40 mln straty dla budżetu - fikcyjny wynajem zamiast sprzedaży smartfonów - prezes aresztowany

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Międzynarodowa grupa przestępcza handlująca telefonami - kolejny etap w sprawie oszustwa VAT

Dzięki współpracy Krajowej Administracji Skarbowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego tymczasowo aresztowano prezesa firmy, której działalność naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości blisko 40 mln zł.

Na poczet niezapłaconych podatków zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości ok. 3,85 mln zł.
Sprawa miała początek w styczniu 2020 r., komórka szefa KAS ds. STIR w Ministerstwie Finansów i komórka analityczna wielkopolskiej KAS ujawniły podmioty, które nie płaciły podatku VAT w obrocie elektroniką.

Jedna z podejrzanych firm zorganizowała działalność, która miała na celu unikanie odprowadzania podatku VAT w Polsce. Firma sprowadzała z zagranicy telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny. Na terenie kraju towar był fikcyjnie wynajmowany klientom, którzy w rzeczywistości go kupowali.

Regulamin i warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT. W trakcie przeprowadzonych w styczniu przeszukań w 6 lokalizacjach na terenie województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, w tym siedziby podejrzanego podmiotu, zabezpieczono dokumentację księgową oraz zablokowano na koncie firmy ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków.

21 kwietnia 2020 r. w ramach prowadzonego postępowania, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze ABW zatrzymali prezesa firmy oszukującej na podatku VAT. Na poczet niezapłaconych zobowiązań podatkowych zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości ok. 3,85 mln zł. Zatrzymanemu postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Szacowana wartość uszczupleń w podatku VAT wynosi niemal 40 mln. zł. Śledztwo w sprawie prowadzi Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy we współpracy z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Inne informacje:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: