UOKiK o roamingu: będziemy przyglądać się rynkowi

Newsy
Opinie: 6
Opinie: 6
Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

UOKiK przygotowało własną informację dotyczącą nowych zasad roamingowych zapropnowanych przez polskich operatorów. Oto pełna treść tego oświadczenia:

Nowe zasady świadczenia usług roamingu, które wejdą w życie po 15 czerwca - informacja UOKiK

Głównym celem regulacji wprowadzającej zasadę „roam like at home” jest zniesienie różnic cenowych między taryfami krajowymi i taryfami roamingowymi. W praktyce oznacza to że konsumenci po 15 czerwca br. podróżując po UE powinni móc korzystać z roamingu na zasadach zbliżonych do tych na jakich korzystają w kraju.

Opublikowane przez operatorów limity, cenniki, jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami.

UKE prowadziło dialog z branżą dotyczący modelu wdrożenia nowych regulacji roamingowych. UKE jest organem, któremu operatorzy zobowiązani są notyfikować przyjęte rozwiązania. Propozycje stawek i pakietów przygotowane przez operatorów widzieliśmy na jednym z ostatnich etapów. Wówczas zgłosiliśmy uwagi. Naszym zdaniem przedstawione propozycje nie oddawały ducha i celu nowego prawa regulującego świadczenie roamingu na obszarze Unii Europejskiej, gdyż nie przewidywały zrównania zasad korzystania z usług telekomunikacyjnych w kraju i na terenie UE.

Jeden z operatorów zdecydował się na podejście literalne do wdrożenia przepisów rozporządzenia (tzn. połączenia wykonywane w roamingu na terenie UE będą traktowane jak połączenia w kraju). Rozwiązanie to oceniamy pozytywnie.

Pozostali operatorzy wybrali nieco inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży według stawki krajowej. Drugi wariant: w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora.

Realizacja głównego celu regulacji – umożliwienia konsumentom swobodnego i racjonalnego korzystania z roamingu w czasie okresowych podróży po terytorium UE – zależeć będzie od zniwelowania różnicy ekonomicznych w przypadku konsumentów korzystających z odmiennych rozwiązań zaproponowanych przez operatorów.

Będziemy przyglądać się rynkowi w ramach przysługujących nam kompetencji. Naszym zdaniem przyjęte rozwiązania powinny zapewniać maksymalnie swobodne korzystanie przez konsumentów z roamingu.

Podstawa prawna:

Zmiany w sposobie rozliczania rozmów prowadzonych poza granicami Polski są konsekwencją wdrożenia przez polskich operatorów przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii zmienionego Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r.

Inne informacje dotyczące nowych ofert roamingowych:

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-05-17 13:23
  Po owocach ich poznamy. Zobaczymy jakie kompetencje ma w tej materii uokik.
  1
 • Users Avatars Mini
  Ikado1 pisze: 2017-05-17 13:46
  Niepodoba mi się podejście UKE. Siedzą i czekają, zamiast ostro zareagować na to w sprawie roamingu przedstawił Plus, Play i T- Mobile nie mówiąc już o drobnicy typu a2Mobile itd
  6
 • Users Avatars Mini
  Janusz pisze: 2017-05-17 17:30
  Ja myślę że stanowisko UKE się zmienia???? Ciekawe co tak nagle!
  0
 • Users Avatars Mini
  Piotr pisze: 2017-05-17 22:36
  Zaraz bedą kary
  -1
 • Users Avatars Mini
  www pisze: 2017-05-18 01:57
  drodzy operatorzy, bardzo was prosimy łaskawie obniżcie jeszcze troszkę ceny, tak żeby wyglądało że my mówimy a wy robicie ... Ale jaja.
  1
 • Users Avatars Mini
  mmm pisze: 2017-06-10 11:16
  To ten sam PIS za którego powstało UKE? Chyba nie ten sam. Siedzą cicho,w Polsce jako jedynym kraju, wbrew regulacjom, będą doić klientów.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: