Test Spectronic Sidetouch Multimedia

Recenzje
Opinie: 55

Pierwszy raz Spectronic Sidetouch Multimedia został zaprezentowany szerszej publiczności na niemieckich targach CeBIT w 2001 roku. Marka producenta kojarzyła się zwiedzającym z odchodzącymi do lamusa telefonami analogowymi NMT. Spectronic to szwedzka firma, która dostarczała już swe produkty sieci analogowej PTK Centertel. Były to jedne z najdroższych modeli ze względu na wiele unikalnych funkcji nieobecnych w produktach innych producentów. Obecnie flagowym projektem, który jeszcze nie jest dostępny na półkach sklepowych jest model Sidetouch Multimedia Phone.

Nazwa Sidetouch Multimedia wskazuje na sposób obsługi tego telefonu. Ludzie posiadający palmtopy od razu przystępują do stukania w ekran, bo aż kusi aby to właśnie bezpośrednio z niego wybrać szukaną opcję. Sidetouch działa jednak zupełnie inaczej - dotykamy jego bocznych krawędzi i to właśnie one pozwalają nam wybrać żądaną opcję. Wytłumaczenie zasady działania tego systemu jest dosyć trudne. Z boków telefonu mamy aktywne (przez całą długość ekranu) czarne paski. Każdy z nich możemy naciskać na trzy sposoby - naciskając lewą, środkową lub prawą część paska. To pozwala nam na wybranie ikon lub liter znajdujących się po lewej, środkowej lub prawej stronie ekranu. Aby wybrać z ekranu coś co znajduje się niżej powtarzamy całą procedurę wcześniej obniżając palec na odpowiednią wysokość. Spectronic opatentował to rozwiązanie. Jest ono stosunkowo wygodne, ale na pewno diametralnie różne od dotychczas znanych i należy poświęcić trochę czasu, aby sprawnie obsługiwać szwedzkie cacko. Klawiaturę (paski?) blokuje się naciskając górną ich część po obu stronach równocześnie.

Telefon pracuje w oparciu a autorski system operacyjny firmy Spectronic MTM - "Mobile Total Multimedia". Ekran jest czarno-biały o rozdzielczości VGA 640*200 pikseli. To niesamowicie dużo, szkoda tylko, że nie jest kolorowy. Telefon jest stosunkowo ciężki (190g), ale mieści się w kieszeni marynarki (14.3x5.9x2.5cm). Szpeci go jedynie antenka, która nie pasuje do naprawdę niesamowitego wyglądu tego modelu. Z tyłu aparatu znajduje się oczywiście bateria oraz wizjer kamery cyfrowej. Większość ciekawskich po otrzymaniu tej informacji nie pytała już o dalsze możliwości tego sprzętu. Najczęściej podejrzewano, że jest to model kolejnej generacji, który nie ma prawa działać w polskiej sieci GSM.

Telefon jednak działa, jest bardzo czuły a jakość dźwięku jest znacznie lepsza od średniej. Samo odebranie rozmowy może być za pierwszym razem kłopotliwe - najpierw należy nacisnąć "klawisz" start (który pojawi się na ekranie po nadejściu połączenia) a później "zjechać" palcem na napis "answer" lub opcjonalnie niżej, aby "zrzucić" dzwoniącego na pocztę. W trakcie rozmowy możemy włączyć tryb głośnomówiący.

Po zalogowaniu się do sieci ekran dzieli się na dwie główne części. Na dole możemy obserwować jakość zasięgu (jedynie dwustopniowo: max lub low), ilość godzin, które powinna wytrzymać bateria w stanie oczekiwania, godzinę i datę. Na samej górze mamy natomiast dostęp do menu, które składa się z 9 różnych części.

 

Menu "Address"

Po włożeniu karty SIM telefon nie przekopiował z niej kontaktów. Może to wada tej wersji a może tak ma być. Jest to jednak spora ułomność. Jeden adres Spectronica składać się może z:

  • numeru telefonu

  • numeru telefonu GSM

  • numeru domowego

  • numeru w pracy

  • kolejnego numeru komórkowego

  • adresu e-mail

  • numeru faksu

  • numeru SMS

  • adresu www

  • adresu WAP

  • nazwy firmy

  • adresu

  • notatki

  • zdjęcia

Spectronic najprawdopodobniej zadowolił powyższą listą większość najbardziej wymagających użytkowników biznesowych. Do ich dyspozycji jest 128 MB  pamięci (informacja niepotwierdzona) co pozwala na nieomal nieograniczoną liczbę znajomych i kontrahentów wpisanych do telefonu. Po wybraniu danego rekordu możemy bezpośrednio z książki wysłać faks, SMS, otworzyć stronę WWW lub WAP, zadzwonić lub prześledzić historię wcześniejszych działań związanych z daną osoba lub firmą. Wszystkie czynności są bowiem zapisywane i mamy do nich bezpośredni dostęp (np. w celu ponownego ich wykonania).

 

Menu "Time"

Menu Time (wraz z aplikacją Calendar) to rozbudowany kalendarz, który oprócz zadań przez nas wpisanych nadzoruje czynności wykonywane w telefonie. Zadanie zapisane do organizera może być poprzedzone alarmem. Wyświetlane w "logach" czynności mogą być wyświetlane za pomocą filtrów (np. tylko rozmowy i faksy przychodzące). Wszelkie ustalenia terminów spotkań można synchronizować z aplikacją Outlook. Ze względu na brak przewodu w dostarczonym zestawie nie istniała możliwość sprawdzenia poprawności tej wygodnej funkcji.

 

Menu "Text"

Menu Text to swoisty edytor tekstów pozwalający przygotować nam np. SMS, faks lub multimedialnego maila. Faksem możemy np.  przesłać zrobione wcześniej zdjęcie a mailem zdjęcie wraz z plikiem w formacie wav, który również możemy nagrać w naszym Spectronicu. Edycję we wszystkich aplikacjach wspomaga funkcja zaznaczania, kopiowania i wklejania fragmentu tekstu (znana z komputerów PC)

 

Menu "Sound'

W tak skomplikowanym modelu nie mogło zabraknąć dyktafonu. Poszczególne notatki głosowe można nazwać (domyślnie są sygnowane datą i godziną). Można je również bezpośrednio z aplikacji dołączyć do naszej przygotowywanej multimedialnej wiadomości. Notabene nie udało się w czasie testów połączyć z kontem poczty elektronicznej. Połączenie z ISP działało a próba synchronizacji konta e-mail kończyła się rozłączeniem.

 

Menu "Phone"

Ta aplikacja to zwykły telefon komórkowy, który nie posiada klawiatury. Spectronic nie ma funkcji obsługi głosem a mogło by to jeszcze bardziej ułatwić jego obsługę.

 

Menu "Picture"

Aparat cyfrowy wbudowany w telefon to niespotykane dotychczas rozwiązanie. Aparat działa - zdjęcia nie są może najlepszej jakości, ale i tak to najdalej posunięta integracja urządzeń, które doskonale się uzupełniają. Przed zrobieniem zdjęcia możemy zadecydować o wstępnym doborze jego charakterystyki (tekst czy obraz). Następnie naciskamy migawkę i zdjęcie pojawia się po chwili na ekranie. Oczywiście zdjęcia zmagazynowane są w odpowiednim folderze z z podziałem na datę wykonania (możemy również nadać zdjęciu żądaną nazwę). Oczywiście natychmiast istnieje możliwość przesłania fotografii do redakcji, firmy lub znajomych. Według niepotwierdzonych informacji w telefonie możemy zmagazynować aż 500 zdjęć. 

 

Menu "Profiles"

To menu to największy zawód, jaki spotka użytkownika. Profile są bardzo proste - nie ma możliwości skorzystania z sygnalizacji nadejścia połączenia wibracjami. Cztery profile (quiet, low, normal, max) nie powiązane w jakikolwiek sposób z kontaktami z książki telefonicznej to duże zaniedbanie ze strony projektantów.

Spectronic ma też kalkulator (niestety bardzo prosty).

 

WWW

Do dyspozycji użytkownika, oprócz klienta poczty elektronicznej, jest też przeglądarka WML i HTML. W związku z tym, że Spectronic nie obsługuje GPRS serfowanie po sieci jest drogie i wolne (14.400 bps). WAP w Spectronicu wygląda o niebo lepiej niż w innych telefonach - strony są bardziej przejrzyste - głównie ze względu na olbrzymi ekran. Przeglądając zwykle strony (HTML) użytkownik napotyka na duże trudności z interpretacją nowszych witryn. Przeglądarka nie obsługuje Javy a większość stron wygląda w niej po prostu okropnie. W czasie przeglądania witryn posługujemy się uproszczoną wersją myszki symulowaną przez wspomniane wyżej boczne paski. Wygodę przeglądania zwiększa możliwość stworzenia zakładek, czyli spisu najczęściej odwiedzanych serwisów WAP lub WWW.

 

Bateria

Producent dołączył do zestawu nowy rodzaj baterii: 3.6 V, 960 mAh (ogniwo litowo-polimerowe). Bateria wystarczała na dwie doby (około 30-40 minut rozmów dziennie) co przy tak dużym wyświetlaczu jest naprawdę znakomitym wynikiem. Producent obiecuje 6 godzin rozmów i do 100 godzin oczekiwania.

W związku z tym, że testowany telefon nie jest produktem finalnym nie był pozbawiony ułomności. Kilkukrotnie resetował się bez wyraźnej przyczyny co może świadczyć o tym jeszcze dużo pracy pozostało przed szwedzkimi programistami ze Spectronica.

 

Spectronic Sidetouch Multimedia to najbardziej skomplikowany model dotychczas testowany przez GSMonLine.pl. Plotki głoszą, że prawdopodobnie nigdy nie trafi do sieci sprzedaży. Można przypuszczać, że Szwedzi przeliczyli się i stworzyli prototyp, który nie uzyska niezawodności wymaganej od produktów finalnych. Z doświadczeń Spectronica na pewno będą próbowały korzystać firmy, które myślą o produkcji terminali trzeciej generacji. Sidetouch Multimedia Phone jest chyba najbliżej kolejnego etapu rozwoju terminali komórkowych ze wszystkich obecnie używanych w Europie telefonów.

Opinie:

Opinie archiwalne (55):

Komentuj

Komentarze / 55

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: