Wizyta w Centrum Eksploatacji Sieci Plus GSM

Newsy
Opinie: 65

NMC (Network Managment Center), czyli Centrum Eksploatacji Sieci Plus GSM, mieści się w warszawskiej siedzibie operatora Polkomtel S.A. Centrum jest częścią Działu Eksploatacji Sieci odpowiedzialną za prawidłowe działanie zarówno transmisyjnej sieci szkieletowej , jak i sieci GSM. Podstawę sieci szkieletowej stanowi około 160 linii radiowej sieci SDH o długości 4350 km składającej się z 9300 km kanałów STM-1 o przepustowości 155 Mb/s każdy. Sieć szkieletowa łączy ponad 160 miejscowości w 16 województwach. Centrum Eksploatacji monitoruje również działanie ponad 2800 stacji bazowych, wszystkich central MSC (Mobile Switching Center) oraz około 2750 linii radiowych PDH, łączących stacje bazowe (BTS) z ich kontrolerami (BSC).

 


Warszawskie centrum działa 24 godziny na dobę. NMC powstało wraz z uruchomieniem pierwszej stacji bazowej Plus GSM na warszawskim hotelu Marriott. Obecnie cały czas w NMC pracę urządzeń nadzorują zespoły składające się z trzech inżynierów (zespoły pracują na zmiany). W godzinach pracy biur (do godziny 17) główne centrum wspomagane jest poprzez działanie 4 regionalnych centrów OMC (Operations and Maintenance Centre) znajdujących się w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku.
Każde z tych centrów monitoruje swoją część sieci, ale tylko do godziny 17. Wtedy nadzór całej sieci przekazywany jest do NMC. Każde z OMC jest w stanie przejąć kontrolę całej sieci Plusa w przypadku większej awarii NMC. W przypadku uszkodzenia Centrum Eksploatacji Sieci sieć zadziałałaby bez większych zakłóceń.


W terenie naprawami sieci Plus GSM zajmuje się 16 Regionalnych Zespołów Utrzymania Sieci. Najczęstszą przyczyną awarii wykrywanych przez OMC i NMC są awarie zasilania poszczególnych BTS'ów, spowodowane zwykle prozaicznym przerwaniem kabli przez koparkę lub częstymi awariami prądu na terenach wiejskich. Wówczas przed wyładowaniem awaryjnych akumulatorów należy pojechać na miejsce z generatorem zasilania. Większość napraw sprzętu odbywa się jednak "z poziomu klawiatury" z samych centrów eksploatacji sieci. Często taka naprawa polega na "resecie" danego urządzenia.


Do monitoringu sieci GSM Centrum korzysta głównie z oprogramowania wyprodukowanego przez Nokię - Nokia Network Management System NMS200. Dzięki niemu, na ekranach komputerów można obserwować wszelkie nieprawidłowości działania sieci - np. przeciążone stacje bazowe w środku miasta w godzinach szczytu, alarm otwarcia drzwi w BTS'ie na końcu Polski lub awarię migającego światła ostrzegawczego na wyższych masztach z antenami.


Wszystkie komunikaty można wyświetlać również na dużym naściennym ekranie, który daje możliwość lepszego przeglądu zdarzeń w całej sieci. Dodatkowo wykorzystywany jest podczas poważnych awarii (podobno zdarzają się sporadycznie), gdy w centrum gromadzi się większa liczba specjalistów Działu Eksploatacji Sieci.


Według zapewnień pracowników, centrum będzie mogło również doglądać działania sieci 3G. Podobnie jak przy wdrażaniu usługi GPRS będzie zakupione nowe oprogramowanie oraz najprawdopodobniej kolejny serwer zbierający dane z poszczególnych urządzeń.

 

Informacji udzielił nam Zastępca Kierownika Centrum Eksploatacji Sieci Plus GSM - Jacek Łysiak (na zdjęciu po lewej stronie).


 

NMC (Centrum Eksploatacji Sieci) sieci Plus GSM

 

Opinie:

Opinie archiwalne (65):

Komentuj

Komentarze / 65

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: