W grudniu zmiana standardu nadawania programów Telewizji Polskiej

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
W grudniu zmiana standardu nadawania programów Telewizji Polskiej

Przełączenie na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC zostanie przeprowadzone przez Emitel w dwóch etapach: 15 oraz 19 grudnia.

Pierwszy etap przełączeń na nowy standard zostanie przeprowadzony w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj. województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

W drugim etapie, w nocy z 18 na 19 grudnia, przełączenie będzie miało miejsce we wschodniej części Polski, tj. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 ekspertów Emitel i około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych, a prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin.

Zmiana dotychczasowego systemu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z projektem refarmingu, tj. uwolnienia częstotliwości 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej 5G. 

Pierwotny termin przełączeń MUX3, planowany w 2022 roku, został przesunięty na wniosek MSWiA w związku z wojną w Ukrainie (konieczność zapewnienia dostępu do informacji, a także funkcjonowania systemu RSO). 

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów i aktualizacja listy programów na pilocie za pomocą poleceń z menu odbiornika. U widzów posiadających starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, konieczna będzie ich wymiana lub zakup dekodera. Aby odbierać sygnał telewizyjny nie ma konieczności zmian ustawienia anten odbiorczych.

W celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów na MUX3 oraz MUX6:

  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: