Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Newsy
Opinie: 0
Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Dotąd nie było do końca jasne, jak Apple projektuje i testuje swoje urządzenia. Jeden z największych youtuberów technologicznych został zaproszony do laboratorium Apple, gdzie producent przed każdym wprowadzeniem nowego iPhone’a na rynek produkuje i niszczy 10 tysięcy egzemplarzy, aby wyeliminować słabe strony konstrukcji.

Wszystkie procedury testowe są zautomatyzowane dzięki specjalnym maszynom. Czasami może zaskakiwać, że do tak prostych rzeczy jak polewanie telefonu wodą potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, kosztujący za pewne ogromne pieniądze. Zastosowanie takich maszyn testowych przynosi dwie korzyści. Pierwszą z nich jest symulowanie wielu lat eksploatacji w ciągu kilku dni lub tygodni. Drugą korzyścią jest precyzja i powtarzalność testów, które pozwalają porównać kolejne iteracje produktu i określić jakość wprowadzonych zmian.

Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Pierwszy zaprezentowany na filmie przez MKBHD test dotyczy szczelności telefonu. Procedura zaczyna się od swobodnie spadających kropli (IPX4), potem następuje polewanie telefonu ze wszystkich kierunków (IPX5), kolejnym krokiem jest intensywny strumień wody (IPX6), a zapewniający najwyższą normę szczelności IPX8 test polega na całkowitym zanurzeniu telefonu w wodzie pod ciśnieniem, symulującym określoną głębokość.

Inna procedura testowa dotyczy upadków. Do tego celu służy specjalnie zaprojektowany robot, który upuszcza telefon z zaprogramowanych wysokości i pod określonym kątem. Do celów analizy upadków procedurę nagrywają specjalne kamery Phantom rejestrujące bardzo spowolnione wideo. Do testów wykorzystywane są różne powierzchnie, na które upada telefon, takie jak drewno, granit, marmur oraz asfalt.

Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Ostatnia procedura pokazana przez Marquesa to poddawanie urządzeń intensywnym wibracjom na specjalnych stołach, które symulują lata użytkowania. Odpowiednia częstotliwość może odwzorować wibracje, np. silnika podczas jazdy na motocyklu. Procedur testowych jest znacznie więcej, np. dotyczących testowania sprzętu w wysokich i niskich temperaturach.

Marques pokazał również fragment rozmowy z Johnem Ternusem, który jest szefem odpowiedzialnym za projektowanie hardware’u. W tym miejscu pojawia się ciekawa uwaga, że wytrzymałość i możliwość naprawy urządzenia są sobie przeciwstawne. Im łatwiej telefon naprawić, tym mniej będzie wytrzymały, a im jest bardziej wytrzymały, tym trudniej go naprawić. Największym problemem w takiej sytuacji jest bateria, która zużywa się bez względu na konstrukcję telefonu. Dlatego jej wymiana jest na tyle skomplikowana, że wymaga specjalistycznych narzędzi, aby zachować normy szczelności.

 

Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Tak Apple testuje wytrzymałość iPhone'ów

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: