Są trzy nowe procesory Apple – oto czym się różnią

Newsy
Opinie: 0
Są trzy nowe procesory Apple – oto czym się różnią

Apple pochwalił się nowymi procesorami M3, M3 Pro i M3 Max dla komputerów osobistych.

To pierwsze czipy Apple przeznaczone do komputerów osobistych, które stworzono z wykorzystaniem 3‑nanometrowej technologii wytwarzania. 

Czip M3 ma 25 miliardów tranzystorów – o 5 miliardów więcej niż M2. Czip wykorzystuje 10‑rdzeniowe GPU z architekturą nowej generacji, której wydajność graficzna jest o 65 procent wyższa niż w przypadku M1. Czip M3 ma 8‑rdzeniowe CPU z czterema rdzeniami odpowiedzialnymi za wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi i działa do 35 procent szybciej niż CPU w czipie M1. Nowy układ obsługuje do 24 GB zunifikowanej pamięci RAM.

Czip M3 Pro zawiera 37 miliardów tranzystorów i 18‑rdzeniowe GPU, dzięki czemu zapewnia rewelacyjną wydajność podczas zadań intensywniej obciążających jednostkę graficzną. GPU działa do 40 procent szybciej niż w M1 Pro. Ilość obsługiwanej zunifikowanej pamięci RAM sięga 36 GB. Konstrukcja 12‑rdzeniowego CPU zawiera sześć rdzeni odpowiedzialnych za wydajność i sześć rdzeni energooszczędnych. Zadania jednowątkowe wykonuje się do 30 procent szybciej niż w przypadku czipa M1 Pro.

W czipie M3 Max liczba tranzystorów wynosi 92 miliardy. GPU z 40 rdzeniami jest do 50 procent szybszy niż w M1 Max. Natomiast obsługa nawet 128 GB zunifikowanej pamięci RAM pozwala deweloperom AI pracować z jeszcze większymi modelami transformacyjnymi uwzględniającymi miliardy parametrów. CPU z 16 rdzeniami liczy 12 rdzeni zapewniających wydajność i cztery rdzenie energooszczędne. Taki podział pozwala osiągać aż do 80 procent lepszą wydajność w porównaniu z czipem M1 Max.

Wraz z rodziną czipów M3 na Macu po raz pierwszy dostępna jest technologia sprzętowego przyspieszenia ray tracingu. Ray tracing modeluje właściwości światła wchodzącego w interakcje ze sceną. Dzięki temu aplikacje generują niesamowicie realistyczne obrazy, na których światło zachowuje się zgodnie z prawami fizyki. To, wraz z nową architekturą graficzną, umożliwia nawet 2,5x szybsze działanie aplikacji profesjonalnych w porównaniu do rodziny czipów M1. Twórcy gier mogą spożytkować technologię ray tracingu, aby uzyskiwać dokładniej odzwierciedlane cienie i refleksy, a tym samym kreować jeszcze bardziej wciągające światy. 

Za sprawą nowego GPU na Macu dostępna jest technika mesh shadingu z przyspieszeniem sprzętowym. Dzięki niej przetwarzanie geometrii przebiega szybciej, a w grach i zaawansowanych aplikacjach graficznych można tworzyć bardziej złożone sceny. 

GPU w czipie M3 może zapewniać tę samą wydajność co czip M1, wykorzystując w tym celu niemal o połowę mniej energii. Do tego osiąga o 65 procent wyższą wydajność szczytową.

Rdzenie zapewniające wydajność działają do 30 procent szybciej niż te w rodzinie czipów M1. Rdzenie zapewniające energooszczędność pracują do 50% szybciej niż te same rdzenie w rodzinie czipów M1

Wszystkie trzy czipy z rodziny M3 wspierają obsługę sprzętową kodeków wideo, m.in. H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW. Ponadto po raz pierwszy silnik multimedialny obsługuje dekoder AV1, umożliwiając energooszczędne odtwarzanie treści z serwisów streamingowych.

Są trzy nowe procesory Apple – oto czym się różnią

Są trzy nowe procesory Apple – oto czym się różnią

Są trzy nowe procesory Apple – oto czym się różnią

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: