Orange: UPC nie robi światłowodu do domu

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Rzecznik prasowy sieci Orange, Wojciech Jabczyński, na blogu firmowym swojej sieci ostro skrytykował sposób komunikacji usług internetowych UPC.

UPC twierdzi w swoich komunikatach do klientów i reklamach, że dostarcza klientom internet światłowodowy.

Jabczyński napisał: UPC nie robi światłowodu do domu (FTTH – Fiber to the Home). To, co robią to doprowadzają światłowód maksymalnie do budynku a później wykorzystują kable koncentryczne, którymi dochodzą do klientów. Dalej jest to technologicznie DOCSiS i sieci HFC (Hybrid Fibre-Coaxial). Co więcej do flagowego modemu konkurenta (Giga Connect Box) nijak nie można podpiąć… światłowodu.­­­

Rzecznik Orange nieco złośliwie już dodaje: Z litości nie czepiam się już PR-owego ogłaszania na dzień wcześniej „światłowodowego” 1 Gb/s, żeby tylko zrobić dzień wcześniej przed nami. Cóż, że w przedsprzedaży i tylko w Warszawie.

Orange sugeruje, że UPC powinno wprowadzić inne, bardziej precyzyjne oznaczenie wykorzystywanej przez siebie technologii: Swoją drogą temat marketingowych „fibersztuczek” nie jest polską specjalnością. We Francji, gdzie operatorzy kablowi próbowali „przypiąć się” do FTTH, sprawą zajął się regulator i teraz reklamują się jako „fiber with coax termination”. Z tego wniosek, że można zgodnie z prawdą.

UPC broni się tym, że światłowód jest dostarczony do bloku (zwykle do piwnicy), ale na podobnej zasadzie działają przecież także operatorzy mobilni, którzy mają większość stacji podłączonych światłowodem, a tylko "ostatnia mila" jest świadczona w technologii mobilnej. Nie twierdzą oni jednak w reklamach, że świadczą usługę dostępu do internetu światłowodem.

Opinie:

Rekomendowane: