Spór Elektrimu i DT o PTC

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 7

5 listopada przed sądem arbitrażowym w Wiedniu rozpoczął się proces, który ma rozstrzygnąć trwający od blisko dwóch lat spór między Elektrimem a Deutsche Telekom dotyczący ustalenia, czy Elektrim naruszył umowę wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej przy zakupie w 1999 r. 15,8 % udziałów operatora sieci Era. Proces trafia na wokandę Międzynarodowego Centrum Arbitrażowego Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej z siedzibą w Wiedniu. Szanse na zwycięstwo którejkolwiek ze stron są raczej wyrównane, ale konsekwencje ewentualnej przegranej będą niewspółmiernie wyższe dla Elektrimu. Dla Niemców porażka niewiele zmieni. Według osoby zbliżonej do procesu obie strony nie są bez winy, dlatego kluczowe będą zeznania świadków. Dopiero po ich przesłuchaniu będzie można bardziej precyzyjnie wyrokować w sprawie ewentualnych szans na zwycięstwo.
Pozew niemieckiego operatora z 16 listopada 1999 r. nie dotyczy wyłącznie Elektrimu, ale również podmiotów, od których 26 sierpnia 1999 r. kupił łącznie 15,8 % PTC . W gronie pozwanych znalazły się zatem Warta, Kulczyk Holding oraz BRE Bank, które na tej transakcji zarobiły blisko 680 mln USD.
DT domaga się m.in. uznania, że przeniesienie udziałów PTC, dokonane na rzecz Elektrimu przez pozostałych pozwanych, jest bezskuteczne oraz że Kulczyk Holding i Elektrim istotnie naruszyli umowę wspólników PTC.
Niemiecki operator narodowy chce ponadto stwierdzenia przez sąd, że pozwani są odpowiedzialni za szkodę poniesioną przez niemiecką spółkę. Wartość sporu została określona na 135 mln USD (ponad 550 mln zł).
W razie gdyby sąd uznał częściowo wejście w życie uchwał rady nadzorczej PTC, zezwalających na kwestionowaną przez DT transakcję, Niemcy przedstawili alternatywne roszczenia, które w praktyce sprowadzają się do uznania operacji przeniesienia 15,8 % udziałów PTC na Elektrim za bezskuteczną. W związku z tym te udziały miałyby zostać przeniesione na rzecz DT.
Realizacja jednego ze scenariuszy pisanych przez prawników DT oznacza dla Elektrimu poważne tarapaty. Nie można nawet wykluczyć, że zwycięstwo Niemców będzie oznaczać koniec polskiej spółki giełdowej.

We wszystkich dotychczasowych komunikatach wydanych w związku z tą sprawą Elektrim był pewny zwycięstwa. Miał nadzieję, że wiedeński sąd odrzuci pozew DT, uznając go za bezzasadny. Spółka podtrzymuje stanowisko z listopada 1999 roku, z którego wynika, że wszystkie udziały w PTC zostały nabyte w sposób ważny i skuteczny. Potwierdził je Sąd Okręgowy w Warszawie w orzeczeniu z 12 października 1999 r., oddalającym wniosek DT Mobil o zabezpieczenie powództwa, oparty na tych samych zarzutach co pozew arbitrażowy.

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  UMTSowiec pisze: 2001-11-05 20:40
  Niech walcza. Po wygranej (raczej jednak DT) pozytywnie to wplynie na rozwoj Ery. No chyba, ze jednak Elektrim wygra...
  0
 • Users Avatars Mini
  lava1 pisze: 2001-11-05 21:36
  No jestem ciekawy jak się to rozstrzygnie i czy ja jako użytkownik ERY na tym nie ucierpię..;-)))
  0
 • Users Avatars Mini
  PlaYMode pisze: 2001-11-06 00:54
  kasa, kasa, kasa, a po cholerę się oni kłócą. Wydają pewnie teaz miliony marek, a biedne dzieci głodują :-(((( i po co?
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-11-06 02:57
  UMTSowiec, czemu uważasz, że wygrana DT miałaby być dla PTC czymś lepszym? Szkoda, że tak mało danych o tej sprawie jest tu opublikowanych :(
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2001-11-06 08:18
  Wszystko toczy sie o pieniadze bo kazdy chcalby poki moze nachapac sie jak najwiecej, dla siebie, ale sa tez inni ktorzy chca to zrobic i wychodzi spor! Nara!
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2001-11-06 17:42
  moim zdaniem wygrana zadnej strony nic nie zmieni
  0
 • Users Avatars Mini
  Ewandy pisze: 2001-11-07 17:13
  Na poczatku dzialalnosci operatorow napewno byly lapowki i cyrki i kto wie co tam jeszcze.Niech teraz sie z tego tlumacza.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: