UKE zbadał sieci komórkowe w Łodzi, Katowicach i Olsztynie

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 6

UKE opublikowało wyniki badań sieci GSM 900/1800 i UMTS w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Olsztyna. Urząd przygotowuje podobne dane dotyczące kolejnych aglomeracji.

Samochody pomiarowe przejechały łącznie 1915 km na terenie czterech miast. Badanie trwało od 31 sierpnia do 30 września 2009 r. w godzinach wzmożonego ruchu w sieciach komórkowych, to jest między 15.00 a 19.00. Przeprowadzono 74 godziny pomiarów, podczas których badano sieci czterech operatorów jednocześnie:

1.Polkomtela - sieć Plus,
2.Polskiej Telefonii Cyfrowej - sieć ERA,
3.Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel - sieć Orange,
4.P4 - sieć Play.

Telefony w samochodach pomiarowych pracowały w trybie automatycznego wyboru sieci. Mierzone były parametry:

  • poziom odebranego sygnału RxLev dla GSM900/1800, decydujący o zasięgu sieci,

  • poziom realizacji połączeń pod kątem blokowania i przerywania połączeń (NQA),

  • badanie jakości transmisji mowy (PESQ).

Zgromadzone wyniki z kilku sesji pomiarowych zostały połączone dla poszczególnych miast i przeanalizowane pod kątem pokrycia miasta sygnałem telefonii komórkowej GSM 900/1800 i UMTS oraz wykonanych połączeń telefonicznych.

Na mapach można zobaczyć tylko te miejsca, w których nastąpiło zerwanie bądź zablokowanie połączenia.

W przypadku wskaźnika PESQ, określającego jakość połączenia, na mapach pozostawiono tylko te miejsca, gdzie wartość pomiaru była równa lub mniejsza od 3. Uzyskanie wartości poniżej 2,7 (czerwona kropka) świadczy o bardzo złej jakości przesyłanego sygnału, a od 2,7 do 3 może spowodować, że jakość głosu w słuchawce telefonu będzie kiepska (pomarańczowa kropka).

Mapa z wynikami badań znajduje się tutaj

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    michu pisze: 2010-01-06 20:25
    zapraszam z pomiarami w góry, w lasy spalskie, bolimów, ojców itd. wyniki dla wszystkich operatorów wyjdą mizerne. okaże się wręcz, że szczególnie sieć gsm jest niedoinwestowana a w wielu ciekawych miejscach nawet zwykłego umts nie ma i nie ma na niego szansy. wiekszośc operatorów odpowaida tak, że zasięg na zewnątrz budynków jest poprawny a wszystkiemu winne są przeszkody terenowe typu lasy, rzeki, górki. mizeria w tej naszej Polsce i tyle.
    0
  • Users Avatars Mini
    Piko pisze: 2010-01-06 21:14
    Mizeria w Polsce , dlaczego w innych krajach jest inaczej i nie mówię tu o małych krajach tylko np. Niemcy jakoś tam można , ale u nas byle ściana z płyt gipsowo -kartonowych już nie ma zasięgu
    0
  • Users Avatars Mini
    wilku pisze: 2010-01-06 22:45
    No i wszystko jasne przed samym blokiem mam 2 pomaranczowe i czasem zrywa albo brzeczy w sluchawce. A co najlepsze rowniez pod blokiem mam nadajnik play.
    0
  • Users Avatars Mini
    lilka pisze: 2010-01-06 23:34
    "dlaczego w innych krajach jest inaczej i nie mówię tu o małych krajach tylko np. Niemcy jakoś tam można "Piko bo jestesmy wiele lat za krajami rozwinietymi w tyle i to nie tylko w tej dziedzinie, a w UE jesteśmy ubogimi krewnymi.I z taka entalnością będziemy jeszcze długo w tyle za innymi.Umiemy tylko "doic" sie wzajemnie dając niewiele w zamian.
    0
  • Users Avatars Mini
    Wezmye pisze: 2010-01-09 17:26
    ***lilka- g... prawda. Niemcy maja taką samą infrastrukturę. Nie mają lepszych ani gorszych. Zasięg- podobnie jak u nas, czasmi jest a czasami nie ma. I to przy założeniu, że telefon jest w automatycznym wyborze sieci w roamingu. Bo mając niemiecką kartę to różnica żadna. Podobnie jest we Francji.
    0
  • Users Avatars Mini
    Andrez pisze: 2010-01-10 06:24
    Wezmye ma racjie. mmy podobna infrastrukture niz niemcvy albo francuzi kazda z sieci uzywa swoich dostawcow i to wszystko. a zasieg nawet w berlinie czy hamburgu ginie i to w centrum miasta. Taka prawda ze to wszystko zalerzy od ilosci masztow z bts i to wszystko. :Da co do gsm 900/1800 to ma przeciez lepszy zasieg niz umts.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: