32 000 minut wychodzących, prawie 500 GB w ciągu miesiąca - polskie rekordy korzystania z RLAH

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Polscy abonenci korzystają z usługi roamingu w EOG nawet osiem razy więcej, niż goście z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w naszym kraju.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania nowych przepisów zużycie danych w roamingu wzrosło o blisko 1600 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, a Polska, obok Bułgarii i Rumunii, jest liderem pod względem średniej liczby minut połączeń wykonywanych w unijnym roamingu na użytkownika.

W III kwartale 2017 było to średnio 41 minut miesięcznie, a więc prawie trzy razy więcej niż średnio w EOG (14,23 minuty).

Zdarzyło się, że użytkownik w ciągu miesiąca wykorzystał ponad 32 000 minut wychodzących, podczas, gdy średnie wykorzystanie w sieci jego operatora wynosiło 144 minuty.

Rekord w nadmiernym korzystaniu z usługi transmisji danych to prawie 500 GB w ciągu miesiąca (średnia wyniosła nieco ponad 400 MB).

Najwięcej usług roamingowych używamy w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech.

Raport UKE pokazuje, że łącznie rynek usług mobilnych w pierwszym roku stosowania RLAH stracił 350 mln zł (to 5,2 proc. marży usług mobilnych).

Najbardziej kosztowny okazał się zakup hurtowego ruchu roamingowego – stanowi on średnio 84 proc. kosztów roamingowych operatora. 

Treść raportu można pobrać poniżej.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane: