Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego, dokonali zatrzymania kolejnych pięciu osób powiązanych z międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą.
Grupa zajmowała się oszustwami polegającymi na podszywaniu się pod pracowników banków, włamaniach na konta bankowe, kampaniach phishingowych, z wykorzystaniem przesyłanych linków, prowadzących do specjalnie spreparowanych, fałszywych stron internetowych, praniu pieniędzy oraz tzw. oszustwach inwestycyjnych, w toku których pokrzywdzeni wierzyli, że lokują swoje środki na platformach inwestycyjnych, co kończyło się ich utratą.
Postępowanie liczy sobie już przeszło 150 tomów, a wciąż znajduje się w fazie gromadzenia materiału dowodowego.
W toku śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, przedstawiono dotychczas zarzuty przeszło 90 osobom, które znajdowały się na różnych szczeblach przestępczej struktury – od kierowania przestępczą organizacją, poprzez „pracowników” średniego szczebla, po osoby przekazujące konta bankowe i inne produkty.
Sprawcy działali na olbrzymią skalę, a w efekcie wytężonej pracy analitycznej olsztyńskich funkcjonariuszy, ustalono przeszło 100 pokrzywdzonych, którzy złożyli zawiadomienia o utracie znacznych kwot, na skutek przestępczych działań grupy, w konsekwencji czego wszystkie te postępowania zostały dołączone do śledztwa prowadzonego przez Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz licznych oszustw. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.
W jednym z mieszkań zajmowanych przez podejrzanego, ujawniono znaczne ilości substancji psychotropowych, przygotowanych do dystrybucji.