Test Xiaomi Mi MIX 2S

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Testowany przez nas Xiaomi Mi MIX 2 zwracał na siebie uwagę bezramkowym wyświetlaczem. Niestety kilka elementów poprzedniego flagowca Xiaomi rozczarowywało. Dlatego na rynek wkroczył model Mi MIX 2S, który ma być lekarstwem na wszystkie problemy. Design został zachowany, ale poprawiono jakość aparatu, dołożono drugi, jest mocniejsza specyfikacja i nowszy Android wraz z nowszą nakładką MIUI. Czy zatem rozwiązano wszystkie niedociągnięcia poprzednika? Przekonajmy się.

Główne wady i zalety smartfonu Xiaomi Mi MIX 2S

Zalety

  • Oryginalny design bez "notch"
  • Najwyższa jakość wykonania w połączeniu z ceramicznym tyłem
  • Dobry tryb głośnomówiący
  • Skuteczny czytnik linii papilarnych
  • Najlepsza dostępna specyfikacja – Snapdragon 845 + 6 GB RAM
  • Bardzo dobrej jakości ekran z wieloma funkcjami i ustawieniami
  • System bogaty w dodatkowe funkcje i aplikacje
  • Android 8.0 i MIUI 9.5
  • LTE kat. 18 1200/100 Mbps + Bluetooth 4.0
  • Aparat z dual pixel AF i stabilizacją optyczną
  • Znacznie poprawiona jakość zdjęć z głównego aparatu, na poziomie najmocniejszych konkurentów
  • Dobry czas działania na baterii
  • Szybka ładowarka w komplecie
  • Etui z tworzywa w komplecie

Wady

  • Brak uszczelnienia
  • Brak gniazda słuchawkowego
  • Brak wsparcia dla karty pamięci
  • Jakość aparatu z x2 zoomem poniżej oczekiwań
  • Dodatkowe tryby foto poniżej poziomu najlepszych konkurentów
  • Przeciętna jakość wideo
  • Dość ciężki
  • Wymaga przyzwyczajenia do innego układu ustawień i funkcji

Budowa – ocena – 6-

Najbardziej charakterystyczne elementy designu znane z Mi MIX 2 zostały w  Mi MIX 2S zachowane. Ekran ma super wąskie ramki po bokach i u góry ekranu. Głośnik znajduje się w wąskiej szczelinie, która nie zwiększa grubości ramki. Jedyna szersza ramka znajduje się na dole i to właśnie w niej mieści się obiektyw przedniego aparatu. Do zdjęć selfie trzeba telefon obrócić do góry nogami. Położenie przycisków na krawędzi i czytnika linii papilarnych z tyłu nie uległo zmianie względem starszego modelu. Czytnik spełnia swoją funkcję bez problemu. Klawisze mają wyczuwalne kliknięcie.

Na dole znajduje się USB C oraz głośnik. W przypadku odtwarzania multimediów dźwięki wydobywają się zarówno z głośnika na dolnej krawędzi oraz w miejscu do którego przykładamy ucho. Ma to spełniać rolę układu stereofonicznego i częściowo zapobiegać zasłonięciu i całkowitemu wycieszeniu dźwięków. Całość działa całkiem dobrze i wystarczająco głośno, nie jest to jednak w pełni symetryczny układ stereo. Głośnik w słuchawce jest znacznie cichszy niż ten na dolnej krawędzi.

Ekran został przykryty szkłem Corning Gorilla Glass 4, ramki są metalowe, a tył jest ceramiczny, co nadaje mu oryginalnego charakteru na tle szkła stosowanego w wielu smartfonach. Na ceramicznym tyle zostały wygrawerowane napisy, ale są wyjątkowo dyskretne. Widać je tylko pod pewnym kątem.

Rozmiary urządzenia to 150,9 x 74,9 x 8.1 mm i 191 gramów wagi. W porównaniu do poprzednika telefon jest odrobinę mniejszy (ma węższe ramki i tę samą przekątną) i troszkę grubszy. Przede wszystkim jest jednak trochę cięższy. Z jednej strony daje to poczucie solidnej, zwartej konstrukcji, z drugiej może trochę ciążyć osobom przyzwyczajonym do znacznie lżejszych urządzeń, takich jak LG V30, który jest o 33 gramy lżejszy.

Dwa najpoważniejsze braki w Mi MIX 2S, to nieuszczelniona obudowa, co w przypadku flagowców jest coraz rzadziej spotykane oraz brak gniazda słuchawkowego.

Wyświetlacz – ocena 6-

Przekątna ekranu ma 5,99 cala. Rozdzielczość to FHD+ 2160 x 1080 pikseli, co skutkuje proporcjami ekranu 18:9. Z połączenia tych cech możemy wyliczyć gęstość pikseli na poziomie 403 PPI. Ponieważ przekątna ekranu nie zmieniła się, a wymiary obudowy odrobinę się zmniejszyły, wypełnienie obudowy ekranem wzrosło z 80,8% do 81,9%. Co ciekawe, są smartfony, które mają jeszcze lepszy wskaźnik, np. Samsung S9+ osiągną 84,2% mimo ramki u dołu i góry ekranu. To kwestia bocznych ramek, które u Samsunga prawie nie występują, a w Mi MIX 2S są widoczne i symetryczne z górną ramką. Tak czy inaczej dla fanów bezramkowego designu Mi MIX 2S to jeden z najciekawszych modeli do rozważenia.

Jakość wyświetlacza jest bardzo dobra. Regulacja jasności ma szeroki zakres, od bardzo ciemnej, do bardzo jasnej. Kąty widzenia są satysfakcjonujące, a kolory nasycone. Ekran wykonano w technologii IPS. Są na rynku panele AMOLED, o jeszcze lepszym kontraście, kątach widzenia i wyższej rozdzielczości, są to jednak różnie trudne do wychwycenia w codziennym użytkowaniu.

W ustawieniach znalazł się tryb czytania, eliminujący światło niebieskie. Można też ręcznie ustawić temperaturę barw oraz ustawienie kontrastu. Jest więc większość potrzebnych funkcji. Jedyne czego brakuje, to automatycznego dostosowywania balansu bieli do oświetlenia otoczenia, które jak na razie oferują tylko iPhone, Huawei P20 i P20 Pro.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

Xiaomi Mi MIX 2S otrzymał najmocniejszego Snapdragona 845 taktowanego zegarami 4x2,8 GHz oraz 4x1,8 GHz, z układem graficznym Adreno 630. Procesor wspomaga 6 GB RAM i 64 lub 128 GB na system i pliki użytkownika – zależnie od wybranej wersji. Mi MIX 2S obsługuje dual SIM, ale nie wspiera kart pamięci.

Snapdragon 845 jest bez wątpienia najszybszym procesorem mobilnym, zwłaszcza w świecie Androida. W benchmarku Geekbench 4 uzyskał 2351 punktów dla jednego rdzenia i 8171 dla sumy wszystkich rdzeni. OpenCL to 13708 punktów. W Antutu uzyskał ponad 266 tysięcy punktów. Sekwencyjny odczyt pamięci telefonu to 764 MB/s, a sekwencyjny zapis 192 MB/s według Androbench.

Nie ma więc aplikacji i gier mobilnych, z którymi Mi MIX 2S sobie nie poradzi. Ma też spory zapas mocy obliczeniowej na przyszłość. Użytkownik ma tutaj do dyspozycji pełen komfort.

Najnowszy procesor Qualcomm to także zestaw najnowszych protokołów komunikacyjnych. Jest LTE kat. 18 1200/100 Mbps, WiFi ac dwuzakresowe czy Bluetooth 5.0. Lokalizacja odbywa się za pomocą GPS, GLONASS i BDS. Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy i czytnik linii papilarnych.

W krótkich testach smartfon nie sprawił żadnych kłopotów. Mi MIX 2S działa bezproblemowo, szybko reaguje na polecenia, nie zawiesza się. Nie musiałem go również restartować.

  

System – ocena 5-

Jedna z zmian w stosunku do starszego modelu to nowsza wersja systemu operacyjnego. W  Mi MIX 2S jest Android 8.0 zamiast 7.1, a także jest nowsza wersja nakładki MIUI 9,5 Global zamiast wersji 9.0.

Poza Xiaomi Mi A1, który otrzymał czystego Androida One, wszystkie telefony Xiaomi mają charakterystyczną nakładkę systemową MIUI. Jest ona dość rozbudowana i pozwala duplikować aplikacje w celu obsługi wielu kont, blokować aplikacje hasłem, wydzielić osobną przestrzeń roboczą, a także posiada kilka dodatkowych programów i wymaga pewnego przyzwyczajenia. Po przesiadce na Xiaomi częściej korzystam z możliwości wyszukiwania różnych funkcji w ustawieniach. Ustawienie dotyczące czasu po którym ekran zostanie uśpiony nie znajduje się w sekcji dotyczącej wyświetlacza, lecz zabezpieczeń. Jeśli ktoś nie lubi zmieniać swoich przyzwyczajeń to MIUI może go na starcie odrobinę irytować.

Użytkownicy cenią sobie Xiaomi za częste aktualizacje i słuchanie głosów użytkowników.

Wśród aplikacji systemowych warto wymienić Dyktafon, Nagrywanie ekranu, Skaner czy Kompas oraz Mi Drop do udostępniania plików. Jest też aplikacja do czyszczenia systemu z śmieci, odtwarzacz muzyki i wideo czy menadżer plików. Na lewo od głównego pulpitu jest panel podsumowujący notatki, wydarzenia i sugerujący skróty do funkcji i aplikacji. W systemie dominują kolory pastelowe i zaokrąglone krawędzie.

Poza zmianą niektórych przyzwyczajeń nie mam uwag co do działania systemu i doceniam zaimplementowane dodatkowo funkcje.

 

Kamera – ocena 5-

Xiaomi Mi MIX 2S ma podwójny aparat z tyłu. Obie matryce mają rozdzielczość 12 megapikseli. Standardowy obiektyw ma jasność F/1.8 i wbudowaną 4 osiową stabilizację optyczną. Dodatkowy obiektyw oferuje dwukrotny zoom optyczny i jasność F/2.4.  Ostrość ustawiana jest za pomocą detekcji fazy w najnowszej odsłonie dual pixel. Sprzętowo mamy więc do czynienia ze standardem obecnej wyższej półki, ale bez ekstrawagancji i przełamywania kolejnych barier mobilnej fotografii.

Lista dostępnych trybów obejmuje

  • Zdjęcie
  • Wideo
  • Krótkie wideo
  • Kwadrat
  • Portret
  • Panorama
  • Ręczny

Aparat otrzymał także coraz modniejszą sztuczną inteligencję AI, którą można włączyć i wyłączyć na ikonie obok filtrów, HDR i trybów lampy błyskowej. Jednak działanie AI nie jest takie oczywiste, jak w przypadku Huawei P20 i P20 Pro, gdzie efekt oraz nazwa rozpoznanej sceny są od razu widoczne na ekranie. W tym wypadku nie jest do końca jasne jak działa AI.

Nowością jest zastosowana redukcja szumu bazująca na zrobieniu serii zdjęć i wykorzystaniu danych z więcej niż jednego ujęcia, aby pozbyć się możliwe największej liczby artefaktów.

W kontekście samej aplikacji i działania aparatu mogę pochwalić tryb manualny z bardzo dokładnym suwakiem ręcznego ustawiania ostrości. Zauważyłem również, że obiektyw oferujący dwukrotne powiększenie ma minimalną odległość ostrzenia na poziomie kilkudziesięciu centymetrów, co wyklucza go całkowicie ze zdjęć makro. Dla porównania Huawei P20 Pro z obiektywem o większym powiększeniu x3 ostrzy z kilku centymetrów i działa jak szkło powiększające.

Jakość zdjęć w Mi MIX 2S została bardzo znacząco poprawiona względem testowanego przeze mnie Mi MIX 2. Różnica jest widoczna gołym okiem. Poprzednik robił zdjęcie godne najwyżej smartfona ze średniej półki i była to jego spora wada. Za to następca w postaci Mi MIX 2S robi zdjęcia znacznie lepsze, bardziej nasycone, bardziej szczegółowe i ostre. Nawet zdjęcia nocne wypadają na nim bardzo dobrze. Najwyraźniej zastosowanie redukcji szumu z wykorzystaniem wielu klatek przyniosło porównywalne efekty jak u konkurencji. Zdjęcia Mi MIX 2S są jak najbardziej konkurencyjne względem innych flagowców. Przynajmniej jeśli mówimy o standardowych ujęciach z głównego aparatu.

Jeśli chodzi o AI, makro, dedykowany tryb nocny i trzykrotne powiększenie Huawei P20 Pro wciąż ma wyraźną przewagę. Drugi obiektyw w Mi MIX 2S został dodany chyba głównie do portretów, bo sam w sobie oferuje zauważalnie gorszą jakość niż główny aparat, ze standardowym obiektywem i stabilizacją optyczną.

Jakość wideo w dalszym ciągu pozostała poniżej oczekiwań i możliwości konkurencji. Jest slow motion w 240 klatkach, ale nie ma super slow motion w 960 klatkach. Jakość nagrań wideo i stabilizacja mogłaby być trochę lepsza, chociaż nie ma już problemów z gubieniem ostrości, jak w poprzedniku.

Poprzednia kamera też jest najwyżej przeciętna pod względem jakości i oferuje zaledwie 5 megapikseli, co wypada blado przy Huawei P20 Pro i P20 z 24 megapikselowym przednim aparatem. Dodatkowo Mi MIX 2S trzeba obrócić, aby z przedniej kamery skorzystać.

Podsumowując - kluczowe aspekty aparatu zostały bardzo wyraźnie poprawione, ale pod względem wideo i dodatkowych trybów Xiaomi jest wciąż z tyłu za konkurencją.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Bateria – ocena – 5-

Mi MIX 2S jest wyposażony w baterię o pojemności 3400 mAh, czyli dokładnie taką samą jak w poprzedniku. W teście odtwarzania wideo w sposób ciągły z YouTube, z jasnością ekranu ustawioną na połowę, smartfon wytrzymuje około 10 godzin co jest dobrym wynikiem. Wystarcza to na dzień intensywnego korzystania ze smartfona lub dwa dni bardziej umiarkowanego użytkowania.

Dostarczona w zestawie ładowarka obsługuje prąd 5V 2,5A; 9V 2A; oraz 12V 1,5A. Ładowarka obsługuje więc standard szybkiego ładowania Quick Charge 3.0 i ma moc 18W. Zalicza się do jednych z szybszych ładowarek, chociaż Huawei dostarcza ponad 22W ładowarkę w zestawie ze swoimi smartfonami.

Mi MIX 2S jest pierwszym smartfonem Xiaomi i pierwszym na rynku smartfonem z ceramicznym tyłem, który obsługuje ładowanie bezprzewodowe Qi wireless charging. Osoby korzystające z ładowania bezprzewodowego bardzo je sobie chwalą, ale ja nie miałem jmożliwości sprawdzenia jego działania w praktyce.

Podsumowanie

Xiaomi Mi MIX 2S jest ciekawym, wyróżniającym się na tle rynku smartfonem. Ma charakterystyczny design i bardzo dobrą jakość wykonania wspartą przez bardzo dobry ekran i topową specyfikację. Telefon otrzymał nowszy system operacyjny, ładowanie bezprzewodowe oraz podwójny aparat. Z jednej strony jakość standardowych zdjęć została bardzo wyraźnie poprawiona i fani fotografii mobilnej będą mieć powody do zadowolenia. Z drugiej strony dodatkowe tryby foto i wideo, przedni aparat i obiektyw z dwukrotnym powiększeniem są nadal za konkurencją.

W momencie kiedy trzeba zdecydować się na pewne kompromisy decydująca jest cena. Xiaomi Mi MIX 2S w wersji 64 GB wbudowanej pamięci kosztuje 2599 zł, a z 128 GB pamięci 2799 zł – obie wersje mają 6 GB RAM. Biorąc od uwagę, że mamy do czynienia z świetnie wykonanym urządzeniem ze Snapdragonem 845 na pokładzie to ta cena jest na pewno atrakcyjna i o tysiąc złotych niższa niż u konkurencji.

Dla kogo jest Xiaomi Mi MIX 2S

  • Dla fanów wysokiej jakości wykonania i niestandardowego designu
  • Dla miłośników dużych ekranów i najmocniejszej specyfikacji
  • Dla fanów mobilnej fotografii w podstawowym zakresie

Dla kogo nie jest Xiaomi Mi MIX 2S

  • Nie dla osób preferujących lekkie urządzenia
  • Nie dla zaawansowanych fanów mobilnego wideo
  • Nie dla miłośników czystego Androida

Inne informacje na temat smartfonu Xiaomi Mi MIX 2S:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: