Nadal prawie 3 mln budynków w Polsce nie ma stałego łącza - ma to się zmienić za 3-4 lata

Newsy
Żródło: PAP
Dodaj opinię
Opinie: 0
Nadal prawie 3 mln budynków w Polsce nie ma stałego łącza -  ma to się zmienić za 3-4 lata

Ostateczna likwidacja białych plam w dostępie do internetu to kluczowy cel na najbliższy rok i kolejne lata - powiedział agencji PAP sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski.

 

Według Zagórskiego zamazywanie kolejnych internetowych białych plam jest coraz trudniejsze i kosztowniejsze.

 

Zagórski podkreślił, że kluczowym wyzwaniem jest rozwój sieci światłowodowej w Polsce.

"Zostało nam 2 mln 800 tys. budynków mieszkalnych, które nie mają dostępu do stałego łącza. To ok. 3 mln 800 tys. gospodarstw domowych, które chcemy przyłączyć do szerokopasmowego internetu, przede wszystkim w oparciu o sieć światłowodową. To duże wyzwanie dla państwa i operatorów telekomunikacyjnych, co najmniej równie ważne, jak budowa sieci 5G, a być może ważniejsze, bo bez sieci światłowodowej nie da się tak naprawdę rozwijać sieci mobilnych" - ocenił minister.

 

Według Zagórskiego zamazywanie kolejnych internetowych białych plam jest coraz trudniejsze i kosztowniejsze. "Z każdym rokiem jest trochę trudniej, bo obszary, budynki opłacalne dla operatorów już dawno przyłączono do sieci i zostały do podłączenia te obszary, gdzie koszty przyłączenia są największe, nawet 10-, 20-krotnie większe od przeciętnej. W niektórych przypadkach inwestycja w łącze nawet przy 100 procentowym dofinansowaniu jest nieopłacalna, bo koszty jej utrzymania przewyższają to, co operator może uzyskać z przychodów z abonamentu" - ocenił minister.

 

Zapewnił, że rząd zamierza zastosować różne instrumenty, także środki z Funduszu Szerokopasmowego, by zrealizować ten cel.

 

Ocenił, że przyłączenie pozostałych 3 mln budynków zajmie ok. 3-4 lata.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: