Telefon do testów otrzymaliśmy do firmy Komputronik.
Klasa smartfonu B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6 - celujący)
Wstęp
Chociaż coraz więcej smartfonów trafiających na rynek ma normę IPX oznaczającą stopień wodoszczelności, wciąż nie są to urządzenia przeznaczone do wykorzystania w faktycznie trudnych warunkach. Smartfony, które można nosić bez dodatkowego etui i nie obawiać się upadku jest niewiele. Mimo tego jest wiele osób, które nie chcą obchodzić się z telefonem jak z jajkiem. Wykorzystują go na budowie, w warsztacie, podczas uprawiania sportów i wytrzymałość odgrywa istotniejszą rolę niż specyfikacja z górnej półki. Właśnie dla takich osób jest Samsung Galaxy Xcover 4 – smartfon, który nie boi się upadków. Przystępna jest także jego cena, która aktualnie nie przekracza tysiąca złotych na wolnym rynku.
Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy Xcover 4
Zalety
Wady
Zestaw – 4-
Zestaw Samsung Galaxy Xcover 4 zawiera wyłącznie ładowarkę z odłączanym kablem. Ładowarka obsługuje prąd 1,55 A, więc nie jest szczególnie mocna, ani szybka.
Budowa – 5+
Już pierwszy rzut oka na Xcover 4 pozwoli go odróżnić od zwykłych smartfonów. Krawędzie pokrywa charakterystyczna faktura, która gwarantuje pewny chwyt. Rogi obudowy mają zgrubienia dodatkowo zabezpieczające w trakcie upadku. Ekran jest umieszczony w niewielkim zagłębieniu, chroniącym go przed bezpośrednim uderzeniem. Obudowa jest chropowata i pokryta jakby cienką warstwą gumy. Nie ma szans, aby telefon wyślizgnął się z dłoni albo zsunął z pochyłej powierzchni.
Kolejnym charakterystycznym elementem są przyciski - jest ich więcej niż zwykle i wszystkie są fizyczne. Oprócz regulacji głośności i zasilania, na krawędzi znajduje się dodatkowy przycisk funkcyjny. Można przypisać do niego dwie funkcję bądź aplikację, jedną dla naciśnięcia, a drugą dla przytrzymania. Można w ten sposób uruchomić latarkę, włączyć aparat, albo dyktafon. Przyciski systemowe są również fizyczne, wszystkie, trzy, a nie tylko guzik domowy. Zajmują dodatkowe miejsce na obudowie, ale jednocześnie są wygodne w użyciu. Można je wyczuć palcem bez patrzenia i zawsze wiadomo, kiedy zostały aktywowane. Podobnie jak w starszych telefonach Samsunga, przycisk domowy również wybudza ekran. Bez wątpienia korzystanie z fizycznych przycisków będzie znacznie wygodniejsze w rękawiczkach, zarówno zimowych, jak i roboczych.
Mimo, że Xcover 4 ma normę wodoszczelności IP68 oraz dodatkowo normę wojskową MIL-STD-810G, to tylną część obudowy można zdejmować i pod nią mieści się wymienna bateria, gniazdo micro SIM oraz gniazdo na kartę pamięci micro SD. Jest też miejsce na przyczepienie smyczy do telefonu.
Głośnik znajduje się w nietypowym miejscu – blisko górnego rogu, na prawej, dłużej krawędzi. Głośność jest wystarczająca a jakość standardowa dla głośnika monofonicznego.
Rozmiary smartfona to 146,2 x 73,3 x 9,7 mm przy 172 gramach wagi. To więcej niż standardowe rozmiary dla 5 calowego smartfona, ale wytrzymała obudowa w pełni usprawiedliwia wymiary i wagę.
Jako urządzenie z początku średniej półki, Xcover 4 wciąż posługuje się złączem micro USB, które wciąż jest najpopularniejsze, ale z czasem będzie całkowicie wyparte przez nowsze i wygodniejsze USB C.
Samsung Xcover 4 choć ma być głównie wytrzymały i praktyczny, to nie wygląda źle i może się podobać.
Wyświetlacz – 3-
Ekran w Xcover 4 ma przekątną 5 cali i rozdzielczość HD 1280 x 720 pikseli. W efekcie gęstość pikseli to 294 PPI. W przeciwieństwie do wielu innych smartfonów Samsunga technologia w jakiej został wykonany wyświetlacz to nie AMOLED, lecz TFT IPS. W praktyce oznacza to mniejszy kontrast i mniejsze nasycenie kolorów. Maksymalna jasność ekranu jest dość przeciętna i w słoneczny dzień może on być słabiej czytelny. Kąty widzenia są dobre – spada tylko delikatnie jasność.
W ustawieniach znajdziemy filtr światła niebieskiego, który powoli staje się standardem w większości urządzeń na rynku.
Na tym etapie ekran można by ocenić na czwórkę z plusem, ale mam wobec niego dwa poważne zastrzeżenia. Po pierwsze ekran wyjątkowo łatwo się rysuje. Mimo, że nosiłem Xcovera w kieszeni, w której nie było żadnych innych przedmiotów, już po pierwszych kilku dniach pojawiły się wyraźnie widoczne pod światło rysy. Producent nie podaje dokładnie czym przykrył ekran. Nie mam pewności czy jest to szkło o niedużej twardości, czy może raczej tworzywo, które ma znacząco zmniejszać szansę stłuczenia ekranu przy upadku. Ekran w Moto X Force też nie był szklany i łatwo się rysował. Jeśli Xcover 4 będzie używany w trudnych warunkach, to chociaż przypuszczalnie się nie zbije, szybko się porysuje.
Drugie zastrzeżenie dotyczy wrażliwości na dotyk. Notorycznie zdarzało się, że dotknięcie do ekranu nie jest rejestrowane. Widać to choćby na filmie z hands on, który nagrałem – naciskam ikony kilkukrotnie, aby telefon zagregował. W zaawansowanych opcjach można zwiększyć czułość dotyku pod kątem obsługi w rękawiczkach, ale nie zauważyłem, aby to poprawiało sytuację. Przy uruchamianiu aplikacji nie przeszkadza to zbytnio, ale spowodowało wiele literówek podczas pisania na klawiaturze ekranowej.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – 3+
Zastosowany w Xcover 4 procesor to Exynos 7570, jednostka czterordzeniowa, taktowana zegarem 1,4 GHz, a układ graficzny to Mali-T720MP2. Procesor wspomaga 2 GB RAM i 16 GB ROM, z czego około 10 GB jest dostępne dla użytkownika. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty micro SD o pojemności do 256 GB.
Wydajność smartfona jest mniej więcej taka jak można się spodziewać w telefonie za mniej niż tysiąc złotych, w którym istotną część ceny pochłania wzmocniona obudowa. Wynik a Antutu to niecałe 35 tysięcy punktów i 31 klatek na sekundę w Epic Citadel na ustawieniach ultra wysokich. Nie jest to telefon dla gracza nastawionego na najnowsze gry mobilne. Wydajność jest o niecałe 4 tysiące punktów niższa (według Antutu) od LG Q6 ze Snapdragonem 435, który jest procesorem ośmiordzeniowym, taktowanym również zegarem 1,4 GHz.
W praktyce jednak LG Q6 działa o wiele płynnej niż Samsung Galaxy Xcover 4. W Samsungu dosyć często trzeba czekać na uruchomienie aplikacji lub wykonanie jakiejś akcji.
Xcover 4 łączy się z siecią za pomocą LTE Cat 4 150/50 Mbps oraz WiFi n dual band. Ma na wyposażeniu Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS i BDS. Jest również NFC i radio FM. Wśród czujników znalazł się akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i kompas. Brak żyroskopu uniemożliwia rozglądanie się w filmach 360 za pomocą przechylania telefonu.
System, Ekran główny – 4
Samsung sięgnął po najnowszą wersję Androida 7.0 i zastosował oczywiście własną nakładkę systemową. W systemie można znaleźć kilka przydatnych aplikacji i funkcji, między innymi:
Z przydatnych funkcji warto ponownie wspomnieć dodatkowy, konfigurowalny przycisk Xcover, który może aktywować dwie różne aplikacje. Można również określić, czy ma działać na zablokowanym ekranie, jednak przy wygaszonym ekranie jest zawsze nieaktywny. Jest też tryb obsługi jedną ręką, szybkie uruchamianie aparatu przez dwukrotne wciśnięcie klawisza ekranu startowego i dzielenie ekranu.
Ciekawą funkcją jest możliwość wysłania widomości SOS po trzykrotnym, szybkim wciśnięciu przycisku zasilania. Wiadomość może być rozesłana od jednej do maksymalnie czterech osób jednocześnie. Opcjonalnie do wiadomości można dołączyć obrazy z przedniego i tylnego aparatu oraz 5 sekundową wiadomość głosową.
Podobnie jak w innych telefonach Samsunga w ustawieniach jest też zakładka Konserwacja urządzenia. Pozwala zarządzać baterią, pamięcią RAM i ROM, oraz dokonywać automatycznego skanowania i optymalizacji.
Kamera – 4-
Aparat w Xcover ma rozdzielczość 13 megapikseli oraz jasność obiektywu F/1.9. To jedyne istotne parametry, bowiem w smartfonie nie znalazły się takie udogodnienia jak stabilizacja, czy detekcja fazy układu ustawiania ostrości, chociaż PDAF znalazł się w podobnie wycenionej Moto G5.
Aparat ma następujące tryby:
Żaden z trybów dodatkowych nie jest bardzo istotny z punktu widzenia użytkowania aparatu. Panorama działa dobrze, ale oferuje niższa rozdzielczość, niż pojedyncze zdjęcie. W pozostałych przypadkach są to raczej detale, które trudno w praktyce wykorzystać. W trybie manualnym brakuje wielu istotnych parametrów, jak czasu otwarcia migawki, ostrości, pomiaru światła etc.
Jakość zdjęć w korzystnym oświetleniu jest dobra. Zdjęcia są ostre i szczegółowe. Ostrość ustawiana jest wyraźnie dłużej niż w lepszych smartfonach, ale nieostre fotografie praktycznie się nie zdarzyły w trakcie testów. Sytuacja pogarsza się, gdy światło jest kontrastowe, albo warunki oświetleniowe są słabsze. Nawet podczas zdjęć wykonanych słoneczny dzień, ale w cieniu soczystość kolorów spada i brakuje rozpiętości tonalnej. Zdjęcia nocne są po prostu słabej jakości i mają mało szczegółów.
Smartfon nagrywa wideo o rozdzielczość FHD 1080p. Jakość nagrań jest dobra – ekspozycja jest zmieniania płynnie, nie widać rwania czy niepłynności, szczegółowość jest adekwatna, podobnie jak praca autofocusa. Najbardziej rzuca się w oczy brak stabilizacji, który jest widoczny również wówczas, gdy stoimy w miejscu i staramy się trzymać telefon całkowicie nieruchomo.
Przednia kamera ma rozdzielczość 5 megapikseli i również nagrywa filmy Full HD. Przy dobrym oświetleniu oferuje zadowalające efekty.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – 4+
Samsung Galaxy Xcover 4 ma wymienną baterię, co jest już rzadkością w najnowszych smartfonach. Bateria ma pojemność 2800 mAh, co w przypadku telefonu z stosunkowo niedużym ekranem i niezbyt mocnym procesorem jest zaskakująco dużą wartością.
W trakcie testu ciągłego strumieniowania wideo z YouTube po 6 godzinach pozostało jeszcze 35% baterii. Oznacza to, że do pełnego rozładowania smartfon odtwarzałby wideo około 9 godzin non stop. Jest to wartość zadowalająca.
Ponieważ smartfon z niższej półki, z mniejszym ekranem użytkuje się zwykle mniej intensywnie, w moim wypadku Xcover 4 ładowałem najczęściej co dwa pełne dni, nawet gdy często sięgałem do nawigacji i aparatu.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Xcover 4 jest przedstawicielem rzadkiego gatunku praktycznych i wytrzymałych smartfonów. Super pewny uchwyt, dodatkowy klawisz funkcyjny, fizyczne przyciski systemowe i wymienna bateria czynią go wartym rozważenia. Aby jednak być zadowolonym z zakupu trzeba zaakceptować łatwo rysujący się ekran, który nie zawsze reaguje na dotyk. Być może problem rozwiąże aktualizacja oprogramowania, którą producent powinien przygotować.Poza tym, Xcover 4 to świetny smartfon dla każdego, kto kładzie nacisk na użyteczność, a nie bajery znane nam z najnowszych flagowców.
Dla kogo jest Samsung Galaxy Xcover 4
Dla kogo nie jest Samsung Galaxy Xcover 4
Inne informacje na temat smartfonu Samsung Galaxy Xcover 4:
Telefon do testów otrzymaliśmy do firmy Komputronik.