W 2010 r. mini USB standardem dla ładowarek komórkowych w UE

Newsy
Żródło: Komisja Europejska
Opinie: 9
Opinie: 9

Nie kompatybilność ładowarek do telefonów komórkowych powoduje niedogodności dla użytkowników telefonów, ale również przyczynia się do produkcji zbędnych odpadów. Dlatego też Komisja Europejska wezwała producentów do rozwiązania tego problemu na zasadzie dobrowolnego zobowiązania, które pozwoliłoby uniknąć wprowadzania nowych przepisów. W rezultacie najwięksi producenci telefonów komórkowych zgodzili się na harmonizację ładowarek w UE. W protokole ustaleń, który dziś został przedłożony Komisji, przedstawiciele przemysłu zobowiązali się do zapewnienia kompatybilności ładowarek za pomocą złącza mini USB. Dodatkowo, aby ułatwić realizację tych postanowień, opracowane zostaną nowe normy UE, mające zapewnić trwałe bezpieczne używanie ładowarek. Pierwsza generacja telefonów przystosowanych do nowych uniwersalnych ładowarek powinna pojawić się na unijnym rynku w 2010 r.

Wiceprzewodniczący Komisji Günter Verheugen, odpowiedzialny za politykę w zakresie przemysłu i przedsiębiorstw, powiedział: „Bardzo się cieszę, że przedstawiciele sektora doszli do porozumienia, które w znacznym stopniu ułatwi konsumentom życie. Będą mogli ładować telefony komórkowe w dowolnym miejscu za pomocą nowej uniwersalnej ładowarki. Przyczyni się to również zdecydowanie do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych, ponieważ zakup nowego telefonu nie będzie już wymagał zakupu nowej ładowarki. Bardzo się cieszę również z faktu, że rozwiązanie wypracowano w drodze samoregulacji. Dzięki temu, w opinii Komisji, nie ma już potrzeby wprowadzania nowych przepisów w tej dziedzinie.”

W Unii Europejskiej w użyciu jest nadmiar ładowarek do telefonów komórkowych. Wiele z nich nadaje się wyłącznie do jednego rodzaju telefonów. W każdym niemal domu jest kilka ładowarek, które z czasem stają się niepotrzebne. Stare ładowarki przyczyniają się do powstawania tysięcy ton odpadów rocznie.

Po intensywnych i konstruktywnych negocjacjach z Komisją Europejską producenci telefonów komórkowych zgodzili się rozwiązać ten problem. W protokole ustaleń, który został przedłożony Komisji, przedstawiciele przemysłu zobowiązali się do zapewnienia kompatybilności nowej generacji telefonów przystosowanych do przesyłania danych przy wykorzystaniu złącza mini USB jako interfejsu do zasilania. Zgodnie z oczekiwaniami złącza te mają zapewnić satysfakcjonującą wydajność ładowania.

Protokółowi ustaleń towarzyszyć będzie nowa norma UE. Nowa norma zagwarantuje bezpieczne stosowanie nowych telefonów komórkowych oraz unikanie zakłóceń radioelektrycznych. Komisja Europejska będzie kontynuować ścisłą współpracę z producentami, aby zapewnić jak najszybszą realizację tych postanowień. Zgodnie z szacunkami Komisji pierwsza generacja telefonów przystosowanych do nowych uniwersalnych ładowarek powinna pojawić się na unijnym rynku w 2010 r. Protokół ustaleń podpisały następujące przedsiębiorstwa: Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, Texas Instruments.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  uzer pisze: 2009-06-30 10:41
  Nareszcie UE zabrala sie za standardy ladowarek do telefonow komorkowych. W domu mam juz kilka roznych, kazda do innego modelu, najgorzej jest podczas wyjazdow. Zabieramy 3 rozne telefony i ladowarki, do tego ladowarka do aparatu foto i zasilacz laptopa. Koszmar.....
  0
 • Users Avatars Mini
  TrustNoOne pisze: 2009-06-30 10:48
  No i dobrze, ze tak sie stanie. 1 kabelek do tel, mini aparatu, mp3/mp4. :)
  0
 • Users Avatars Mini
  odporny pisze: 2009-06-30 13:25
  Dla mnie standartem od dawna jest mini usb, wszystkie urzadzenia laduje przez to zlacze i niemam zamiaru przesiadac sie na micro usb nawet jak unia wprowadzi doplaty dla posiadaczy nowego zlacza. Komus sie marzy 1 ladowarka do wszystkiego? Przeciez od lat mozna korzystac ze standartu USB 5V 500mA i ladowac do bolu oczywiscie odrzucajac takich producentow jak sonyericson i nokia.
  0
 • Users Avatars Mini
  TrustNoOne pisze: 2009-06-30 13:39
  ja jestem za mikro. Dla tych co nie rozrozniaja mikrousb od miniusb prosze poszperac w necie. :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Abc pisze: 2009-06-30 13:42
  A ja czekam na jeden standard akumulatorow
  0
 • Users Avatars Mini
  Jack pisze: 2009-06-30 13:47
  autorzy artykulu popelnili blad w tytule "W 2010 r. mini USB standardem dla ładowarek komórkowych w UE" oraz w tresci; chodzi oczywiscie o micro USB a nie o mini USB (jak ktos nie wierzy to prosze pogooglowac ;-)) pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  JarekM pisze: 2009-06-30 17:20
  wg Guntera będziemy kupować telefony bez ładowarek, chyba że tłumacz coś zawalił;
  0
 • Users Avatars Mini
  ssak pisze: 2009-06-30 20:56
  Jack ma racje ... niech ktoś wyjaśni sprawę mini-micro?
  0
 • Users Avatars Mini
  TedeK pisze: 2009-06-30 23:40
  NO WLASNIE: CO PORTAL TO RAZ JEST MINI-USB A RAZ MICRO-USB!!! TO W KONCU JAKI STANDARD???
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: