Samsung Galaxy Z Fold 2 5G - test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Klasa urządzenia S+ (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G to jeden z nielicznych przypadków, w którym można o smartfonie powiedzieć, że jest jedyny w swoim rodzaju. Ta wyjątkowość jest atrakcyjna sama w sobie. Jednak nie tylko o oryginalność i szpan chodzi, bo rozkładany ekran Fold 2 jest zaskakująco praktyczny. Poza tym telefon ten jest wyposażony w topową specyfikację i są tylko dwa elementy, które mogą powstrzymać entuzjastę nowych technologii – cena 8799 zł oraz potencjalna podatność na uszkodzenie. Trzeba jednak przyznać, że korzystanie z Samsung Galaxy Z Fold 2 5G to przyjemna ekstrawagancja, którą trudno byłoby czymś innym zastąpić. Jest to też doskonały i aktualny przykład, jak wiele poprawek wnosi druga generacja nowej technologii.

Główne wady i zalety Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Zalety Samsung Galaxy Z Fold 2 5G:

  • Wysokiej jakości zawias i jakość wykonania obudowy
  • Rewelacyjne głośniki stereo i wysoka głośność
  • Połączenie zalet smartfona i tabletu
  • Mniejszy ekran wypełnia front obudowy
  • Duży ekran oferuje 120 Hz i ma znacznie węższe ramki bez dużego wycięcia
  • Topowa specyfikacja z Snapdragonem 865+
  • Dobrze zoptymalizowana nakłada systemowa ONE UI 2.5
  • Zestaw potrójnych, bardzo dobrych aparatów
  • Dobry czas działania na baterii
  • Ładowanie bezprzewodowe i zwrotne

Wady Samsung Galaxy Z Fold 2 5G:

  • Brak norm szczelności
  • Wewnętrzny ekran pokryty tworzywem bardziej podatny na uszkodzenie
  • Brak większego powiększenia optycznego teleobiektywu – jest standardowe x2
  • Brak superszybkiego ładowania z prawdziwego zdarzenia

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Jak oceniamy design? – ocena 5-

Gdy Fold 2 jest złożony to zarówno z przodu jak i z tyłu znajduje się szkło, które łączy ze sobą aluminiowa rama urządzenia. Metalowa krawędź nie jest gładka, lecz ma wyczuwalną pod paznokciem fakturę, która matowi powierzchnię metalu. Wymiary złożonego Folda 2 to 159,2 x 68 x 16,8 mm. Ma on wówczas wymiary standardowego smartfona, jest nawet trochę węższy. Jest za to zauważalnie grubszy i cięższy. Jego waga to 282 gramy – prawie 20 gramów więcej niż w Foldzie pierwszej generacji. Czy to przeszkadza w codziennym użytkowaniu? Tolerancja na większą wagę zależy od użytkownika i tego jak się ubiera, ale mi nie przeszkadzała zupełnie. Gdy chcę szybko wyjąć telefon i zrobić zdjęcie, sprawdzić powiadomienia, odpisać krótko w komunikatorze, to Fold 2 sprawdza się bardzo podobnie do standardowego telefonu.

Po rozłożeniu smartfon ma wymiary 159,2 x 128,2 x 6,9 mm i wówczas rozmiarami przypomina bardziej mniejszy tablet niż telefon. Jednocześnie różnica pomiędzy wielkością ekranu jest bardzo odczuwalna na korzyść większej powierzchni – nie jest to sztuka dla sztuki.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Sam mechanizm składania sprawia wrażenie solidnego i dopracowanego. Chodzi płynnie, z odpowiednim oporem i budzi zaufanie, że mechanicznie powinien wytrzymać noszenie w kieszeni i wielokrotne otwieranie. Konstrukcja jest sztywna po otworzeniu niczym wykonany z jednego kawałka tablet. Jednocześnie można swobodnie ustawić dowolny pośredni kąt zgięcia ekranu. Do kwestii mechanicznej nie mam żadnych zaostrzeń. Moje obawy dotyczą czegoś innego.

Fold 2 jest tak skonstruowany, że nie zamyka się szczelnie. Pod światło widać przerwę pomiędzy dwoma powierzchniami dużego ekranu. Z jednej strony jest ona na tyle duża, że jest nadzieja, że jak się coś tam dostanie, to nie będzie dotykało obu stron jednocześnie i nie wyrządzi szkód. Wygląda na to, że taki był zamysł producenta. Z drugiej jednak strony od samego noszenia telefonu w kieszeni w tej szczelnie gromadzą się paprochy i włókna odzieży. Oznacz to, że często gdy otwieramy telefon jest w środku zakurzony. Mając tak kosztowne urządzenie nie tylko nieuszczelnione, ale dodatkowo podatne na uszkodzenia bałbym się go zabrać na plażę, wrzucić do kieszeni plecaka bez sprawdzenia, czy na pewno nie ma w niej nic na dnie albo korzystać z telefonu w deszczu. W przypadku tradycyjnych telefonów nie mam takich obaw w ogóle.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Fold 2 może się pochwalić bardzo dobrymi, pełnoprawnymi głośnikami stereo, które świetnie uzupełniają multimedia zarówno, gdy telefon jest złożony, jak i rozłożony.

Smartfon można odblokować zarówno za pomocą twarzy, jak i skanerem linii papilarnych znajdującym się w przycisku zasilania. To najlepsze miejsce w tego typu konstrukcji. Za to fakt, że jest wąski, a krawędź boczna po złożeniu podwójna, trochę trudniej go precyzyjnie obsłużyć bez patrzenia.

Trudno ocenić Folda 2 jedną liczbą systemu szkolnego, bo z jednej strony jest unikalny i doskonale wykonany, a więc na szóstkę, ale z drugiej trzeba się o niego bardziej troszczyć i nie jest uszczelniony, co ocenę powinno w istotny sposób obniżyć. Problem w tym, że wśród składanych smartfonów i tak nie ma nie tylko nic lepszego, albo choćby nawet podobnego. Motorola razr 5G czy Samsung Galaxy Z Flip 5G to jednak inna koncepcja.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Największe zmiany jakie zaszły pomiędzy Foldem pierwszej i drugiej generacji dotyczą przede wszystkim ekranów. Zacznijmy od parametrów.

Zewnętrzny, mniejszy wyświetlacz ma przekątną 6,23 cala i rozdzielczość 2260 x 816 pikseli. Skutkuje to panoramicznymi proporcjami 25:9. Jest to ekran wykonany w technologii Super AMOLED. Chociaż jego ramki są wciąż zauważalnie szersze niż w dzisiejszych smartfonach, to jednak znacznie bliżej mu do pełnych wymiarów i sensownej użyteczności. Dla porównania pierwsza generacja Folda ma ekran o wielkości zaledwie 4,6 cali, co od początku budziło wiele zdziwienia w zestawieniu z ogromnymi ramkami. W przypadku Folda 2 z zewnętrznego ekranu da się komfortowo korzystać na co dzień. Znacząco ułatwia to korzystanie ze smartfona jedną ręką, co po rozłożeniu nie jest możliwe.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Gwóźdź programu to oczywiście ekran znajdujący się wewnątrz, o przekątnej 7,6 cala, rozdzielczości 2208 x 1768 pikseli i gęstości 373 pikseli na cal. Wyświetlacz jest wykonany w technologii Dynamic AMOLED 2X. Dodatkowo ekran obsługuje odświeżanie 120 Hz, zapewniając całkowitą płynność wszelkich animacji. Ekrany 120 Hz wciąż nie są powszechne, a wśród składanych urządzeń Fold 2 jest pierwszym, który to zaoferował. Dodatkowo ramki dużego ekranu są bardzo wąskie, symetryczne i pozbawione dużego wcięcia znanego z Folda pierwszej generacji - aparat do selfie znajduje się w małym otworze.

Korzystanie z wewnętrznego ekranu to duża przyjemność. Niemal kwadratowe proporcje powodują, że powierzchnia ekranu jest dużo większa niż przekątna wydaje się sugerować. Przeglądanie stron WWW, oglądanie zdjęć, w zasadzie każde zastosowanie sprawdza się tutaj fenomenalnie. Ekran nie tylko nie stracił nic na parametrach z powodu tego, że jest zginany, ale deklasuje praktycznie każdy wyświetlacz na rynku. Pisanie dłuższych rzeczy też jest wygodniejsze, o ile nie próbujemy robić tego w biegu i jedną ręką.

W zasadzie jedyną uwagą jaką mam jest zagięcie, które jest w mojej ocenie bardziej widoczne niż w pierwszej generacji. Nie trzeba patrzyć pod światło, aby je dostrzegać. Jednocześnie przy wyświetlaniu treści na ekranie o dziwo w ogóle nie przeszkadza. Sam obraz wydaje się w zasadzie idealnie płaski, bez zniekształceń. Jedynie refleksy mocniejszego światła mogą tutaj okazać się pewnym ograniczeniem. Samo umożliwienie korzystania z takiego ekranu w telefonie jest genialne.

W ustawieniach ekranu można wybrać motyw jasny bądź ciemny, zdecydować pomiędzy adaptacyjnym odświeżaniem 120 Hz a standardowym 60 Hz, aktywować filtr światła niebieskiego, zmienić profil kolorów z żywego na naturalny, zmienić balans bieli, a także zdecydować o układzie i powiększeniu treści na dużym ekranie. Na małym wyświetlaczu opcje są te same z wyłączeniem odświeżania 120 Hz oraz układu treści, które są zarezerwowane dla dużego panelu.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 6

Fold 2 otrzymał specyfikacje bezkompromisową, godną flagowca. Składana konstrukcja nie wymusiła cięć specyfikacji. Mamy najszybszy dostępny procesor Snapdragon 865+ taktowany zegarami 1 x 3,09 GHz + 3 x 2,42 GHz + 4 x 1,8 GHz wspomagany przez 256 GB na system i pliki i aż 12 GB RAM. Co ważne procesor Snapdragon 865+ jest dostępny na wszystkich rynkach, także w Polsce. Nie ma problemu z zastąpieniem Snapdragona Exynosem na rynkach europejskich.

Benchmarki wypadły następująco:

  • Antutu 8 – 558480 (ósme miejsce w rankingu)
  • Geekbench 5 – 936/2853
  • Androbench sekwencyjny odczyt/zapis – 1646/758 MB/s

Choć Fold 2 minimalnie odstaje wydajnością od innych modeli ze Snapdragonem 865+, to wciąż wyprzedza Exynos 990 w benchmarkach, a więc jest szybszy od chociażby Note 20 Ultra. Płynność działania systemu jest bez zarzutu, podobnie jak stabilność. Uruchomienie trzech aplikacji jednocześnie na podzielonym ekranie nie spowodowało żadnych problemów z wydajnością.

Pakiet komunikacyjny obejmuje LTE kat. 20 2000/200 Mbps, 5G, WiFi ac oraz ax. Bluetooth 5.0 z aptX HD, NFC a także USB C w standardzie 3.2. Lokalizacja jest realizowana za pomocą GPS, GLONASS, GALILEO i BDS.

Zestaw czujników obejmuje: akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik siły oświetlenia, kompas cyfrowy oraz barometr. Samsung obsługuje zewnętrzne czujniki w standardzie ANT+.

Fold 2 działa pod kontrolą systemu Android z nakładką One UI 2.5 – to ta sama wersja oprogramowania co w przypadku Note 20 Ultra czy S20 Ultra, ze zmianami pod kątem składanego ekranu. Dostosowanie interfejsu obejmuje uruchomienie do trzech aplikacji na większym ekranie, a następnie przeciąganie informacji i danych pomiędzy nimi. Taki układ można zapamiętać i uruchamiać jednym dotknięciem. Ponieważ zginany ekran można ustawić pod dowolnym kątem, niektóre aplikacje systemowe robią z tego użytek, dzieląc swoją zwartość pomiędzy połówki zgiętego ekranu. Może to oznaczać podzielenie interfejsu aparatu pomiędzy podgląd na jednej połówce i elementy sterujące na drugiej, albo telekonferencję pomiędzy obraz rozmówców i jej obsługę. Podczas fotografowania z rozłożony ekranem przedni wyświetlacz może wyświetlać podgląd kadru dla osób fotografowanych.

Jeżeli korzystamy z aplikacji na małym ekranie i otworzymy telefon, zostanie ona automatyczna przeniesiona i odpowiednio powiększona, ale bez zmiany zawartości, tak aby wygodnie kontynuować prace. Zamkniecie telefonu domyślnie wygasza ekran i blokuje telefon, ale można w ustawieniach wybrać wyjątki od tej reguły dla określonych aplikacji. Wówczas możemy rozpocząć pracę na dużym ekranie, zamknąć go i dalej kontynuować na mniejszym wyświetlaczu bez jego wygaszenia. Całość ułatwiają odpowiednie podpowiedzi i sugestie ze strony oprogramowania, co czyni korzystanie z telefonu bardziej intuicyjnym. Nie napotkałem żadnych problemów ze stabilnością systemu ani innych błędów. Jedynym minusem niezależnym od samego Samsunga jest Instagram, który nie wykorzystuje w pełni dużego ekranu – to wina producenta aplikacji i dziwne posunięcie, bo na Fold pierwszej generacji działało to bez problemu. Podobno można to obejść klonując aplikację i wtedy problem ustępuje.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G  Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G  Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 6-

Fold 2 ma kompletny zestaw aparatów, ale nie znajdziemy tutaj ani nagrywania 8K, ani rozdzielczości 120 megapikseli, ani x4 czy x5 optycznego powiększenia i cyfrowego zooma sięgającego x60 czy x100. Aparaty są bardziej tradycyjne, co nie znaczy, że rozczarowują. Zestaw aparatów obejmuje:

  • 12 MP, f/1.8, 26mm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 12 MP, f/2.4, 52mm, PDAF, OIS, 2x powiększenie optyczne
  • 12 MP, f/2.2, 12mm
  • 10 MP, f/2.2, 26mm przednia kamera gdy telefon jest zamknięty
  • 10 MP, f/2.2, 26mm przednia kamera gdy telefon jest otwarty i patrzymy na duży ekran

Aparat oferuje następujące tryby: jedno ujęcie, zdjęcie, wideo, pro, panorama, żywność, noc, live focus, wideo live focus, wideo pro, bardzo zwolnione tempo, zwolnione tempo, hyperlapse.

Smartfon nie oferuje nagrywania 8K, które znajdziemy choćby w serii Note 20 czy S20. Podczas nagrywania można przełączać się pomiędzy wszystkimi trzema obiektywami z wyjątkiem trybu 4K w 60 klatkach na sekundę, tutaj obsługiwany jest tylko główny aparat.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Chociaż aparaty nie biją rekordów, to w niczym nie rozczarowują. Samsung w ostatnich modelach odczuwalnie poprawił szybkość i precyzję działania autofocusa, wykrywanie twarzy, a także zwierząt ustawiając bez problemu ostrość na oczy mojego psa. Zdjęcia są ostre i szczegółowe, a rozpiętość tonalna jest bardzo dobra. Naprawdę trudno się do czegoś przyczepić. Zdjęcia nocne także wychodzą bardzo dobrze, choć oczywiście teleobiektyw i szeroki kąt są w nocy zauważalnie słabsze od głównego aparatu to i tak są używalne. Świetnie działa także tryb live Focus, który rozmywa tło fotografowanego obiektu – efekt wygląda naturalnie, a błędy odróżniania tła od pierwszego planu są sporadyczne. Brak wideo 8K czy rozdzielczości 108 megapikseli to bardziej formalność, bo w praktyce tego się nie odczuwa, chyba, że ktoś ma bardzo precyzyjnie określone potrzeby. Jeśli już czegoś mogłoby brakować to większego powiększenia teleobiektywu.

Nagrywanie wideo także spełnia oczekiwania – stabilizacja obrazu działa w każdym z trybów, włącznie z 4K 60p, obraz jest czysty, ostry i szczegółowy. Gdy nagrywamy w 4k 30p przejścia pomiędzy aparatami wychodzą płynnie i spójnie kolorystycznie. Jest też funkcja automatycznego kadrowania, która wycina  fragment pola widzenia aparatu i przesuwa go tak, aby filmowana osoba znajdowała się w centrum kadru. Pozwala to w łatwiejszy sposób nagrywać samego siebie.

Przykładowe zdjęcia:

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 5+

Fold 2 ma baterię o pojemności 4500 mAh, podzieloną pomiędzy oba składane elementy. Ładowanie po kablu oferuje moc 25W, ładowanie bezprzewodowe obsługuje 11W, a ładowanie zwrotne 4,5W.

O ile prędkości ładowania nie robią specjalnego wrażenia na tle konkurencji, to czas działania na dużym ekranie pozytywnie mnie zaskoczył. Z jasnością ustawioną na połowę wartości, co w przypadku Samsunga jest ustawieniem wyższym od większości innych smartfonów, a także z odświeżaniem 120 Hz smartfon strumieniował YouTube przez 14 godzin. Biorąc pod uwagę wielkość ekranu, jego jasność i odświeżanie to naprawdę bardzo dobry wynik. Przejście na 60 Hz pozwoli wydłużyć czas działania o kolejne 2 godziny dobijając do ponad 16 godzin. A jeśli zdecydujemy się korzystać z małego, przedniego ekranu możemy uzyskać rekordowe 30 godzin oglądania wideo. Nie jest to jednak rozwiązanie praktyczne. Pomimo dużego ekranu i składanej konstrukcji na czas działania na baterii nie można narzekać.

Nasza finalna ocena

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G to wyjątkowy smartfon, który daje niepowtarzalną frajdę z jego użytkowania. Piękny ekran Dynamic AMOLED 2X z odświeżaniem 120 Hz cieszy oko, jak żaden inny na rynku. Jednocześnie Samsung pozbył się problemów z pierwszej generacji, takich jak dziwnie mały ekran na froncie obudowy, czy zbyt szerokie ramki i wycięcia. Fold 2 nie ma niemal żadnych kompromisów względem tradycyjnych smartfonów, a jest od nich lepszy poza jednym szczegółem – brakiem uszczelnienia i niższą odpornością na uszkodzenie wewnętrznego ekranu. Gdybym miał wydać na smartfon 8799 zł, to obawa o jego uszkodzenie mogłaby przyćmić frajdę z jego użytkowania. Zaznaczam jednak, że nic w trakcie testów nie wzbudziło mojego niepokoju poza faktem, że stawka była wyższa niż zazwyczaj, a uszczelnienia brakuje ze względu na rodzaj konstrukcji. Zabranie Folda 2 na plażę byłoby dla mnie szaleństwem. Tutaj zwykła, prosta i szczelna bryła klasycznego smartfona jest po prostu praktyczniejsza. Za to komfort użytkowania dużego ekranu w połączeniu z noszeniem grubszego, ale całkiem niedużego smartfona po złożeniu jest nie do podrobienia. Naprawdę daje poczucie połączenia zalet tabletu ze smartfonem i to niemal pozbawionym kompromisów. Nawet jeśli cena jest dla większości z nas za wysoka, to wciąż mamy tu do czynienia z technologia z przyszłości.

Uwielbiamy: składany ekran 120 Hz

Nie lubimy: braku uszczelnienia i potencjalnej wrażliwości na uszkodzenia

Dla kogo jest Samsung Galaxy Z Fold 2 5G:

  • Dla najbogatszych  "early adopterów" nowych technologii
  • Dla osób naprawdę intensywnie korzystających ze smartfona
  • Dla chcących używać technologii przyszłości
  • Dla osób potrzebujących telefonu i tabletu w jednym urządzeniu

Dla kogo nie jest Samsung Galaxy Z Fold 2 5G:

  • Zdecydowanie nie dla oszczędnych
  • Nie dla osób korzystających z telefonu w trudnych warunkach
  • Nie dla osób mających tendencje do często uszkadzania swoich telefonów
  • Nie dla osób szukających zgrabnego, lekkiego telefonu

Alternatywy dla Samsung Galaxy Z Fold 2 5G:

 

 

 

 

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: