Test Handspring VisorPhone

Recenzje
Opinie: 33

Artykuł został opracowany przez redakcję serwisu www.palmpage.pl

 

  

  
Ostatnimi czasy uwidoczniła się na rynku palmtopów i telefonów komórkowych tendencja do łączenia funkcji obu urządzeń, co przyczyniło się do powstania hybryd o różnym stopniu integracji i funkcjonalności. O ile komórki zyskały namiastkę Internetu (jak można by określić WAP), oraz proste funkcje terminarza, o tyle w palmtopach zaczęto rozbudowywać funkcje komunikacyjne, zarówno przekazu danych, jak i głosu. Mimo iż urządzenia, którym naprawdę warto się przyjrzeć, można by policzyć na palcach jednej ręki, są także rozwiązania umożliwiające zmienienie już istniejącego palmtopa w bezprzewodowy modem i telefon komórkowy. Jednym z takich urządzeń jest VisorPhone dostępny w formie modułu, który może być wykorzystany z dowolnym urządzeniem Visor. Pozwala on zamienić palmtopa w telefon (900 i 1900 MHz, jednak w Polsce działa jedynie pasmo 900 MHz), oferując możliwość rozmowy, wysyłania i odbierania krótkich wiadomości tekstowych SMS, oraz mobilnego korzystania z zasobów Internetu.

W komplecie

VisorPhone dostarczany jest w komplecie z zestawem słuchawkowym, ładowarką oraz płytą CD z oprogramowaniem i instrukcją obsługi (naprawdę dobrą). Do obsługi Internetu przewidziano przeglądarkę HTML i WAP Blazer, uznawaną przez wiele osób za najlepszy browser dla Palm OS, oraz klienta poczty elektronicznej One-Touch Mail v 2.1. Na płycie załączono także BugMe! Messenger.

Design i funkcjonalność

Moduł po wyjęciu z pudełka sprawia wrażenie bardzo małego, jest estetyczny i solidnie wykonany. Po podłączeniu do telefonu ogólny rozmiar powstałej w ten sposób hybrydy nie napawa jednak optymizmem, a kwadratowa bateria telefonu wyraźnie wystaje z tyłu PDA. Spory rozmiar i waga jest chyba główną wadą produktu i zmusza do wyrobienia sobie nowych nawyków w noszeniu urządzenia - z jednej strony połączone urządzenia będą zbyt duże do noszenia np. w kieszeni spodni, z drugiej strony PDA i telefon powinny być raczej zawsze "pod ręką". W przypadku Visora Edge, na którym testowany był moduł, był także problem ochrony ekranu - po założeniu jakiegokolwiek modułu nie można już założyć klapki ochronnej (jest to wada ergonomii samego palmtopa)
  

Moduł przed zamontowaniem w PDA

   
  
  
Hybryda powstała z połączenia urządzeń jest dość duża

  


   

Po zdjęciu baterii modułu wystarczy wsunąć kartę, a następnie można go zamontować w palmtopie. Należy zaznaczyć, że VisorPhone działa jedynie po podłączeniu do PDA, wyjęty automatycznie się wyłączy. Może to być kłopotliwe dla użytkowników często zmieniających moduły - korzystanie z VisorPhone jako z jedynego telefonu praktycznie uniemożliwia inne wykorzystanie slotu.
  

Zdjęta bateria
  


   

Moduł wyposażony jest w antenkę, przycisk włączający, przełącznik pomiędzy ustawianymi przez użytkownika rodzajami powiadamiania, dwukolorową diodę oraz dwa przyciski umieszczone z przodu - przycisk słuchawki włączający aplikację telefonu i odbierający rozmowy oraz przycisk włączający aplikację do zarządzania i wysyłania wiadomości SMS. Wszystkie przyciski są rozmieszczone w sposób funkcjonalny i mają wyraźnie zaznaczony moment naciśnięcia. Umieszczona na górze dioda informuje o stanie telefonu, co zwalnia z konieczności spoglądania na ekran w celu upewnienia się, czy telefon np. nie zgubił sieci. Jest to także przydatne, gdyż ekran palmtopa w przeciwieństwie do ekranów komórek nie pozostaje zawsze włączony.
   

Przyciski na module

  

   

Istotą modułów ma być ich prostota i funkcjonalność i rzeczywiście spełniono te kryteria. Obsługa VisorPhone jest niezwykle intuicyjna, tak że większość osób powinna poradzić sobie z podstawowymi funkcjami nawet bez czytania instrukcji obsługi.

Telefonowanie

Aby włączyć aplikację telefonu, wystarczy kliknąć przycisk słuchawki umieszczony na module. Wykonywanie rozmów jest łatwe. Możemy korzystać z wyświetlonej na ekranie klawiatury numerycznej (wirtualne klawisze są na tyle duże, że można je spokojnie obsługiwać palcami), z listy szybkiego wybierania (5 kart po 10 numerów), lub ze standardowej książki telefonicznej systemu Palm OS. Tutaj dokładnie widać największą zaletę, jaką jest połączenie palmtopa z telefonem - integrację funkcji, co znacznie zwiększa szybkość i wygodę pracy. Wystarczy kliknąć na wpisie w książce palmtopa a wyświetlą się wszystkie przyporządkowane mu numery telefonów i adresy e-mail - wystarczy zaznaczyć szukany i wybrać pomiędzy rozmową, wiadomością tekstową a pocztą elektroniczną. Można także zaznaczyć dowolny ciąg cyfr w jakiejkolwiek aplikacji, następnie nacisnąć przycisk słuchawki znajdujący się na module, a automatycznie otworzy się klawiatura numeryczna telefonu z wpisanym już ww. ciągiem znaków. Wystarczy kliknąć przycisk słuchawki na ekranie, aby wybrać numer. Pomiędzy poszczególnymi aplikacjami komunikacyjnymi można oczywiście kopiować dowolny tekst poprzez schowek systemowy, przez co zacytowanie czyjejś wypowiedzi, np. w poczcie elektronicznej to sprawa jedynie kilku kliknięć. Wygoda takiego rozwiązania jest naprawdę trudna do opisania, w każdym razie po prawie dwutygodniowym używaniu VisorPhone i powrocie do mojego Siemensa byłem wyraźnie zdegustowany prymitywizmem interfejsu standardowego telefonu. 

Telefon pozwala także zawieszać połączenia, czy też tworzyć połączenia konferencyjne trzech użytkowników. Ponieważ nie ma ograniczeń miejsca na wyświetlaczu jak w "zwykłym" telefonie, każda ikona może być opisana. Powoduje to, że wymienione funkcje, które w zwykłych aparatach wymagają raczej uprzedniego zapoznania się z instrukcją obsługi, są bardzo proste, a schematycznie przedstawione stany połączenia ułatwiają obsługę. Każda trwająca rozmowa jest osobno opatrzona czasem trwania. 

Aplikacja modułu wyposażona jest w rejestr połączeń wychodzących, przychodzących i nieodebranych. Każdy wpis jest szczegółowo opisany, m.in. czasem i godziną. Z poziomu rejestru można również dzwonić pod zapisane w nim numery. 

W moduł wbudowana jest także aplikacja do zarządzania numerami z karty SIM, wpisanymi uprzednio w telefonie. Można je kasować lub kopiować do listy szybkiego wybierania. Mimo iż program nie umożliwia edycji numeru, można go skopiować do listy szybkiego wybierania, tam skorygować i z powrotem przerzucić na kartę SIM.

Rozmowy przychodzące odbierać można naciskając przycisk słuchawki na module, lub korzystając z ekranu, gdzie można także odrzucić rozmowę. W opcjach telefonu istnieje możliwość ustawienia przekierowania połączeń pod inny numer. O połączeniach telefon może informować zarówno dźwiękiem, jak i wibracjami, można ustawić dwa sposoby informowania użytkownika (np. głośny oraz dyskretny) i przełączać się między nimi przełącznikiem umieszczonym na górze modułu. Do dyspozycji użytkownika jest 12 rodzajów dzwonka, nie ma jednak możliwości stworzenia własnego. Wibracje telefonu są dobrze wyczuwalne, a jednocześnie ciche. 

Trochę czasu wymaga przyzwyczajenie się do innego typu obsługi telefonu, poprzez wyświetlacz, a nie klawiaturę. Większość użytkowników dociska palmtopa do policzka podobnie jak telefon komórkowy, co zostawia widoczne, tłuste ślady na ekranie - z tym trzeba się najpierw oswoić. Również sam wygląd telefonu wzbudza spore zainteresowanie otoczenia (szczególnie z kolorowym Visorem Prism), a przyłożony do policzka wygląda raczej dziwnie. 

SMS

Do obsługi wiadomości tekstowych służy wbudowany w moduł program, przypominający trochę klienta poczty z systemu Palm OS. Jego konfiguracja sprowadza się do ustawienia numeru centrum przesyłania wiadomości SMS. Użytkownik może także dodać swoje nagłówki i sygnatury, które będzie dołączał do wiadomości. Pisanie wiadomości jest naprawdę wygodne i w przeciwieństwie to klawiatur telefonów - szybkie. Korzystać można oczywiście z Grafitti lub klawiatury ekranowej (albo innych programów). Użytkownicy zewnętrznych klawiatur dla Visorów (np. Stowaway) mogą pisać bezpośrednio na nich, można oczywiście także wkleić tekst z dowolnej aplikacji Palm OS. Ciekawą funkcją jest licznik w prawym górnym rogu ekranu, podający ilość znaków jaką ma już wiadomość. Można wysyłać teksty dłuższe niż 160 znaków, zostaną one automatycznie podzielone na kilka wiadomości. 
Przy odbieraniu SMS palmtop automatycznie się włączy informując piskiem o nadejściu wiadomości. Można ją wtedy zapisać, wykasować lub oddzwonić pod podany numer. Wiadomości można także przesyłać dalej korzystając z funkcji programu. 

Internet

Podczas instalowania aplikacji z płyty instalacyjnej przeprowadzany jest krok po kroku proces konfiguracji Internetu. Użyty sposób konfiguracji pochodzi z Palm Page PL (www.palmpage.pl) i działał bezproblemowo. Przesyłanie danych odbywa się z szybkością 9600 bps. Połączenie można także skonfigurować ręcznie w ustawieniach palmtopa. Przeglądarka Blazer działa doskonale i chyba nie trzeba jej zachwalać przed użytkownikami Palm OS. Pomimo wolnego transferu działa szybko, gdyż najpierw ładowany jest tekst, a dopiero następnie grafika. 

Program pocztowy posiada wystarczającą ilość funkcji i obsługuje wiele kont. Wszystkie osoby, które mają w książce adresowej Palm OS przypisany adres e-mail, będą widoczne na liście programu. Program obsługuje filtry, pozwala też dla każdego konta ustawić wielkość ściąganych wiadomości, włączyć pozostawianie ich kopii na serwerze itp. 

Sporą wadą jest fakt, że połączenia modemowe nie są niestety wyszczególniane w logu, a więc nie można prowadzić łatwego "billingu". Poza tym nie każdy program posiada wbudowaną funkcję rozłączania połączenia, użytkownik instynktownie naciska klawisz słuchawki, co powoduje pojawienie się pytania o zakończenie połączenia, ale także wybiera ostatni numer.

Jakość 
Jeżeli chodzi o jakość rozmów, VisorPhone nie prezentuje się niestety najlepiej. O ile dźwięk w słuchawce jest bardzo dobry, o tyle jakość mikrofonu pozostawia trochę do życzenia. Nie jest to jednak wina modułu, gdyż korzysta on z mikrofonu wbudowanego w palmtopa. Zdarzało się, że osoby, z którymi rozmawiałem skarżyły się, że stosunkowo słabo mnie słyszą, aczkolwiek nie zawsze. Poza tym każdy z rozmówców pytał, z jakiego telefonu rozmawiam, dźwięk jest inny niż w przypadku standardowych aparatów. 

Alternatywą w stosunku do rozmowy bezpośrednio przez palmtopa może być dołączony w komplecie zestaw słuchawkowy. Jednak i tu rzecz ma się podobnie, jakość dźwięku w słuchawce jest bardzo dobra, natomiast rozmówcy skarżą się na charakterystyczne, głośne i uciążliwe buczenie. O ile dźwięk przy rozmowie bezpośrednio przez PDA jest akceptowalny, o tyle zestaw słuchawkowy wymaga dopracowania. 


Zestaw słuchawkowy

  


Czas pracy

Testowany model wytrzymał dokładnie 3 doby w stanie czuwania, przy łącznym czasie rozmów wynoszącym około 25 minut i kilku wysyłanych i odbieranych SMS'ach na dzień. Nie jest to może rewelacyjny wynik, jednak jak na takie urządzenie jak najbardziej akceptowalny i tak naprawdę wystarczający. Moduł korzysta z własnej baterii litowo-jonowej o pojemności 685 mAh. Bateria ładowana jest za pomocą dołączonej ładowarki (zasilacz z przewodem zakończonym wtyczką portu szeregowego Visora). W przypadku Visora Prism, ładowarka będzie także ładować wbudowany akumulator palmtopa. Użytkownicy Edge nie będą mogli korzystać z tego rozwiązania za sprawą innego złącza w palmtopie, jednak nie jest to problem, gdyż w tym modelu, podobnie jak w Prismie, telefon ładowany jest podczas pobytu palmtopa w stacji dokującej; podczas ładowania w stacji można oczywiście odbierać rozmowy. Czas potrzeby do pełnego naładowania akumulatora to jedynie 1,5 godziny. 

Podsumowanie

Reasumując, VisorPhone to dobry produkt, a osoby potrzebujące integracji palmtopa z telefonem będą na pewno usatysfakcjonowane. Jest to jak na razie chyba najwygodniejszy sposób na mobilny dostęp do Internetu. Mimo iż korzystanie z modułu jako z głównego telefonu to pewien przerost formy nad treścią, gdyż kształt i wielkość hybrydy znacznie zmniejszają wygodę noszenia, jednak w zastosowaniach biurowych, czy wszystkich innych, gdzie istnieje potrzeba częstego korzystania z telefonu i palmtopa, a integracja platform przynosi wymierne korzyści, jest to znakomite rozwiązanie - zwalnia ono skutecznie z potrzeby "żonglowania" dwoma niezależnymi urządzeniami. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy korzystając z telefonu komórkowego na ulicy, musimy wyszukać numer w książce adresowej palmtopa. Jest to także jeden z najwygodniejszych obecnie sposobów na mobilny dostęp do Internetu z urządzenia PDA. 

Cena: 
1680 zł + VAT 


Plusy: 

  • Prosta i intuicyjna obsługa

  • Dobra jakość wykonania modułu

  • Ogromna funkcjonalność będąca wynikiem integracji telefonu i PDA

  • Wygoda korzystania z Internetu 

  • Dołączona przeglądarka i klient poczty 

Minusy: 

  • Niewygodny kształt i duży rozmiar powstałej hybrydy

  • Nie najlepsza jakość dźwięku z mikrofonu

  • Buczenie u rozmówcy przy korzystaniu z zestawu słuchawkowego

  • Połączenia modemowe nie są wyszczególnione w logu


Do testów dostarczył: 

MDS Poland Sp. z o.o 
ul. Langiewicza 25/1 
02-071 Warszawa 

tel. (22) 825 14 99 
fax. (22) 825 66 50 
mds@mds.com.pl 
www.mds.com.pl

 

Na następnej stronie screenshot'y z programów dołączonych do VisorPhona.

Klawiatura numeryczna na ekranie

  

 

Lista szybkiego wybierania

 

 

  

Zawieszenie rozmowy

 

 

  

Połączenie konferencyjne

 

 

  

Odbieranie wiadomości SMS

 

 

  

Wiadomość SMS zapisana w pamięci

 

 

 

Przeglądarka Blazer

 

 

 

Klient poczty

 

 

  

Ustawienia dzwonka i alarmu wibracyjnego

  

 

Opinie:

Opinie archiwalne (33):

Komentuj

Komentarze / 33

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    dodii pisze: 2001-10-03 00:34
    szkoda że nie mogęsobie kupić takiego cacka na codzień :(((((
    0
  • Users Avatars Mini
    iaqbec pisze: 2001-10-03 02:07
    ladny ... ladny :)
    0
  • Users Avatars Mini
    luk23 pisze: 2001-10-03 03:52
    fajny gdyby nie ta cena...
    0
  • Users Avatars Mini
    kosio pisze: 2001-10-03 13:28
    iaqbec::: stary, brzydki jak noc!!!!~!
    0
  • Users Avatars Mini
    ^various^ pisze: 2001-10-10 02:01
    cudenko:))
    0
  • Users Avatars Mini
    Cangaceir pisze: 2001-10-11 05:09
    Jak dla mnie caly komplet jest zbyt duzy (palmtopik ma wysokosc ok. 13 cm) dodac do tego jeszcze ta przystawke to wysokosc calego zestawy bedzie dochodzic do 20cm. Nie mowiac juz o wadze! Kazdy kto teraz kupuje jakakolwiek sluchawke patrzy na wage i wielkosc (dlatego tak duza popularnosc N8210), a jezeli juz ktos tak bardzo potrzebuje stalego kontaktu z netem to radzilbym juz kupno Nokii 9210 a podejzewam ze cena niewiele bedzie sie roznic od takiego zestawu. O wiele prostrzym rozwiazaniem bylo by (jezeli juz ktos az tak bardzo musi miec ciagly kontakt z netem) podlaczenie za pomoca kabelka palmtopa z dowolnym telefonem gsm. Zaleta tego byloby ze nie musimy dokupywac do palmtopa przystawki (ktora bajecznie kosztuje), a nadal kozystac z naszego ulubionego telefonu. Jest to o wiele poreczniejsze, wygodniejsze, a przede wszystkim tansze!
    0
  • Users Avatars Mini
    Ewandy pisze: 2001-10-18 10:55
    Fajne urzadzenie. Zawsze zastanawialem sie jak bedzie wygladalo polaczenie urzadzen roznego typu : telefon/komputer/radio/itp. Dzisiaj widze ze polaczenie malego tel. z komp. o wiekszych mozliwosciach jest nie mozliwe.Ale to urzadzenie mi sie podoba.
    0
  • Users Avatars Mini
    rado pisze: 2001-10-27 00:24
    fajny ale niezbyt zgrabny. Wolalbym jednak Nokie 9110-choc gorsza software'owo to o niebo wygodniejsza w obsludze (tyle,ze juz nie jest produkowana a 9210 to juz niestety inna klasa cenowa). Sadzac po opisach furore moze zrobic Motka Accompli, moze Siemens MultiMobile jezeli pojawi sie szybko. Slyszalem tez o module GSM do iPaca - to mogloby byc super! Samego iPaca mialem w rece i zrobil na mnie bardzo pozytywne wrazenie :) zżymam sie tylko na oprogramowanie-czy nie bedzie sie wieszac (Microsoft, tak samo w Siemensie MultiMobile)
    0
  • Users Avatars Mini
    rado pisze: 2001-10-27 00:25
    o jeszcze jedno-do Ewandy: obejrzyj Motke Accompli - jest mala i jest to polaczenie telefonu z palmtopem :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Yabol pisze: 2001-11-14 20:52
    JA TO JUZ WOGOLE WOE NIEPATRZEC NA ENE:)) BO SIE PEWNIE ZALAMIE:)
    0
  • Users Avatars Mini
    mr_mojo_risin pisze: 2001-12-19 02:02
    matko czy ktos wie ile to kosztuje?
    0
  • Users Avatars Mini
    leo pisze: 2002-01-07 01:04
    A ja proponuję zestaw: Psion Revo lub Diamond Maco + telefon z Irdą i GPRS. Diamond Maco (klon psiona made in USA ok. 900zł), Psion niestety ok. 2200zł Ktoś nie wie o co chodzi? Proponuję www.cracovia.pl; www.revosite.tap.pl i inne. Z tego co wiem Visor ok. 1000zł, moduł telefonu ok.1500 zł
    0
  • Users Avatars Mini
    mass pisze: 2002-01-19 15:44
    e tam jakies wstretne wynalazki. moze niech zrobia telewizor z pralka i telefonem komorkowym?
    0
  • Users Avatars Mini
    waldus pisze: 2002-01-29 01:32
    i znow polaczenie palmu z fonem jednym sie podoba drugim nie ale za to funkcje sa ok
    0
  • Users Avatars Mini
    waldus pisze: 2002-02-22 13:31
    ciekawa propozycja fon+palm tylko czemu tak drogo?
    0
  • Users Avatars Mini
    Limak pisze: 2002-02-24 20:05
    Ale cudeńko
    0
  • Users Avatars Mini
    westbammm pisze: 2002-03-09 18:46
    tylko jede problem to dla sób z dobrym wzrokiem
    0
  • Users Avatars Mini
    196906 pisze: 2002-06-13 05:24
    Palm powinien zostać palmem a telefon itd. stare przysłowie mówi że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, coś w tym jest.
    0
  • Users Avatars Mini
    pnti pisze: 2002-06-28 20:11
    Jak to nie ma gprs to jest to bez sensu
    0
  • Users Avatars Mini
    parys pisze: 2003-02-10 22:14
    palmy powoli integruja sie z telefonami
    0
  • Users Avatars Mini
    Traumeel pisze: 2003-02-17 21:02
    te palmtopy z kazdym nowym modelem coraz bardziej staja sie telefonami i coraz bardziej drozeja
    0
  • Users Avatars Mini
    smokeWEED pisze: 2003-03-11 02:21
    moze najpiekniejsze to to nie jest.. ale na pewno bije funkcjinalnoscia wiekszosc telefonow, tkze tych z wyzszego asortymentu, w polsce jednak nie widzialem..
    0
  • Users Avatars Mini
    borysj pisze: 2003-03-18 14:15
    cziemu daliscie takie male zdjecia???
    0
  • Users Avatars Mini
    borysj pisze: 2003-03-18 14:15
    a sprzecik jest fajniutki
    0
  • Users Avatars Mini
    private9 pisze: 2003-03-29 15:19
    Bardzo ciekawe i oryginalne w wygladzie urządzenie, szkoda ze nie ma GPRS,u.
    0
  • Users Avatars Mini
    gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:41
    ciekawe czy ktos wie jaka cena jest tego bajerka moze to bondowska zabawka
    0
  • Users Avatars Mini
    Inforek pisze: 2003-06-07 22:44
    hm... fajny ten palmofonik
    0
  • Users Avatars Mini
    szymon_ pisze: 2003-06-08 14:58
    Takie akcesorja sa bardzo przydatne jezlei ktos ma juz palmptopa nie musi kupowac nowego z wbudowanym telefonem wystarczy kupic takie "plecki" a ile kasy zostanie w kieszeni...;))
    0
  • Users Avatars Mini
    kolczatka2 pisze: 2003-06-15 16:13
    fajny fajny
    0
  • Users Avatars Mini
    maslo5 pisze: 2003-06-20 04:33
    Bardzo dobry, wyczerpujacy test. | Tak oto po polaczeniu z PDA mamy MDA | Szkoda, ze nie mozemy na biezaco kontrolowac polaczen modemowych, czyli prowadzic billingu. | Nom a co do ceny... no coz - palmtop byl testowany w 2001 roku. Wtedy cena bliska 1700zl jak za takie urzadzenie nie byla zbyt wygorowana. Natomiast dzisiaj na polmetku 2003r. panuja juz inne standardy, technologia sie rozwinela i poszla do przodu. Np. obecnie brak GPRSu to powazny blad. Dlatego tez to urzadzenie w dniu dzisiejszym jest juz praktycznie niedostepne, natomiast palmtopik o nazwie Visor Neo udostepnia te same (a nawet lepsze) funkcje i kosztuje zaledwie 725zl. :-)))
    0
  • Users Avatars Mini
    DarkOnly pisze: 2003-06-22 22:32
    EXTRA , takie cacko warto kupic!
    0
  • Users Avatars Mini
    Kenner pisze: 2003-06-30 23:24
    Oj duzy ten modul, duzy. Teraz dostepne sa treo dwa w jednym. Bardziej sie wlasnie takie rozwiazane oplaca. Szczegolnie ze miniaturyzacja poszla do przodu :)
    0
  • Users Avatars Mini
    nofate pisze: 2006-03-22 12:24
    Powiem jedno. Dla mnie to nie jest telefon!!!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: