Test LG Swift L5 II

Recenzje
Opinie: 6

Klasa smartfonu A (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

LG Swift L5 II to efekt „face liftingu” poprzedniego modelu L5. Telefony z niższej półki również się zmieniają i mają coraz lepsze parametry techniczne, więc LG było zmuszone to wymiany całego portfolio smartfonów z niższej półki. LG Swift L5 II w stosunku do starego L5 to ewolucja. Co się tak naprawdę zmieniło?

  LG Swift L5 II LG Swift L5
Rozdzielczość ekranu 480x800 320x480
Waga 110g 120g
Taktowanie procesora 1000 Mhz 800 Mhz
Producent płyty MediaTek Qualcomm
Bateria 1700 mAh 1500 mAh
Android 4.1.2 4.0.3

Zmiany jak widać nie są duże, ale na pewno nowszy procesor, ekran o większej rozdzielczości lub nowszy Android sprawiają, że nie warto już kupować starej edycji.

Największymi konkurentami L5 II będą smartfony z tej samej serii II – tańszy L3 (jego test planujemy na wrzesień) oraz L7.

Główne wady i zalety smartfonu LG Swift L5 II

Zalety:

  • dobre wykonanie i spasowanie elementów
  • ładny wygląd
  • atrakcyjna cena
  • dobra marka

Wady:

  • nie jest bardzo szybki
  • problemy z obsługą WiFi
  • bardzo duża i wymagająca gra Real Racing 3 nie chciała się zainstalować

Dane techniczne

Pełne dane techniczne LG Swift L5 II znajdują się tutaj.

Zestaw – ocena 4

Pudełko z LG Swift L5 II nie wygląda przesadnie elegancko, ale takie są niestety przypadłości najtańszych urządzeń. W komplecie znajdziemy zasilacz, dołączany do niego kabel do transmisji danych i słuchawki z jednym przyciskiem do odbierania rozmów. Słuchawki nie wytrzymują potężniejszych basów, ale ich jakość jest całkiem znośna.

Obudowa/wyświetlacz – ocena 4

Obudowa LG Swift L5 II w niczym nie przypomina tanich telefonów z poprzednich lat. Urządzenie jest wykonane z plastiku, ale są to bardzo ładne i sztywne tworzywa. Waga L5 II jest również optymalna – to zaledwie 110 g. Obudowa nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale ma jeden dodatkowy fizyczny przycisk nazwany Quick Button, który możemy programować . Domyślnie kieruje on do notatek, ale po zmianie w menu może np. uruchamiać kamerę.

Pod ekranem znajdziemy trzy klawisze dotykowe. Z boku jest jeszcze regulacja głośności i włącznik. Gniazdo słuchawkowe jest na górze, a microUSB na dole, czyli optymalnie.

Głośnik mono jest umieszczony pod tylną klapką, ale jest tak głośny, że jego tłumienie po położeniu na gładkiej powierzchni nie ma większego znaczenia.

Sam ekran oczywiście nie może się równać najnowszym wyświetlaczom w najdroższych smartfonach, ale jest to oczywiste. Ekran ma sporą wielkość 4 cali i „zwykłą” rozdzielczość 480x800 pikseli. Gęstość pikseli na cal to 234 ppi. LG wykorzystuje w tym wyświetlaczu swoją markę IPS. Wiąże się ona zawsze z naturalnością kolorów. LG nie stosuje takiego podkręcenia barw jak Samsung. Ekran jest przez to nieco „nudny”, brak mu dynamiki.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 3

Procesor z jednym rdzeniem w systemie Android 4.1 to rozwiązanie dla osób, które naprawdę nie będą na swoim smartfonie szalały. LG Swift L5 II to świetne narzędzie do sprawdzenia maila, słuchania muzyki, czy nawet oglądania filmów w wersji HD. Przeglądarka Chrome również działa, ale jej prędkość renderowania stron nie jest już porywająca. Najwolniej działa chyba przełączanie się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami – w tym przypadku brakuje chyba także pamięci (mamy 512 MB).

W teście AnTuTu nasz LG jest minimalnie szybszy do starego już Galaxy S.

  

System/nakładka – ocena 4

Androidowa nakładka Smart UI opracowana przez LG jest spójna dla całego portfolio produktów. Oczywiście najtańsze modele mają jej uproszczoną wersję. Nakładka LG w porównaniu do konkurentów wyróżnia się przede wszystkim usługą notatek Quick Memo, które są dostępne z poziomu dowolnego ekranu i aplikacji. Im mniejszy ekran tym trudniej się szkicuje palcem, ale prosty rysunek lub zaznaczenie czegoś na mapie nie stanowi problemu.

Główny ekran LG może mieć 5 pulpitów – jeden z nich możemy wybrać jako domyślny. Bardzo przydatny jest górny pasek skrótów do często używanych funkcji telefonu. Pasek ten można personalizować.

Nakładka działa bardzo dobrze i nie spowalnia smartfonu. W LG Swift L5 II działa obecnie wersja 4.1.2. Jest to bardzo dobry system, który ani razu w czasie testów się nie zawiesił.

Oprócz notatek nakładka Smart wyróżnia się poprzez „Safety Care” – jest to pakiet usług, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Po zdefiniowaniu przez nas numerów, telefon potrafi automatycznie wysyłać naszą lokalizację GPS, gdy dzwonimy na wybrany przez nas numer lub gdy nie korzystamy z telefonu przez dłuższy czas.

      

Wprowadzanie tekstu – ocena 4

Pisanie na LG Swift L5 II nie sprawia żadnych problemów. Jest dostępna standardowa klawiatura znana z Androida. Oczywiście osoby z bardzo dużymi palcami powinny korzystać z klawiatury w widoku poziomym lub z opcji dyktowania tekstu w trybie ONLINE.

Kamera – ocena 4

Aparat w naszym LG robi zaskakująco dobre zdjęcia. Naprawdę nie ma się czego wstydzić. Ma jednak bardzo uciążliwą wadę – bardzo wolno robi zdjęcia. Gdy chcemy uwiecznić coś co się porusza, to w LG mamy pewność, że tego przedmiotu w naszym kadrze nie będzie. Szkoda, bo jakby migawka działała szybciej to LG Swift L5 II by był naprawdę fajnym urządzeniem do robienia codziennych fotek.

Temat wideo można prawie pominąć, bo nasz LG nagrywa filmy z jakością VGA, a więc nadają się one głównie do oglądania na bardzo małych ekranach. Filmy są tragiczne.

Trzeba jednak wspomnieć o bardzo wygodnym interfejsie kamery/aparatu, który na pewno każdemu przypadnie do gustu. Migawka może być aktywowana poprzez wypowiedzenie określonych słów: np. smile, cheese, lg.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Odtwarzacz wideo – ocena 5

Domyślny odtwarzacz wideo całkiem dobrze poradził sobie z naszymi testowymi plikami. Materiał HD 720p MPEG4 nie stanowi dla niego problemu. LG bez problemu odtwarza także mniej oficjalne materiały zakodowane Xvidem i DivXem. Po instalacji odtwarzacza MX Player LG Swift L5 II próbuje nawet walczyć z materiałem FULL HD (MPEG4 i MKV), ale niestety obraz nie jest płynny. Trochę lepiej jest z dźwiękiem.

Bateria – ocena 4

Bateria LG Swift L5 II jest wymienna i ma pojemność 1700 mAh. Przy naszym korzystaniu telefon działał bez ładowania około doby. Większość użytkowników osiągnie lepsze rezultaty, bo bardzo dużo osób nie korzysta np. z WLAN i Bluetooth, a także zmniejsza jasność ekranu. W menu można także dodatkowo w ogóle wyłączyć transmisję danych, tryb 3G, NFC i GPS i wówczas tani LG zapewne będzie bił „bateryjne” rekordy. Należy jednak pamiętać, że równocześnie przestanie być tak naprawdę smartfonem.

Podsumowanie

LG Swift L5 II to smartfon warty polecenia. Kosztuje obecnie około 650 zł na Ceneo, więc ma bardzo atrakcyjną jak na smartfon cenę. Jakie są jego przewagi? Jest dobrze wykonany, ma fajny ekran, robi dobre zdjęcia, ma fajną nakładkę na stabilnego Androida, dobrze odtwarza filmy. Co jest jego wadą? Nagrywa filmy tylko w jakości VGA i ma problemy z korzystaniem z nowych routerów WiFi. Jego największym konkurentem będzie chyba tańszy LG Swift L3 II, którego można już kupić za 400 zł. Jest to już jednak naprawdę low-endowy sprzęt z ekranem 3.2 cala.

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    adam pisze: 2013-08-26 16:37
    Podrasowana LG L5 - lepsze parametry, nowy android, świetny design. I najważniejsze niska cena. Na tej półce sprzęt godny polecenia.
    0
  • Users Avatars Mini
    Pogromca Gimbazy pisze: 2013-08-28 17:34
    Oczywiście pan "tester" nie wpsomniał o takim np czujniku oświetlenia. Jest, nie ma? Co, panie "tester"?
    2
  • Users Avatars Mini
    Arek pisze: 2013-09-19 17:07
    Jeśli w skali Mercedesa L5 II to klasa A to dlaczego L3 II też jest w klasie A??
    0
  • Users Avatars Mini
    Maciek Chomik pisze: 2013-12-26 00:30
    Mercedes s classa
    0
  • Users Avatars Mini
    Artur pisze: 2014-01-05 21:59
    Drażni mnie też to,że we wszystkich filmach,które do tej pory widziałem menu jest zawsze po angielsku,czy mieszkamy w jakimś anglojęzycznym kraju,ludzie jesteśmy Polakami i takim językiem się posługujmy!!!!!
    1
  • Users Avatars Mini
    marcin pisze: 2014-01-30 20:02
    Niech juz ten pan toster oj tester nie przesadza jestem w posiadaniu tego telefonu ok 2 tyg i jestem z niego zadowolony. Przede wszystkim ladnie wygląda,muzyka glosno gra, jest naprawde smukly, i calkiem szybko śmiga jak na 1ghz. Polecam
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: