Test SAMSUNG GALAXY S III

Recenzje
Opinie: 14

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Samsung Galaxy S III to obecnie najlepszy smartfon z systemem Android na świecie. Jego głównymi konkurentami są HTC ONE X oraz LG Optimus 4X HD. Jest już jednak pewne, że S III zdeklasuje ich pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy. Należy pamiętać, że poza systemem Android jego głównym i najpotężniejszym rywalem jest tak naprawdę tylko iPhone 4S. Galaxy S III wygrywa z nim zaawansowaniem podzespołów i ekranem, z kolei iPhone 4S nadal dominuje pod względem dużo lepszej oferty aplikacji.

Należy podkreślić także, że Samsung Galaxy S III to obok „iPhone 5” najbardziej oczekiwany smartfon tego roku – konkurenci już niestety nie mają na to większego wpływu.

Czy warto kupić Samsunga Galaxy S III. Odpowiedź jest w tym przypadku bardzo prosta – to niesamowity smartfon, prawie bez wad. My Samsunga Galaxy S III do testów otrzymaliśmy od sieci Orange.

Zestaw – ocena 5

W małym białym pudełku ze smartfonem znajdujemy białe słuchawki, czarny zasilacz oraz czarny kabel USB (podłączamy go do zasilacza). Słuchawki wtyka się bardzo głęboko do uszu, co nie dla wszystkich może być wygodne. Słuchawki są wyposażone w przycisk play/stop oraz w regulację głośności dźwięku. Nie udało nam się słuchawkami aktywować usługi S-Voice, czyli koreańskiej Siri. W pudełku nie znajdziemy ani przejściówki na kabel HDMI, ani karty pamięci.

 
 

Obudowa – ocena 5

Obudowa S III wzbudza chyba największe emocje. Dominuje parę głównych epitetów: prosta, ascetyczna i … plastikowa. Przyzwyczailiśmy się do tego, że topowy telefon musi być metalowy. W przypadku Samsunga dominuje plastik. Jest on wytrzymały i lekki, jednak przy zdejmowaniu tylnej klapki, tak jak w innych modelach Samsunga boimy się, czy klapka nie złamie się w naszych rękach. Cała obudowa jest jednak bardzo sztywna i już po założeniu tylnej klapki cały telefon stanowi spójną, zwartą bryłę. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ONE X lub 4S wydają się być „poważniejszymi” konstrukcjami.

Samsung jest za to na pewno od nich ładniejszy – biały, z metalową ramką po bokach. Naprawdę może się podobać. Szczególnie gdy porównamy go z czarną wersją Galaxy S II. Metalowa ramka sprawia, że S III wyda się być zakrzywiony, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Pod ogromnym ekranem 4.8 cala znajdziemy trzy przyciski – jeden fizyczny przycisk home oraz dwa „sensoryczne”: menu oraz back. Klawisz menu to także skrót do wyszukiwarki Google, a klawisz home do skrót do menadżera zadań. Jak widać Samsung nie zaufał do końca systemowi Android ICS, który teoretycznie pozwala już na rezygnację z przycisków fizycznych. Z boku obudowy znajdziemy regulację głośności oraz włącznik. Na górze jest tylko gniazdo słuchawkowe. Na dole smartfonu natomiast znajduje się gniazdo mikroUSB. Nad ekranem jest naprawdę duża, przydatna wielokolorowa dioda LED, czujnik światła oraz obiektyw kamery HD. Z tyłu obudowy jest głośnik (bardzo mały), lampa błyskowa LED oraz obiektyw kamery 8 megapikseli.

Cała obudowa jest bardzo lekka (133 g) i zgrabna. Telefon w niczym nie przypomina potężnego Note.

 
 
 

Ekran/procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

W smartfonach oprócz tzw. mocy najważniejszy jest ekran. Samsung oferuje nam w S III naprawdę spory ekran 4.8 cala o rozdzielczości HD 720x1280 pikseli. Tzw. gęstość pikseli wynosi około 305 pikseli na cal i jest minimalnie mniejsza niż w iPhone 4S. Ekran jest wykonany w technologii Super Active Matrix OLED z zastosowaniem panelu PenTile, który teoretycznie „oszukuje” nasze oczy poprzez zastosowanie uproszczonego układu „subpikseli”. Ekrany te przez „blogerów/specjalistów” są krytykowane, ale użytkownikowi końcowego pozostaje tylko się nim zachwycać. Ekran w S III miażdży! Kolory są trochę podkręcone, kontrast jest bardzo duży, ale 99% użytkowników nie będzie to w żaden sposób przeszkadzać. Będą ekranem S III zachwyceni.

Wewnątrz telefonu znajdziemy procesor Samsung Exynos 4412 z 4 rdzeniami ARM Cortex-A9 taktowanymi zegarem 1.4 GHz. Grzeje się on nieznacznie i nie sprawia to w codziennym użyciu większego problemu. Procesor ten na razie wygrywa wszelkie rankingi programów benchmarkowych. Nie testowaliśmy go w grach 3D, ale odtwarzanie materiału wideo FULL HD w formacie MKV na pełnym ekranie lub jako okienko podczas przeglądania Internetu to dla niego pestka.

Pamięć urządzenia w tej wersji to zaledwie 16 GB, ale można ją rozszerzyć kartą pamięci microSD. Karty są ukryte pod tylną klapką, co nieco utrudnia wymianę plików. Należy jednak pamiętać, że w dobie „chmury” sama pojemność pamięci na pokładzie smartfonu traci trochę na znaczeniu. Pamięć RAM ma pojemność 1 GB.

Tak przedstawiają się wyniki testów z programów benchmarkowych:

AnTuTu Benchmark

Quadrant Standard

System/ustawienia – ocena 6

W urządzeniu zainstalowano Androida Ice Cream Sandwich w wersji 4.0.4 z nakładką TouchWiz. System jest bardzo szybki i stabilny. Pomimo, że S III dopiero wchodzi do sprzedaży, więc jego system nie jest przetestowany na rynku masowym to w czasie naszych testów ani razu się nie zawiesił. Wszystkie testowane przez nas aplikacje zewnętrzne i natywne wyświetlały się prawidłowo.

Android już w standardzie wspiera takie rozwiązania jak NFC, Android Beam, S Beam oraz Wi-Fi Direct i DLNA. Seryjnie mamy także możliwość monitorowania i blokowania transmisji danych po osiągnięciu określonego przez nas limitu.

Samsung dodał do S III obsługę „Motion”. Przykładowe gesty to np. potrząsanie telefonem uaktualnia wybrane widżety, stuknięcie z góry obudowy pozwala skoczyć na początek listy kontaktów, przyłożenie telefonu do ucha powoduje wybranie numeru telefonicznego, który w danej chwili jest na ekranie. Gestem ręki możemy także zrobić screenshoty. Gesty czasami nie działają od razu i trzeba je powtarzać.

Ekran główny/nakładka – ocena 6

TouchWiz to trochę inna nakładka niż HTC Sense. Rzuca się ona znacznie mniej w oczy, ale też na pewno jest mniej stylowa i rozbudowana. Widżety nie są ukryte i są prezentowane razem z aplikacjami. Jest to rozwiązanie zachowane z seryjnego ICS. Wśród widżetów nie ma specjalnych przebojów, ale są one praktyczne i czytelne. Na dole ekranu mamy dostęp do 4 usług, które są stale widoczne na głównym ekranie niezależnie od tego, który z pulpitów odwiedzamy. Pulpitów może być w sumie 7. Bardzo wygodny jest pasek stanu rozwijany z góry ekranu – mamy na nim szybki dostęp do najczęściej włączanych i wyłączanych opcji (GPS, Wi-Fi, transmisja danych, rotacja ekranu, Bluetooth itd.). Samsung zachował także seryjny wygląd task managera – wszystkie aplikacje możemy zamknąć na raz lub usuwać je pojedynczo przesuwając je palcem poza ekran.

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Oprócz wprowadzania tekstu na dużych wygodnych klawiaturach wirtualnych (poziom i pion). Samsung Galaxy S III oferuje nam także wprowadzanie w stylu „Swype” (bez odrywania palca od ekranu) oraz pisanie odręczne. Niestety funkcji pisania ręcznego nie udało nam się uruchomić. Pomimo włączenia tych funkcji podczas wprowadzania tekstu brakowało do nich skrótów. Wprowadzanie tekstu głosem również włącza się w dziwny sposób – skrót do mikrofonu pojawia się w górnym rozwijanym pasku, wtedy gdy zaczynamy wprowadzać tekst klawiaturą QWERTY.

Kamera – ocena 5

Główna kamera w S III jest wyposażona we wszelkie nowoczesne rozwiązania – pozwala m.in. na wykonywanie szybkich zdjęć seryjnych, wykrywa uśmiech, potrafi wykonywać zdjęcia z technologią HDR. HTC ONE X wygrywa jednak większą liczbą filtrów, które stają się w Internecie coraz bardziej popularne. Jakość zdjęć to poziom droższych aparatów kompaktowych – nadal nie należy się więc spodziewać, że smartfon zastąpi nam lustrzankę. Gdy jednak chcemy nagrać wideo w pełnej rozdzielczości do nasz S III nadaje się do tego celu znakomicie – jakość materiału jest naprawdę doskonała – dotyczy to także dźwięku. Kamera ma rozdzielczość 8 megapikseli, a kamera dodatkowa 2 megapiksele.

Przykłady zdjęć i filmy prezentujemy poniżej:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przeglądarka – ocena 5

Przeglądarka w ICS to potężne narzędzie do przeglądania Internetu. Działa szybko, a strony prezentują się tak samo jak na komputerze. Na raz możemy otworzyć 8 okien. Do dyspozycji użytkownika jest możliwość zapisywania stron do późniejszego czytania oraz tryb incognito. Przeglądarka ma autonomiczne ustawienia jasności kolorów i jasności ekranu.

Odtwarzacz wideo – ocena 6

Odtwarzacz wideo oraz galeria tego odtwarzacza nie ma sobie równych. Gdy uruchamiamy aplikację Video Player to widzimy uproszczony podgląd wszystkich naszych filmów. Telefon bez problemu odtwarza pliki FULL HD MPEG4, ale także pliki FULL HD MKV (Matroska). To najlepszy odtwarzacz w telefonie jaki do tej pory testowaliśmy. Dodatkowo każdy film możemy uruchomić w oknie. Przykładowo, podczas surfowania w Internecie możemy w tym samym czasie oglądać odcinek naszego ulubionego serialu. W oknie odtwarzają się także największe pliki MKV. Taka obsługa wideo to jedna z większych przewag Androida i samego S III nad iPhone 4S.

Serwisy społecznościowe – ocena 3

Samsung Galaxy S III nie jest bardzo zintegrowany z Facebookiem i Twitterem. Konta z obu portali oczywiście można synchronizować (np. zdjęcia z FB są widoczne w książce adresowej), ale nie osiągniemy poziomu integracji znanego z telefonów HTC i Sony Ericsson. Pozostaje nam korzystanie z najlepszego rozwiązania, czyli z natywnych klientów FB i Twittera, które w Androidzie działają znakomicie.

Szczególnie w galerii zdjęć brakowało nam bezpośredniego dostępu do naszych fotografii z portali społecznościowych – to jest już standard w zaawansowanych telefonach.

Obsługa plików Office – ocena 3

W Samsungu Galaxy S III seryjnie otrzymujemy tylko przeglądarkę plików Polaris Office. To naprawdę słaba oferta. Pozostaje nam edycja plików przy wykorzystaniu usługi Google Drive, czyli starego, dobrego Google Docs. To trochę za mało jak na topowy smartfon.

Bateria – ocena 3

Bateria w Samsungu Galaxy S III przy ograniczonym użyciu bez problemu będzie działać całą dobę. Gdy jednak zaczniemy naszego smartfona katować to nie dotrwa ona bez ładowania do wieczora. Takie są niestety wszystkie najnowsze smartfony z czterema rdzeniami – moc obliczeniowa ma swoje wymagania. S III ma ogniwo 2100 mAh. To bardzo potężna bateria – chyba tylko Note może poszczycić się mocniejszym ogniwem 2500 mAh.

Bajery – ocena 3

Największymi bajerami Samsunga Galaxy S III są niewątpliwie funkcje: S-VOICE oraz wideo w oknie. Tę drugą funkcję już omówiliśmy (jest naprawdę fajna), a jeśli chodzi o S-VOICE to niestety zawodzi ona w pełni. Nie ma oczywiście mowy o polskiej wersji tej usługi, ale wersja angielska również kuleje. Frazy, nawet te standardowe, trzeba powtarzać, aby w końcu telefon raczył uruchomić daną usługę. S-Voice najlepiej działa w kompletnej ciszy.

Usługi dodane – ocena 5

Samsung Galaxy S III oferuje swoim użytkownikom także kilka bardzo fajnych usług dostępnych bezpośrednio po wyciągnięciu telefonu z pudełka:

Dropbox – każdy posiadacz S III otrzymuje od Dropboxa 48 GB chmury bezpłatnie na 24 miesiące

Radio FM – po podłączeniu słuchawek mamy radio z możliwością nagrywania audycji

ChatOn – promowany przez Samsunga komunikator, który chyba jednak nie ma szans przyjąć się na rynku

allshare play – aplikacja do obsługi standardu DLNA, szczególnie ważna dla osób, które chcą wyświetlać „content" z telefonu na ekranie telewizora

S Memo – program do zapisywania notatek, znany już także z Galaxy Note

Music Hub – sklep muzyczny

My files – bezpośredni dostęp do plików zapisanych w telefonie i karcie pamięci

Podsumowanie

Samsung Galaxy S III jest najlepszym telefonem z Androidem ICS jaki jest obecnie dostępny na rynku. Jego jedyną wadą jest cena, a jednymi konkurentami iPhone 4S, HTC One X oraz LG Optimus 4X HD. S III wygląda pięknie, działa wspaniale, jest bardzo nowoczesny, ma świetną obsługę plików wideo i wszystkich podstawowych usług internetowych (Facebook, przeglądarka, mail). Wadą tego smartfona jest jego niezbyt wytrzymała bateria (choć należy pamiętać o pracujących wewnątrz obudowy 4 rdzeniach). Zakup S III polecamy z czystym sercem – to wspaniały sprzęt i to zarówno dla freaków, biznesmenów, jak i zwykłych klientów, ale na razie z bardzo wypchanym portfelem.

Zalety:

  • ma w sobie magię topowego smartfonu

  • świetny ekran

  • największa na świecie moc procesora

  • bardzo dobre odtwarzanie wideo

  • niska waga

  • karty pamięci

  • piękny wygląd

  • bardzo dobra kamera ze zdjęciami seryjnymi i nagrywaniem FULL HD

  • przednia kamera HD

  • obsługa gestami „Motion”

Wady:

  • mniej aplikacji i gier niż w systemie iOS

  • niezbyt wytrzymała bateria

  • minimalnie zbyt wolne odświeżanie głównego ekranu - nieco zbyt wolny powrót do widoku głównego pulpitu

  • brak gniazda miniHDMI

  • bardzo „plastikowa” obudowa – problem wizerunkowy

Zdjęcia telefonu:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekrany z telefonu:

       
       
       
       
       
       
       
       
   
   

Filmy gsmonline:

 
 

Filmy producenta:

 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    xoen pisze: 2012-06-05 14:51
    rozumiem, że serwis unika recenzji maszyn dla normalnych ludzi(<1200 pln na TELEFON).
    0
  • Users Avatars Mini
    COLO pisze: 2012-06-05 14:59
    Kupiłem go w piątek i jestem bardzo zadowolony. Nie żałuję przesiadki z ip4s, polecam to cudo!
    0
  • Users Avatars Mini
    Aaaaa pisze: 2012-06-05 17:04
    Jedno mnie bardzo cieszy...to, że w tym telefonie nie jest na siłę wciskany ludziom facebook i twitter. Nie rozumiem dlaczego przez redakcję jest to odczytywane "in minus"? No chyba, że ktoś już żyje jedynie w wirtualnej rzeczywistości ale to należy takiej osobie jedynie współczuć, a nie jeszcze pogłębiać jego wyalienowanie.
    0
  • Users Avatars Mini
    arcziarczi pisze: 2012-06-05 18:07
    Baterie wszama od razu na śniadanie i grzeje się jak kaloryfer centralnego ogrzewania. Wyświetlacz PenTitle w tej klasie smartfonu?. Mnie jakoś jego wygląd nie olśnił (nie podoba mi się). Po zmianie z IP4s na SGS2 samsung cieszy mnie i zadowala od 6 miesięcy. Narezie nie widzę godnego nastepcy dla mojej galaxy s2.
    0
  • Users Avatars Mini
    dripiperman pisze: 2012-06-05 18:53
    xoen ... czyli każdy kto kupi telefon za więcej niż 1200 jest nienormalny? super teoria .... gratuluję
    0
  • Users Avatars Mini
    xoen pisze: 2012-06-05 20:41
    semantyką będziesz mi odmawiał prawa do wypowiedzi? żarty, dobrze wiesz, o czym pisałem, CZYŻ NIE?
    0
  • Users Avatars Mini
    sir-galant pisze: 2012-06-06 00:10
    Pan Wojtek tak się zajarał bajerami, że zapomniał przetestować jak działa telefon (aplikacja).
    0
  • Users Avatars Mini
    adwienc pisze: 2012-06-06 21:24
    Zapomnieliście dodać w tytule artykułu "z sieci Orange"
    0
  • Users Avatars Mini
    Habu-1 pisze: 2012-06-11 04:29
    Czy to prawda, że funkcje takie jak S Voice, S Cloud, Music Hub, Games Hub, Movies Hub, Google Play Movies, Google Play Books, Google Play Music nie działają na terenie Polski, a na aktualizację do Androida 5.0 Jelly Bean nie ma co liczyć w tym roku?
    0
  • Users Avatars Mini
    vyx pisze: 2012-06-14 11:33
    Już większość jest dostępna za darmo;) dbają o klientów. Ogólnie ten Samsung robi robote strasznie dobra! Generalnie iPhone wymieka! Chyba że ten nowy iP5 coś dobrego pokaże, ale wątpię, bo wstyd było im nazwać 4s "piątką". Za bardzo się pospieszyli. Jak generalnie można walnac takiego samego smartfona tylko zmienić aparat, gdzie większość ludzi i tak nie wykorzysta umiejętnie tych 3megapixeli dodatkowych! Naciąganie i robienie klientów, nie oszukujmy się - zapewne długoletnich (iP3), w balona!
    0
  • Users Avatars Mini
    vyx pisze: 2012-06-14 12:16
    Jeszcze raz ja! Jest wymiataczem dla tych, którzy chcieliby pokorzystać z aplikacji do odtwarzania filmów, bo jest konkretnie dobry w tym temacie! Do gier może już nie tak bardzo. Pozdro.
    0
  • Users Avatars Mini
    Habu-1 pisze: 2012-06-14 20:00
    Przecież sobie nie radzi z odtwarzaniem filmów, poczytaj o Pup and Play.
    0
  • Users Avatars Mini
    trhbrtbh pisze: 2012-06-16 02:55
    wada: mniej aplikacji i gier niz w ios buhahaha takie aplikacje na siłe dodane z systemem nazywaja sie bloatware. Kazdy zainstaluje sobie co chce z marketu. tosamo odnosnie polarisa, mi w zupelnosci wystarcza, jak zechce to odwiedze market, proste. Bateria trzyma stosunkowo dlugo porównujac ja np do np htc one x.
    0
  • Users Avatars Mini
    arcziarczi pisze: 2012-07-07 02:07
    Nie będę krytykował bo za mało miałem go w rękach ale sprzęt i cena mniej wiecej adekwatne. Przynajmniej Samsung nie ośmieszył się jak nokia dajac 808 41Mpix i symbiana na pokładzie a wszystko zamknięte w mega grubej obudowie za cene Galaxy S3. Pozdro
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: