Test Huawei e5186s-22a

Recenzje
Opinie: 6

Klasa routera E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Stacjonarny router 4G przydaje się w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy nie chcemy się wiązać na stałe umową z dostawcą internetu, gdy często się przeprowadzamy lub gdy w danym miejscu po prostu nie ma dobrego dostawcy Internetu stacjonarnego. Router może się przydać również jako backup, gdy nasz dostawca stałego łącza ma awarię. Jedną z bardziej zaawansowanych propozycji na rynku routerów LTE jest Huawei E5186, który łączy wiele cech i funkcji w jednym urządzeniu.

Główne wady i zalety routera Huawei E5186

Zalety

  • Stabilna, bezproblemowa praca pod dużym obciążeniem
  • LTE Cat. 6 300/50 Mbps
  • WLAN 802.11ac do 32 użytkowników jednocześnie
  • Jednoczesna dwuzakresowa praca WiFi na 2,4 i 5 GHz
  • 4 porty Ethernet 10/100/1000 Mbps
  • USB służące do udostępniania plików i drukarek
  • Dwa gniazda telefoniczne RJ11 z obsługą VoIP oraz CS voice
  • Możliwość wysyłania i dobierania SMS
  • Dwa złącza na zewnętrzne anteny GSM
  • Elegancki wygląd
  • Pozwala w pełni wykorzystać najszybsze łącza internetowe i najszybsze urządzenia w sieci lokalnej

Wady

  • Nie ma zewnętrznych anten WiFi i nie można takowych podłączyć
  • Podświetlane ikony niewidoczne na tle jasnego okna, gdzie zwykle stoi router z modemem komórkowym
  • Bardzo nieudane gniazdo na karty SIM
  • Brak sieci WiFi dla gości
  • Najbardziej zaawansowani użytkownicy mogą czuć brak niektórych funkcji w ustawieniach

Zestaw - 5

Oprócz routera w pudełku znalazł się zasilacz z kablem długości 150 cm oraz kabel Ethernet. Jest też bardzo skrócona instrukcja, objaśniająca jak podłączyć kable i zalogować się do panelu administracyjnego. 

Budowa – 4+

Router Huawei ma smukłą obudowę zaprojektowaną do stania w pionie, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca i mieści się na wąskim parapecie kub półce. Na froncie znajduje się 5 podświetlanych symboli, podpisanych u dołu, co jest znacznie czytelniejsze od zwykłych zielonych światełek - już na pierwszy rzut oka widać który symbol za co odpowiada. Patrząc od lewej symbole to:

  • Zasilanie
  • Tryb działania
  • WiFi
  • Usługi głosowe VoIP
  • Siła sygnału, mająca trzy kreski zasięgu

Na prawej krawędzi znajduje się gniazdo na kartę micro SIM, wsuwane z kliknięciem. Z kartą tej wielkości działa bezproblemowo, ale karty nano SIM w przejściówce mogą czasem się zablokować. Poniżej jest przycisk WiFi oraz WPS, a także reset, który wymaga użycia wąskiego narzędzia.

Z tyłu urządzenia znajdują się 4 gniazda LAN RJ-45, z czego jedno pozwala podłączyć źródło sygnału z innego urządzenia, np. stałego łącza. Są również dwa gniazda telefoniczne RJ-11. Za nimi znajduje się jedno gniazdo USB, które może służyć do udostępniania w sieci pamięci masowej lub drukarki. Oprócz tego jest jeszcze gniazdo zasilania i wyłącznik.

Powyżej gniazd, pod klapką ukryte zostały dwa gniazda na zewnętrzne anteny 3G/LTE, które jednak nie znajdują się w zestawie z ruterem, a dają możliwość poprawy odbioru sygnału GSM, gdy zajdzie taka potrzeba. Niestety nie ma możliwości podłączenia dodatkowych anten WiFi.

Router ma wymiary 190 x 200 x 35 mm (podstawa jest szersza – 60 mm) i występuje w kolorze białym lub czarnym.  Na plus należy policzyć, że wymaga bardzo mało miejsca i ładnie się prezentuje. Podświetlane ikony to fajny pomysł z zastrzeżeniem, że na tle okna, w słoneczny dzień, będą słabo widoczne, zwłaszcza białe paski symbolizujące siłę sygnału GSM, a z kolei w nocy mogą świecić zbyt mocno, żeby router stał np. w sypialni.

Routery dedykowane internetowi dostarczanemu kablowo zwykle oprócz standardowych 4 gniazd LAN, mają piąte dedykowane podłączeniu źródła sygnału. W przypadku Huawei E5186 wszystkie 4 porty będą dostępne tylko wówczas, gdy źródłem internetu jest sygnał GSM, w innym wypadku jedno gniazdo zostanie zajęte przez źródło sygnału i pozostaną tylko trzy. Czasami wyższe modele routerów mają więcej niż jedno gniazdo USB, ale to już kwestia indywidualnych potrzeb.

Parametry techniczne - 5

Router Huawei E5186 obsługuje łączność od 2G w górę aż do LTE kategorii 6, czyli 300 Mbps pobierania i 50 Mbps wysyłania danych.

Częstotliwości pracy routera to: 

  • LTE FDD 800/900/1800/2100/2600 MHz TDD 2600 MHz
  • Dual-band HSPA+ - 900/2100 MHz
  • Quad-band EDGE/GPRS - 850/900/1800/1900 MHz

Lokalnie z urządzeniami router łączy się za pomocą dwuzakresowego WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 oraz 5 GHz, na których to pasmach urządzenie pracuje jednocześnie. Router obsługuje maksymalnie do 32 połączeń WiFi. Prędkość połączenia ethernetem sięga 1 Gbps.

Za pomocą dwóch gniazd telefonicznych RJ11 można korzystać zarówno z technologii VoIP, jak i łączności GSM.  Złącze USB udostępnia drukarki lub zawartość dysku zewnętrznego za pomocą protokołu Samba.

Ekran administracji routerem 4+

Aby zarządzać routerem, na komputerze podłączonym do routera należy wpisać adres 192.168.8.1. Jak widać różni się od standardu przyjętego dla większości routerów na rynku. Bez logowania są dostępne podstawowe informacje: to czy router łączy się z internetem za pomocą sieci komórkowej, czy Ethernetu, czy WLAN jest włączony i ilu ma aktualnie użytkowników oraz jaka ilość danych została przesłana. Aby się zalogować należy skorzystać ze standardowego loginu i hasła admin/admin.

W zakładkach u góry ekranu można przełączać się pomiędzy statystykami użycia transferu, wysyłaniem i dobieraniem SMS, aktualizacją oprogramowania, z sieci lub pamięci USB, ustawieniami i udostępnianiem.

W ustawieniach dotyczących karty SIM, można określić, czy ma być aktywny roaming.

Router oprócz udostępniania za pomocą Samby obsługuje także DLNA. 

W przypadku sieci WLAN dla łączności 2,4 GHz i 5 GHz można zdecydować osobno, czy dana częstotliwość ma być włączona, jakie jest SSID każdej z sieci, jakie zastosujemy metody zabezpieczenia oraz czy SSID ma być rozgłaszane, czy nie. Oczywiście można ręcznie wybrać kanał, na którym ma działać sieć, filtrować adresy MAC, ustalić nawiązywanie połączeń WPS zabezpieczonych za pomocą PIN. 

Z poziomu routera można blokować określone domeny, żeby ograniczyć domownikom, czy współpracownikom dostęp do określonych stron, np. do Facebooka.

Ustawienia VoIP ograniczają się do podstawowych funkcji. Gdy połączenie VoIP są aktywne, domyślnie służą do nawiązywania połączeń głosowych zamiast 2G/3G.

Zasięg WiFi i prędkość działania - 5

Stabilność działania routera oceniam na bardzo dobrą. Podczas testów, gdy do routera były podłączone 4 skrętki i blisko 10 urządzeń za pomocą  WiFi, nie nastąpiła ani jedna przerwa w dostawie łączności, która wymagałaby ręcznej interwencji, w postaci restartu routera, czy innego odczuwalnego spadku komfortu.  To co prawda absolutna podstawa, ale zdarza się, że niektóre routery mają problemy ze stabilnością działania.

Router sprawdził się zarówno w mieście, jak i na wsi. Stojąc przy oknie w Warszawie, na karcie operatora Virgin Mobile osiągnął transfer maksymalnie 68 Mbps pobierania i 22 Mbps wysyłania, co wystarcza z nawiązką do wygodnego korzystania z internetu. Prędkość oczywiście wahała się przy każdej kolejnej próbie, ale nie spadała poniżej 40 Mbps pobierania i 18 Mbps wysyłania.

Huawei E5186 poradził sobie także bez problemu z transferem UPC - 250 Mbps download i 20 Mbps upload. Wyniki mierzone na komputerze stacjonarnym po kablu nie różniły się od tych oferowanych przez modem i router w jednym oferowany przez UPC - Technicolor TC7200.U. Dlatego przełączenie całej komunikacji na Huawei E5186 nie niosło żadnych ograniczeń, za to dało korzyści, jeśli chodzi o WiFi.

Router dostarczony przez UPC może działać w częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz, ale nie jednocześnie w obu. To spory kłopot ponieważ starsze urządzenia nie obsługują WiFi 5 Ghz, więc w ogóle nie mogłyby się do sieci podłączyć. Za to sieć 2,4 Ghz nie pozwala w pełni wykorzystać łącza. 

Router Huawei E5186 jest dwupasmowy i obie sieci działają niezależnie, co pozwala pogodzić nowsze i starsze urządzenia, a zysk dla nowszych urządzeń jest bardzo duży. Na WiFi 5 Ghz wyniki są niemal identyczne jak maksymalna przepustowość łącza po gigabitowym kablu Ethernet – 233 Mbps pobieranie i 19 Mbps wysyłanie. Dla porównania na sieci 2,4 Ghz maksymalne wyniki to niecałe dwadzieścia parę Mbps pobierania danych, czyli ponad dziesięciokrotnie mniej. Prędkość wysyłania jest znacznie mniej ograniczona, ze względu na ograniczenia sieci UPC do 20 Mbps, ale wyniki też są słabsze niż na 5 GHz. Poza tym w ramach sieci domowej można za pomocą sieci WiFi przesyłać pliki pomiędzy urządzeniami bezpośrednio i wówczas prędkości przekroczyć mogą także 230 Mbps i różnica w stosunku do 2,4 GHz będzie nawet dwudziestokrotna. 

Jest jeszcze jeden powód, by stosować sieć 5 GHz gdy to możliwe - wciąż niewiele osób z niego korzysta i zakłócenie sygnałami sąsiadów jest znacznie mniejsze. 

Zasięg WiFi w Huawei jest podobny jak w Technikolorze, jako że oba urządzenia nie mają zewnętrznych anten WiFi. Zasięg wystarczy do pokrycia sporego mieszkania. Za jedną lub dwiema ścianami jest wciąż nieźle. Za trzema ścianami, z których jedna to ściana konstrukcyjna grubości półtora metra, zasięg słabnie i jest już na granicy. Jeśli chcemy pokryć sygnałem bardzo duże mieszkanie, powyżej 100 metrów kwadratowych, potrzebne będzie wzmocnienie sygnału.

Zabrakło nam możliwości ustanowienia osobnej sieci WiFi dla gości.

Router nie sprawiał problemów także poza miastem, gdy sygnał GSM był znacznie słabszy. Działał stabilnie i oferował wyniki porównywalne lub lepsze od smartfonów znajdujących się w tym samym miejscu. Oczywiście zastosowanie zewnętrznych anten, co jest jak najbardziej możliwe, pozwoliłoby osiągnąć wyniki zostawiające smartofony daleko w tyle. Nie miałem jednak dostępu do zewnętrznych anten, aby sprawdzić jak bardzo poprawią wyniki.

Podsumowanie

Router Huawei E5186 to propozycja dla wymagających, lecz niekoniecznie dla zaawansowanych. Dla wymagających, bo obsługuje najnowsze technologie, takie jak LTE kategorii 6, dwuzakresowe WiFi ac, do 32 użytkowników i gigabitowy LAN. Odzwierciedla to jego cena, która na wolnym rynku oscyluje w okolicach tysiąca złotych, choć można go również nabyć na raty u operatorów. Aby w pełni wykorzystać możliwości routera Huawei, trzeba mieć kilka urządzeń korzystających z WiFi 5 GHz i LAN 1000 Mbps albo przynajmniej mieć w planach budowę takiej sieci. Router jest też bardzo prosty w obsłudze. Aby zaczął działać wystarczy włożyć kartę SIM i podłączyć go do gniazdka elektrycznego. Najbardziej zaawansowani użytkownicy mogą znaleźć pewne braki w zaawansowanych ustawieniach, stąd rozróżnienie na osoby wymagające i zaawansowane. Huawei E5186 zajmuje mało miejsca i ładnie się prezentuje.

Dla kogo jest router Huawei E5186

  • Dla posiadaczy urządzeń korzystających z WiFi 5 GHz i/lub LAN 1000 Mbps
  • Dla chcących zamiennie korzystać z sieci LTE oraz stałego łącza
  • Dla osób obecnie korzystających z LTE, ale w przyszłości planujących podłączyć się do stałego łącza
  • Dla wymagających użytkowników, którzy dostępu do stałego łącza nie mają wcale

Dla kogo nie router Huawei E5186

  • Nie dla osób nie posiadających urządzeń korzystających z LAN 1000 Mbps lub WiFi 5 GHz
  • Nie dla osób posiadających wyłącznie niezbyt szybkie stałe łącze
  • Nie dla oszczędnych
  • Nie dla najbardziej zaawansowanych użytkowników sieciowych

Testy podlaczenie kablowe do komputera - 4G i UPC

Testy WiFi 2,4 GHz

Testy WiFi 5 GHz internet UPC

Testy WiFi 5 GHz internet Virgin Mobile

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Tomasz pisze: 2016-11-07 11:19
    Czy jest możliwość przestawienia tego routera w tryb transparentny, aby tylko przerzucał sygnał na drugi router aby zarządzał dwoma połączeniami WAN?
    0
  • Users Avatars Mini
    enka pisze: 2016-11-12 10:00
    Mój ruter po miesiącu udręki reklamuję a najchętniej bym się go pozbył. Ma jedną podstawową wadę. Przy przerwaniu użytkowania "zasypia", szczególnie po nocy. Rozpoczęcie użytkowania to zaledwie 3-4 Mbps i próba obudzenia go transferem plików nic nie daje. Dopiero brutalny reset poprzez wyłaczenie z sieci daje ponownie prędkość 50-70Mbps. Dla mnie to beznadzieja. Jeżeli ktoś ma podobne spostrzeżenia lub propozycję jak to rozwiązać to proszę o kontakt
    -1
  • Users Avatars Mini
    Dawid pisze: 2017-02-13 20:29
    http://www.speedtest.net/my-result/6050172648 - żal
    -1
  • Users Avatars Mini
    gar pisze: 2017-08-14 23:13
    Przepraszam, ale nie znalazłem jaki jest rodzaj gniazda anteny zewnętrznej, czyżby nie 2x SMA ? artykuł do kosza
    0
  • Users Avatars Mini
    js pisze: 2017-09-27 19:44
    kupiłem bo chciałem podłaczyc zwykły telefon abny korzystał z nr GSM i nigdzie niema instrukcji jak to zrobic
    0
  • Users Avatars Mini
    Marcin pisze: 2017-10-26 19:24
    Pracuję na tym modelu od roku, nie mam większych zastrzeżeń. Nie zaobserwowałem problemu, który zgłasza wyżej 'enka'. Na LTE Orange, bez zewnętrznych anten GSM początkowa prędkość ~ 45Mb/s wzrosła w 2017 do ~150Mb/s (Warszawa, Powiśle)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: