Wielka niespodzianka na rynku smartfonów

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Wielka niespodzianka na rynku smartfonów

Według danych IDC, to Apple zajął pierwsze miejsce na rynku smartfonów w 2023 r. wraz z rekordowo wysokim udziałem w rynku.

Samsung był liderem tego rynku od 2011 r. 

Według wstępnych danych International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, globalne dostawy smartfonów spadły o 3,2% rok do roku do 1,17 miliarda sztuk w 2023 roku. Wzrost w drugiej połowie roku ugruntował nadzieje na oczekiwane ożywienie w 2024 roku. 

W czwartym kwartale (4Q23) odnotowano wzrost o 8,5% rok do roku i 326,1 mln dostaw, co jest wynikiem wyższym niż prognozowany wzrost o 7,3%.
"Chociaż w drugiej połowie 2023 r. zaobserwowaliśmy silny wzrost ze strony „low-endowych” graczy z Androidem, takich jak Transsion i Xiaomi, wynikający z szybkiego wzrostu na rynkach wschodzących, największym zwycięzcą jest wyraźnie Apple" - powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w zespole Worldwide Tracker IDC. 

Ciągły sukces i odporność Apple wynika w dużej mierze z rosnącego trendu urządzeń premium, które stanowią obecnie ponad 20% rynku, napędzanego agresywnymi ofertami wymiany i nieoprocentowanymi planami finansowania.

Według IDC, Apple z pewnością odegrało rolę w spadku pozycji Samsunga, ale ogólna przestrzeń Androida dywersyfikuje się. Huawei powraca i szybko wkracza do Chin, marki takie jak OnePlus, Honor, Google i inne wprowadzają na rynek bardzo konkurencyjne urządzenia w niższym przedziale cenowym. Składane urządzenia i coraz częstsze dyskusje na temat możliwości sztucznej inteligencji w smartfonach zyskują na popularności. Według analityków IDC, rynek smartfonów będzie w najbliższych miesiącach bardzo interesujący.

 

Wielka niespodzianka na rynku smartfonów

Wielka niespodzianka na rynku smartfonów

 

Dane CANALYS: 

Worldwide smartphone market share split
Canalys preliminary smartphone market pulse: Q4 2023

Vendor

Q4 2023 market share

Q4 2022 market share

Apple 

24%

25%

Samsung

17%

20%

Xiaomi

13%

11%

TRANSSION

9%

6%

vivo

7%

8%

Others

30%

30%

 

Wielka niespodzianka na rynku smartfonów

Wielka niespodzianka na rynku smartfonów

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: