Plus też testuje natywne Wi-Fi Calling

Newsy
Opinie: 11

Plus rozszerza zakres testów usługi Wi-Fi Calling o nową aplikację przygotowaną przez Ericssona razem z Taqua, a jednocześnie testuje Wi-Fi Calling natywne.

Natywne Wi-Fi Calling jest rozwiązaniem, które nie wymaga instalowania aplikacji, ale konieczne jest specjalne oprogramowanie telefonu. Na polskim rynku pierwsze telefony z zainstalowaną obsługą Wi-Fi Calling pojawią się dopiero w przyszłym roku, dlatego już teraz Plus udostępnia klientom aplikację, która w pełni integruje się z podstawowymi funkcjami telefonu, doskonale zastępując natywne VoWi-Fi na większości dostępnych urządzeń. Natywne rozwiązanie Wi-Fi Calling zostało opracowane i wdrożone we współpracy z firmą Ericsson, która dostarczyła system IMS będący bazą dla świadczenia usług VoWiFi oraz VoLTE, oraz z Samsungiem, na którego sprzęcie testowano funkcje Wi-Fi Calling w wersji natywnej na smartfony.

Usługa natywnego Wi-Fi Calling jest zintegrowana ze wszystkimi ważnymi funkcjami telefonu. Wszędzie tam gdzie jest dostępna sieć Wi-Fi telefon automatycznie się z nią połączy i będzie gotowy do pracy w trybie Voice over Wi-Fi. Wybierając czyjś numer, nie będziemy musieli korzystać już z osobnej aplikacji, smartfon sam wykona połączenie po Wi-Fi. Użytkownicy nawet nie odczują, że połączenie nie odbywa się w tradycyjnym trybie. To, że połączenie odbywa się po Wi-Fi będzie pokazywane przez odpowiednią grafikę przy wybieraniu lub odbieraniu połączenia. Połączenia VoWi-Fi znajdą się w historii połączeń, dokładnie tak samo jak wszystkie połączenia wykonywane w tradycyjny sposób.

Smartfony wspierające standard VoWi-Fi opracowany przez organizację 3GPP gwarantują ich równie prostą obsługę, jak to ma miejsce dotychczas z modelami GSM. Z zapowiedzi producentów sprzętu wynika, że na polskim rynku pierwsze telefony z zainstalowaną obsługą Wi-Fi Calling pojawią się w przyszłym roku.

Równocześnie Plus rozszerza zakres testów usługi Wi-Fi Calling działającej w oparciu o aplikację pobieraną ze sklepu Google Play. Do tej pory klienci testujący usługę korzystali z „WiFi Calling+” przygotowanej przez Nokia Networks. Obecnie udostępniona została nowa aplikacja „WiFi Calling” przygotowana przez firmę Ericsson razem z Taqua. Nowa aplikacja współpracuje ze smartfonami z systemem Android w wersji 4.4 i wyższej i w pełni integruje się z podstawowymi funkcjami telefonu. Czyni to dokładnie tak samo, jak wspomniane wyżej fabrycznie ustandaryzowane (3GPP) rozwiązanie Wi-Fi Calling, wdrożone we współpracy Plusa z Ericssonem. Aplikacja nie wymaga żadnej czynności od użytkownika i aktywuje się automatycznie w momencie wykrycia połączenia z siecią Wi-Fi.

W ramach trwających testów korzystanie z usługi Wi-Fi Calling w Plusie jest bezpłatne. Połączenia odbywają się z wykorzystaniem własnego numeru telefonu w Plusie, a prowadzenie oraz odbieranie rozmów jest całkowicie za darmo. Testerzy mogą wykonywać rozmowy zarówno krajowe, jak i na terenie krajów Unii Europejskiej, w tym z i do Polski.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Maciek pisze: 2015-11-24 21:53
  Tak trzeba robić, pokrywać "białe plamy" komunikacyjne, a Wi-Fi Calling dodaje się do tego bardzo dobrze. Mam nadzieję, że szybko to plus wprowadzi, bo nie lubię być poza siecią.
  3
 • Users Avatars Mini
  Wezmyr pisze: 2015-11-24 22:52
  Może mi ktoś wyjaśnić, czym się różni WIFI Calling od zwyczajnego skonfigurowania konta VOIP w Androidzie (gdzie też nie trzeba nic instalować)? Bo ja rozumiem, że defacto jest to zwykła aplikacja VOIP, której serwer jest ustawiony na Plusa (na przykład 601501401@voip.plusgsm.pl) numerem używanym jest numer z puli Plusa? Czy jest coś specjalnego w całym tym działaniu? Czy pod płaszczykiem super technologii Plus ukrywa adres serwera VOIP i hasło do niego przed użytkownikami?
  0
 • Users Avatars Mini
  Voiddd pisze: 2015-11-25 09:36
  Ciekawe czy rozmowy via Wifi będą tańsze: operatorzy przerzucają koszty części infrastruktury z siebie na klienta.
  0
 • Users Avatars Mini
  Ted pisze: 2015-11-25 13:19
  Plus, Play - wszędzie tylko testy przeznaczone dla zamkniętej grupy użytkowników.
  0
 • Users Avatars Mini
  Arek pisze: 2015-11-25 17:34
  Testy muszą być, to chyba oczywiste. A trudno, żeby testowali wszyscy. To już nie byłyby testy ;). No ale dobrze, że o tym myślą na poważnie, bo jak teraz testują, to pewni plus już na początku przyszłego roku to wprowadzi dla wszystkich.
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek pisze: 2015-11-26 19:24
  Zobaczymy, co z tego wyniknie, choć wygląda dość obiecująco. Spodziewam się, że Plus może sporo zyskać po wprowadzeniu tej technologii do standardu. No ale musimy jeszcze poczekać.
  0
 • Users Avatars Mini
  Gilos pisze: 2015-11-26 21:39
  Wifi calling to dość nowatorskie rozwiązanie i dzięki niemu Plus może zjednać sobie wielu klientów, bo wizja dzwonienia spoza Polski za darmo to smaczny kąsek.
  0
 • Users Avatars Mini
  Mirek pisze: 2015-11-27 15:05
  Nie wiem, jak to ofertowo i cenowo będzie wyglądać, ale fakt, przydałoby się, żeby to potaniło połączenia z zagranicą. No ale dla mnie akurat ważne, żeby mieć praktycznie wszędzie zasięg, bo mam dość nieprzyjemną astmę i bezpieczniej się czuję, jak ciągle jestem przy telefonie :) Tu liczę na plusa, że szybko technologię wprowadzi w życie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Rosh pisze: 2015-11-28 19:14
  Jak tak dalej pójdzie to wystarczy intenet mobilny by rozmawiać przez telefon , pisać i przesyłać multimedia. Może do tego plus dąży bo swoją drogą internet mobilny mają najelpszy w Polsce.
  0
 • Users Avatars Mini
  Kamilek oportunista pisze: 2015-11-28 21:16
  Jak do KUR...ki Nędzy chcą pokryć "Białe Plamy" na Mapie Zasięgu, skoro tam gdzie nie ma 2G/Edge tym bardzie nie ma interenetu + Routerka = WIFI..rifi tralalala M.Bieńkowska ROZPIE..... Jak Rajcy EuroKomisyjni nie zrównają opłat w całej UE to z zagranicy nie będzie taniej. Już dziś można (nie tylko przez SmartPhony) kombinować z VolP w cenie pakietu Danych. Dojdzie SummaSumarumm że za niedługo będziemy płacili za coś co dzisiaj mamy za darmo {HotSpot} lub prawie za darmo {Pakiet FREEYAHH w Sieci z Czerwoną Rączką}.
  0
 • Users Avatars Mini
  Arek pisze: 2015-11-30 14:49
  Co się tak denerwujesz? Przecież WiFi Calling ma ułatwiać, a nie utrudniać. Moim zdaniem jak to się uda dobrze zrobić, to będzie to wielki plus Plusa i jak w banku do nich trafię.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: