UOKiK ostrzega przed tymi głośnikami - zostaną wycofane ze sprzedaży

Newsy
Opinie: 0
UOKiK ostrzega przed tymi głośnikami - zostaną wycofane ze sprzedaży

 

Jak informuje UOKiK, Inspekcja Handlowa sprawdziła 20 modeli głośników bezprzewodowych. W trzech z nich wykryto ponad 1500 mg/kg ołowiu przy dopuszczalnej wartości wynoszącej 1000 mg/kg. Zakwestionowane produkty zostaną wycofane ze sprzedaży.

 

Te głośniki przekroczyły normę zawartości ołowiu

 

Przekroczenie dopuszczalnej zawartości ołowiu stwierdzono w następujących modelach:

  • T&G TG663 – numer serii 251201, kod EAN 5905440000663,
  • Defender G42 – art. 65142, kod EAN 4714033651424,
  • Esperanza EP126KB – numer partii 5528, kod EAN 5901299940297.

W przypadku wszystkich trzech produktów Inspekcja Handlowa skieruje do Prezesa UOKiK wnioski o wszczęcie postępowań administracyjnych.

 

Nie tylko przekroczona zawartość ołowiu

 

W głośniku Esperanza EP126KB wykryto również nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności. Osobne zastrzeżenia dotyczyły modelu Vakoss SP-B1851K, na którym zabrakło danych producenta i importera. W tym przypadku przedsiębiorca podjął dobrowolne działania naprawcze.

Łącznie różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono w 4 z 20 skontrolowanych modeli.

 

Jak przebiegały badania głośników

 

Kontrole prowadzono od marca do lipca 2026 r. w sklepach detalicznych, sklepach wielkopowierzchniowych oraz hurtowniach. Inspektorzy sprawdzili oznakowanie produktów, instrukcje w języku polskim, deklaracje zgodności i dane producentów lub importerów.

Każdy głośnik został również przebadany metodą fluorescencyjnej spektrometrii rentgenowskiej XRF. Eksperci sprawdzili po 10 punktów w każdym urządzeniu pod kątem obecności:

  • ołowiu,
  • rtęci,
  • kadmu,
  • chromu,
  • bromu.

 

Głośnika nie należy wyrzucać do zwykłego kosza

 

UOKiK przypomina, że ołów znajdujący się w elektroodpadach może przenikać do gleby i wód gruntowych, zanieczyszczać środowisko, a następnie negatywnie wpływać na zdrowie ludzi.

Zużyty głośnik należy przekazać w całości do punktu zbiórki elektrośmieci lub umieścić w przeznaczonym do tego pojemniku. Urządzeń z akumulatorami litowo-jonowymi nie powinno się samodzielnie demontować.

 

Raport i wykaz skontrolowanych produktów można przeczytać tutaj.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: