Będzie zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Będzie zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce

Za ponad rok nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Kupując nowy telewizor należy już teraz upewnić się, że będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. 

Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2.

 

W Polsce omawiana zmiana ma nastąpić do 30 czerwca 2022 r. 

 

Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

 

Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne.

 

Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2 lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.

 

Dobrze też, żeby nowy telewizor dekodował dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

 

Planuje się, że zmiana standardu nadawania z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi do 30 czerwca 2022 r., a więc do planowanej daty udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby naziemnych systemów zdolnych do zapewniania usług bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: