Siemens w Barcelonie - podsumowanie ekspozycji

Newsy
Żródło: Siemens
Opinie: 8

Podczas Światowego Kongresu 3GSM 2006 w Barcelonie branża Siemens Communications pokazała prezentację mobilnej telewizji w technologii DVB-H oraz nowe aplikacje mobilne oparte na protokole IP. Siemens przedstawił również nowe produkty i usługi przeznaczone dla sieci bezprzewodowych niedalekiej przyszłości.

DVB-H

Na całym terenie targów Fira Siemens zapewnił zasięg technologii emisyjnej cyfrowego obrazu do odbioru za pomocą urządzeń przenośnych DVB-H. Specjalne urządzenia DVB-H umożliwiały zwiedzającym odbieranie na żywo 16 różnych programów telewizyjnych, w tym muzycznego kanału MTV, informacyjnych CNN i BBC World, a także relacji Rai Olimpics Torino z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Siemens przedstawił także na żywo prezentacje wyjaśniające cały ten proces: od kamery telewizyjnej po obraz na ekranie urządzenia DVB-H — w specjalnym studiu telewizyjnym na stoisku. Zwiedzający mogli ponadto za pomocą rozwiązania Siemensa interaktywnie uczestniczyć w programie telewizyjnym i oddawać głosy np. w plebiscycie na gol miesiąca, przy użyciu bezprzewodowego kanału zwrotnego. W tym celu użytkownik ma możliwość wysłania wiadomości SMS do operatora komórkowego za pomocą kliknięcia na ekranie dotykowym urządzenia DVB-H, a wynik głosowania wyświetla się następnie na ekranie. System mobilnej emisji Siemensa to pierwsze na świecie rozwiązanie działające z urządzeniami DVB-H różnych czołowych producentów.

„Call and Share” — od usług głosowych do komunikacji multimedialnej dzięki IMS

Przy użyciu IP-based Multimedia Subsystem, Siemens przedstawił aplikacje „Call and Share” , które umożliwią operatorom zwiększenie ruchu w sieciach bezprzewodowych, na przykład dzięki aplikacji Videosharing (Udostępnianie wideo). Usługa ta umożliwia abonentom nagrywanie wideo podczas rozmowy telefonicznej i natychmiastowe przesłanie takiego nagrania rozmówcy. Aplikacja ta zainteresuje na przykład pośredników w handlu nieruchomościami, którzy mogą przedstawić klientowi ogólny widok domu w trakcie rozmowy telefonicznej.
Podobnie działa Whiteboarding (Rysowanie na tablicy), czyli usługa, dzięki której można wskazać rozmówcy drogę w obcym mu mieście: druga osoba wyświetla na ekranie laptopa lub telefonu komórkowego mapę miasta i rysuje na niej drogę. Gość, połączony przez sieć komórkową, odbiera wizualne wskazówki w swoim telefonie komórkowym. Aplikacje „Call and Share” działają także z Push and Talk (PaT), czyli komórkowego walkie-talkie. Rozwiązanie to jest zgodne z otwartymi standardami Open Mobile Alliance (OMA) i działa bezproblemowo z telefonami wielu różnych producentów.
Wraz z partnerami z IMS Developer Program Siemens zaprezentował kolejne aplikacje IMS, m.in. „Team Work” (Praca zespołowa) — aplikację działającą w środowisku Java, służącą do wymiany informacji w określonej grupie abonentów, na przykład pracowników działu lub członków rodziny, nawet w przypadku kiedy dysponują różnymi terminalami, a także „MeetMee” — bezprzewodową aplikację do komunikacji w grupie towarzyskiej.

Prezentacja na żywo: elastyczna modyfikacja opłat za użytkowanie sieci komórkowej

Prezentowana na żywo na stoisku Siemensa najnowsza wersja rozwiązania charge@once ma na celu umożliwienie szybkich i elastycznych modyfikacji stawek za usługi mobilne. To rozwiązanie do opłat gromadzi i konsoliduje w czasie rzeczywistym dane o wykorzystaniu sieci, umożliwiając na przykład wprowadzanie programów premiowych i indywidualnych modeli cenowych.

Nowe technologie: sieć bezprzewodowa następnej generacji

Natężenie ruchu danych związane z nowymi usługami mobilnymi, takimi jak wideo na żądanie, pobieranie muzyki czy gry online, wymaga jeszcze szybszych i bardziej wydajnych przełączników oraz sieci radiowych. Na Światowym Kongresie 3GSM Siemens przedstawił innowacyjne rozwiązania, które mogą wykorzystywane rozwijających się sieciach bezprzewodowych w perspektywie czasowej sięgającej 2012 roku.
Jedną z tych innowacji, ze sfery GSM, jest eBSC — najbardziej wydajny i zaawansowany kontroler stacji bazowych GSM na rynku. Operatorzy mogą za jego pomocą sterować zasobami radiowymi sieci skuteczniej i taniej. Swoją premierę na imprezie miał także nowy kontroler sieci radiowej (Radio Network Controller, RNC). Podobnie jak w przypadku eBSC, operatorzy sieci W-CDMA mogą za jego pomocą skuteczniej sterować zasobami radiowymi sieci 3G. Przedstawiony ponadto został Multi-Standard Network Controller — połączenie eBSC i RNC, za pomocą którego można sterować sieciami zarówno 2G, jak i 3G. Urządzenia te umożliwiają redukcję nakładów na administrację i zasoby, a co za tym idzie dają znaczące oszczędności. Siemens zaprezentował także nowe elementy rodziny produktów W-CDMA, które umożliwiają na przykład prostą rozbudowę stacji bazowych GSM do standardu 3G oraz poprawę zasięgu sieci W-CDMA w budynkach.

Technologie szybkiego dostępu bezprzewodowego: HSDPA i 450 MHz FLASH-OFDM

Po raz pierwszy na tej imprezie Siemens przedstawił na żywo, jak można przesyłać dane z Internetu do komercyjnie dostępnych terminali abonenckich W-CDMA z szybkością 3,6 megabitów na sekundę przy użyciu technologii szybkiego dostępu pakietowego High Speed Downlink Packet Access, czyli HSDPA. Wśród prezentowanych technologii szybkiego Internetu w sieciach bezprzewodowych znalazła się także 450 MHz FLASH-OFDM (Fast Low-latency Access with Seamless Handoff – Orthogonal Frequency Division Multiplexing) — technologia, która obecnie umożliwia przesyłanie danych z szybkością 2,7 megabita na sekundę w zastosowaniach komercyjnych.

Płynna komunikacja pomiędzy sieciami

Siemens zaprezentował płynną komunikację pomiędzy sieciami GSM a punktami dostępowymi WLAN (ang. handover) oraz pomiędzy sieciami różnych operatorów (roaming) zrealizowaną na platformie IP IMS@vantage. To rozwiązanie do konwergencji sieci stacjonarnych i komórkowych zainteresuje operatorów obu tych typów sieci.

Rozwiązanie mobilne dla przedsiębiorstw

Na Światowym Kongresie 3GSM 2006 Siemens pokazał również Mobile Centrex — wirtualną centralę PABX dla przedsiębiorstw każdej wielkości. Zaleta tego rozwiązania polega na eliminacji z przedsiębiorstwa całej infrastruktury PABX i zapewnieniu jej całej funkcjonalności za pośrednictwem sieci operatora. W kontekście wypierania komunikacji stacjonarnej przez mobilną (ang. Fixed-Mobile Substitution) operatorzy sieci komórkowych mogą teraz przy użyciu Mobile Centrex bez ograniczeń integrować w systemie komunikacyjnym nie tylko komórkowych, ale i stacjonarnych abonentów w przedsiębiorstwie. W ten sposób usługi świadczone przedsiębiorstwu, na przykład połączenia konferencyjne czy wewnętrzne, stają się dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Dzięki Mobile Centrex przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć swoje koszty, ponieważ nie muszą utrzymywać własnej sieci, a operatorzy komórkowi mogą przyciągnąć nowe grupy klientów, oferując zaawansowane usługi.

Usługi i zabezpieczenia sieci bezprzewodowych oraz stacjonarnych

„Music2You” to pierwsze na świecie konwergentne rozwiązanie stacjonarno bezprzewodowe do pobierania utworów muzycznych. Dzięki temu rozwiązaniu melomani mogą słuchać najnowszych utworów transmitowanych bezprzewodowo do telefonów komórkowych, a wybrane przez siebie tytuły mogą pobrać w całości do telefonów, komputerów czy przystawek do telewizorów. Na szybko rozwijającym się rynku pobierania muzyki Siemens odgrywa rolę pioniera: firma ta jako pierwsza opracowała konwergentną usługę muzyczną, działającą w Internecie oraz sieciach bezprzewodowych i stacjonarnych. Działając w charakterze anonimowego dostawcy, Siemens Communications utrzymuje kilka z największych w Europie portali Internetu tradycyjnego i mobilnego. „Music2You” stanowi na przykład platformę usługi internetowej „musicload” oferowanej przez T-Online, która w Niemczech ma status największej muzycznej usługi internetowej. Siemens zaprezentował usługi specjalnie dostosowane do potrzeb operatorów sieci heterogenicznych. Usługi te obejmują konsulting, planowanie, wdrożenia, utrzymanie, szkolenia i eksploatację wszystkich sieci telekomunikacyjnych. Oferowane są także usługi zabezpieczające przed atakami czy „wąskimi gardłami”. Aby zademonstrować swoje opłacalne rozwiązania zabezpieczające dla operatorów, Siemens posłużył się przykładem stadionów piłkarskich.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: