KE będzie miała powód aby dowalić karę polskim opom którzy łamią prawo i postanowienia tego dokumentu. Jak UKE to przyklepał to sam łamie prawo.
  1
 • Users Avatars Mini
  Adam pisze: 2017-05-14 11:44
  To jest zmiana cennika na niekorzystny dla klienta, czyli można odstępować od 2 i 3 letnich umów bez płacenia kar umownych!
  1
 • Users Avatars Mini
  bbb pisze: 2017-05-15 10:44
  @Adam - nie, bo zmiana polega na obniżce, a obniżka cen nie jest niekorzystna dla klienta.
  -1
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2017-05-15 14:15
  No to dziś przenoszę wszystkie numery do Orange które jako jedynie nie pobiera opłat za odbieranie oraz nie limituje te połączenia. W końcu "Roam like at home" działa tylko w Orange a inni oszuści tylko stracą klientów.
  0
 • Users Avatars Mini
  Adam pisze: 2017-05-15 19:20
  @bbb - nadal to zmiana nie mająca podstawy w przepisach prawa, tylko widzimisię operatora.
  1
 • Users Avatars Mini
  Agata Wierchowska pisze: 2017-05-19 13:54
  W a2 mobile - placimy za wychodzace rozmowy 0,18 groszy tylesamoz za sms i za mms oraz 1mb rowniez 0,18 groszy; w orange stawki sa owiele wyzsze za polaczenia wychodzace 0,29 groszy
  0
 • Users Avatars Mini
  Heh pisze: 2017-06-10 13:54
  Ja uważam ,że nasi operatorzy albo powinni zrezygnować z obsugi za granica ,a jedynie alarmowe lub stworzyć dwie firmy np. Play i Play 2 .Ta pierwsza obsługiwałaby Polskę i opłaty jak w Polsce ( za granicą nie obsługuje) i druga która obsługiwałaby tylko za granice i miałaby wyższe opłaty ale ułatwueniem byłoby, że dwie firny play i play2 mogłyby sobie ułatwić np. wslólne prowadzenie rachunku
  0
 • Users Avatars Mini
  danuta pisze pisze: 2017-06-17 19:22
  czytam czytam i to wszystko sciema .Wczoraj rozmawialam 58 sekund z corka w kraju unijnym i doliczyli mi 2,5 za polaczenie miedzynarodowe
  1
 • Users Avatars Mini
  marko pisze: 2017-07-06 12:00
  wSzwecji nie ma opłat roamingowych aiec tam wykupiłem abonament i wziąłem nowy telefo a Poscy operatorzy niech kombiują dalej ale już nie ze mną .cena za abonament jak przelicze to ta sama co w Kraju i zero limitów . Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  Polska Wolska pisze: 2017-07-14 08:22
  Co z tego że operatorzy będą łamali prawo? Te zasady UE są dla zachodu Europy a nie dla Polski. Jeżeli operatorzy w Polsce są sprowadzeni z Niemiec, Francji i Anglii to specjalnie będą łamali prawo aby płacić kary. To się nazywa drenaż spółki. Drenaż spółki za pomocą kar które wpłyną na konta w Niemczech, Francji i Anglii. To co na was zarobią uczciwie też na tamte konta wypływa, więc po co się starać być uczciwym? Nigdzie nie uciekniecie bo wszystkie spółki są zagraniczne a jak nawet nie są to nie wiecie które to są i tam nie pójdziecie. UE to wie ale nic z tym nie zrobi bo i po co?
  0
 • Users Avatars Mini
  Aga pisze: 2017-08-06 13:37
  Witam. Dzwonilam do Play z zapytaniem prosze nie mylic tutaj czy rozmowy wideo z telefonow z ta funkcja sa dodatkowo platne przy rozmowie zagranicznej, podkteslilam ze nie przez komunikator do ktorego uzywa sie internetu. Uwaga uslyszalam ze nie. Tylko przez komunikator wiec bez obaw. Po kilku dniach sprawdzilam rachunek. Prawie 500zl poza abonamentem. Kto tam do cholery pracuje...
  0
 • Users Avatars Mini
  Aga pisze: 2017-08-06 13:39
  Niestety chyba nie kazdy moze pozwolic sobie na abonament w innym kraju ktorego nie zamieszkuje. Slabo sie orientuje ale moze ktos podpowie.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: