SpeedTest.pl przetestował 5G Plusa

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Speedtest - 5G Plusa jest kilkakrotnie szybsze od LTE

SpeedTest.pl opublikował swoje testy przeprowadzone w komercyjnej sieci 5G Plusa

Celem testów było sprawdzenie działania sieci 5G Plusa we wszystkich miastach, w których operator w maju uruchomił 5G w paśmie 2600 MHz TDD. Korzystając z map opublikowanych na stronie Plusa, redakcja SpeedTest.pl przeprowadziła testy w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku. 

W czasie testu korzystano ze smartfonu Huawei P40, a testy zostały wykonane w aplikacjach mobilnych wchodzących w skład platformy pomiarowej SpeedTest.pl.

Testy przeprowadzone były o różnych porach dnia, tak aby ich rozkład w czasie był zbliżony do standardowego rozkładu dobowego testów na SpeedTest.pl. 

Poniższa mapa Polski przedstawia miejsca wykonywania testów:

Średnie wyniki dla blisko 1000 pomiarów przeprowadzonych w 7 miastach są następujące:

  • prędkość pobierania: 242 Mbps,
  • prędkość wysyłania: 26 Mbps,
  • opóźnienia: 31 ms.

Różnice między miastami widoczne są w poniższej tabeli.

Miasto

Prędkość pobierania [Mbps]

Prędkość wysyłania [Mbps]

Opóźnienia
[ms]

Gdańsk

217

24

30

Szczecin

214

23

35

Poznań

265

27

22

Wrocław

220

29

35

Katowice

255

23

39

Łódź

285

30

32

Warszawa

275

17

23

 

 Rozkład liczby testów w przedziałach prędkości przedstawia poniższy wykres.

Porównano też wyniki uzyskane w sieci 5G z wynikami testów użytkowników platformy SpeedTest.pl będących klientami Plusa, którzy w ostatnich 30 dniach wykonali pomiary w tych samych miastach, w których Plus uruchomił sieć 5G.

Do analizy wybrano wyłącznie testy wykonane w sieci LTE. Podano średnie dla wszystkich użytkowników sieci LTE z wyżej opisanymi kryteriami, niezależnie od kategorii posiadanego smartfonu (ok. 30 000 pomiarów w ostatnich 30 dniach w 7 miastach) oraz dodatkowo średnie z pomiarów uzyskanych przez wydzielonych z tej grupy klientów, którzy używali smartfonów o bogatszej konfiguracji (modem kategorii 16 i wyższej z obsługą 4×4 MIMO, 256 QAM i agregację min. 3 pasm częstotliwości – 3 400 pomiarów)

Zestawienie średnich wyników testów w 7 miastach, w których Plus uruchomił 5G pokazuje poniższa tabela.

Wskaźnik

Testy w sieci
5G

Testy w sieci LTE
(ogółem)

Testy w sieci LTE
(smartfony wyższej kategorii)

Prędkość pobierania [Mbps]

242

26

36

Prędkość wysyłania [Mbps]

26

10

11

Opóźnienia [ms]

31

37

37

 

Porównanie wskazuje, że średnia prędkość pobierania jest wyższa nawet 9 razy w porównaniu z LTE, a prędkość wysyłania ponad 2 razy. 

Tylko opóźnienia są na zbliżonym poziomie, ponieważ wdrażane obecnie sieci 5G w konfiguracji NSA (non-standalone) korzystają z sieci rdzeniowej LTE.

Sytuacja w przypadku testów wykonanych na smartfonach wyposażonych w modemy LTE wyższej kategorii o lepszej konfiguracji wygląda podobnie. Prędkość pobierania w sieci 5G jest 7-krotnie wyższa, prędkość wysyłania również ponad dwukrotnie wyższa i tylko opóźnienie pozostaje na zbliżonym poziomie.

Testy potwierdziły dużą zgodność map zasięgu operatora z dostępnością usług 5G podczas testów.

Z porównania wynika, że klienci posiadający urządzenie 5G i znajdujący się w zasięgu 5G będą odczuwali zdecydowanie wyższy komfort korzystania z Internetu niż użytkownicy sieci LTE tego operatora. To oczywiście przywilej korzystania z nowo wybudowanej i znikomo obciążonej sieci i jak to zwykle bywa, wraz ze zwiększającą się liczbą terminali 5G wartości te istotnie spadną. Jednak do tego czasu powinna rozstrzygnąć się aukcja na nowe częstotliwości z pasma C i rozbudowa sieci może nabrać większego rozpędu.

Poniższe mapy przedstawiają lokalizacje oraz wyniki testów w sieci 5G Plusa w poszczególnych miastach.

Katowice i Łódź

Gdańsk i Szczecin

Poznań i Wrocław

Warszawa

Pozostałe informacje na temat 5G Plusa:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: