Wszystkie zmiany i nowości w iOS 14

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Wszystkie zmiany i nowości w iOS 14

Apple zaprezentował nową wersję systemu iOS 14.

Jedną z nowości nowej wersji jest App Library, czyli nowy, automatyczny sposób sortowania aplikacji. Będzie to alternatywa dla ręcznie tworzonych folderów.

Apple w iOS 14 wprowadzi także zupełnie nową wersję widżetów. Będą one przypominały te, które od wielu już lat znamy z Androida. Nowe widżety będą miały do wyboru różne rozmiary. Od teraz widżety będą mogły być także umieszczane poza pulpitem Today, czyli „miksowane” na ekranie z ikonami aplikacji. Pojawi się także widżet "karuzela" z wieloma widżetami zmieniającymi się zależnie od pory dnia nazwany Widget stacks.

Kolejną opcją będzie „obraz w obrazie”, czyli będzie można odtwarzać filmy w oknie lub rozmawiać w oknie przez FaceTime. PIP to kolejna funkcja skopiowana z Androida i znana od lat.

Inaczej będzie prezentowane na ekranie 14 wersji systemu działanie Siri. Asystentka Apple nie będzie już uruchamiana w dedykowanym oknie na całym ekranie. Teraz będzie to rodzaj widżetu przykrywającego aktualnie wyświetlaną aplikację. Według danych Apple, co miesiąc Siri aktualnie musi reagować na 25 mld zapytań i poleceń.

Elementem wykorzystującym silnik Siri będzie aplikacja Translate do tłumaczenia rozmów w różnych językach. Aplikacja będzie działać także w trybie offline. Translate ma obsługiwać 11 języków (w tym np. rosyjski) i nie będzie na razie obsługiwał języka polskiego.

W iOS 14 zmieni się także nieznacznie aplikacja Wiadomości. Nowością będzie opcja przypięcia na górze najważniejszych rozmów. Do dyspozycji użytkowników będą także nowe elementy Memoji.

W mapach Apple pojawi się opcja nawigacji rowerowej. Jest to usługa znana od dłuższego czasu z map Google. Na razie nawigacja rowerowa będzie działać tylko w trzech miastach w USA i w dwóch miastach w Chinach. Drugą nowością w mapach Apple ma być specjalna nawigacja dla samochodów elektrycznych.

Apple w iOS 14 zmieni także CarPlay. Najważniejszą nowością w systemie będzie wprowadzenie elektronicznego klucza otwierającego samochód. Klucze będzie można zdalnie wyłączyć zdalnie poprzez iCloud. Klucz będzie można przesłać poprzez usługę iMessages i określić zakres działania klucza dla danego użytkownika. Cyfrowy klucz Apple będzie na razie wykorzystywał do otwierania drzwi usługę NFC (trzeba go będzie przyłożyć do zamka). Usługa kluczy ma być dostępna już za miesiąc także w iOS 13. W przyszłym roku Apple zamierza wykorzystać układ U1 do zdalnego otwierania drzwi w autach (bez wyciągania telefonu z torby lub kieszeni). Digital Key ma być dostępny na 45 rynkach dla serii BMW: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M, Z4 wyprodukowanych po 1 lipca 2020. Klucz będzie działał w telefonach iPhone XR, iPhone XS i nowszych oraz w zegarkach Apple Watch Series 5 i nowszych.

Nowością w AppStore mają być lekkie aplikacje App Clips. Będą one działać bez logowania, bez konieczności podawania numerów karty kredytowej i pozwalać na korzystanie z niemal dowolnych usług. App Clips nie będzie wykluczał opcji pobrania pełnej wersji aplikacji, gdy chcemy z danej usługi korzystać częściej. Skrótem do pobrania App Clips będzie nadajnik NFC, QR kod lub dedykowany kod App Clips zintegrowany z NFC. Rozmiar App Clips nie może przekraczać 10 MB.

W nowym iOS 14 szybciej ma działać także kamera. Przyspieszy start aplikacji aparatu, robienie zdjęć i tryb portretowy, pojawi się kontrola ekspozycji i zmiany w trybie nocnym w najnowszych iPhonach z serii 11.

Nowy iOS 14 jest kompatybilny z tymi urządzeniami:

 1. iPhone 11
 2. iPhone 11 Pro
 3. iPhone 11 Pro Max
 4. iPhone XS
 5. iPhone XS Max
 6. iPhone XR
 7. iPhone X
 8. iPhone 8
 9. iPhone 8 Plus
 10. iPhone 7
 11. iPhone 7 Plus
 12. iPhone 6s
 13. iPhone 6s Plus
 14. iPhone SE (1st generation)
 15. iPhone SE (2nd generation)
 16. iPod touch (7th generation)

Finalna wersja będzie dostępna na jesieni.

Wszystkie zmiany i nowości w iOS 14 są tutaj

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: