Samsung odpowiada na iPadOS 16 - będzie ważna aktualizacja dla tabletów Galaxy Tab

Newsy
Opinie: 0
Samsung odpowiada na iPadOS 16

Gdy tablety z Androidem były przez dłuższy czas traktowane po macoszemu, Apple konsekwentnie rozwijał swoje portfolio dodając nowe modele. W 2015 roku wprowadził pierwszego iPada Pro, a w 2019 roku rozdzielił iOS na telefony od iPadOS, odtąd dedykowany wyłącznie tabletom. Google ostatni system zaprojektowany z myślą o tabletach wydał dekadę temu - był to Android 3.0 Honeycomb. Aż do teraz tablety z Androidem były traktowane jak smartfony, a wszelkie funkcje typowe dla tabletów były wyłącznie w rękach producentów. Teraz powstała aktualizacja Android 12L. Samsung jako pierwszy z producentów i jedyny mający w swojej ofercie kilka modeli tabletów z najwyższej półki wdraża aktualizację, najpierw do najnowszej serii urządzeń Galaxy Tab S8. Później aktualizacja trafi także na starsze modele z serii Tab, w tym Tab S7Tab S7 FETab S6Tab S6 Lite oraz Tab Active3.

Głównym wyzwaniem, z którym mierzą się projektanci interfejsu dla tabletów, jest wykorzystanie większej przestrzeni ekranu do poprawienia produktywności, przede wszystkim za sprawą multitaskingu. W tym celu do Android 12L wprowadzony został taskbar – rząd ikon na dolnym pasku, który ułatwia dostęp do aplikacji, gdy korzystamy z dowolnej aplikacji w trybie pełnoekranowym. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć pasek zadań podczas premiery Samsung Galaxy Z Fold 4. Nasza recenzja tego telefonu zweryfikowała, że taskbar faktycznie sprawdza się w praktyce.

Warto zwrócić uwagę, że pasek zadań zawsze pamięta dwie ostatnio używane aplikacje. Dzięki dostępie do ikon można wykorzystać funkcje dzielenia ekranu – wystarczy przeciągnąć ikonę z paska na tę połowę ekranu, na której chcemy otworzyć nową aplikację. Dodatkowo Samsung wprowadza w Galaxy Labs gest przeciągnięcia dwoma placami od krawędzi, który także pozwala podzielić ekran. Gest można wywołać od dolnej, lewej bądź prawej krawędzi ekranu. W trybie dzielenia ekranu obsługiwane są maksymalnie 3 aplikacje.

Inną przydatną opcją jest dodanie pary lub trzech aplikacji do ulubionych. Dzięki temu można przełączać się pomiędzy różnymi zadaniami wymagającymi więcej niż jednej aplikacji wyświetlonej na ekranie.

Jest jeszcze jedna nowość wprowadzona przez Samsunga w aktualizacji One UI 4.1.1, która pozwala podejrzeć co znajduje się pod wyskakującym oknem. Jeśli na przykład dodajemy nowe wydarzenie do kalendarza i wyskakujący pop-over zasłania nam część informacji, które chcemy sprawdzić, wystarczy dotknąć i przytrzymać palcem w dowolnym miejscu poza wyskakującym oknem, aby uczynić je tymczasowo przezroczystym.

Podsumowując, to co zobaczymy w najnowszej aktualizacji dla tabletów Samsung Galaxy Tab, to połączenie wysiłków i zmian wprowadzonych w Android 12L, takich jak taskbar i poszerzona kompatybilność aplikacji innych producentów z trybem dzielenia ekranu, jak i optymalizacji wprowadzonych przez Samsunga do nakładki One UI. Wszystko po to aby tablety lepiej nadawały się do pracy i były bardziej konkurencyjne dla nadchodzącego iPadOS 16Samsungowi zależy na tych zmianach najbardziej, bo ma w swojej ofercie tablety z segmentu ultra premium. Zwłaszcza potężny Tab S8 Ultra z 14,6 calowym ekranem aż się prosił o więcej możliwości wykorzystania tej przestrzeni.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: