Zagórski: rząd nie planuje rekompensat dla operatorów za wymianę sprzętu

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Marek Zagórski

Wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa odnoszące się operatorów telekomunikacyjnych w projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zostały zaprojektowane tak, aby jak najmniej obciążać operatorów, bo nie trzeba będzie pozbywać się działających urządzeń - powiedział agencji PAP szef MC Marek Zagórski.

Według ministra cyfryzacji przepisy te nie wiążą się jednak z nadmiernymi obciążeniami dla operatorów. "Według opracowań i naszych analiz naturalny cykl wymiany sprzętu to około 3-5 lat. Ten przepis został zaprojektowany tak, by operacja eliminowania sprzętu od dostawców wysokiego ryzyka była jak najmniej dolegliwa dla operatorów, żeby to się nie wiązało z koniecznością pozbycia się sprzętu, który jest sprawny, a na który zostały poniesione jakieś nakłady" - powiedział Zagórski.

"Operatorzy chcieliby oczywiście, by ten czas był jak najdłuższy. Po to są konsultacje, żebyśmy poznali argumenty, które by za tym przemawiały. Jesteśmy przekonani, że te wymogi nie będą się wiązały z koniecznością nagłej rezygnacji ze sprzętu. Wymiana sprzętu od dostawcy, który zostanie uznany za dostawcę wysokiego ryzyka, nastąpi w normalnym procesie modernizacji sieci" - podkreślił. Zwrócił też uwagę, że projekt zawiera kilka kategorii ryzyka: obok wysokiego ryzyka także kategorię ryzyka umiarkowanego. "W takim przypadku obowiązywał będzie zakaz instalowania nowego sprzętu, ale starego można będzie używać do czasu kompletnego wyeksploatowania" - powiedział.

Zagórski ocenił, że uznanie niektórych firm za dostawców wysokiego ryzyka nie będzie musiało oznaczać istotnego zwiększenia kosztów kupna sprzętu dla operatorów, a rząd nie planuje żadnych rekompensat w tym zakresie. "Nie myślimy o żadnych rekompensatach ani nie jesteśmy przekonani, że sprzęt uznany za bezpieczniejszy koniecznie będzie również droższy. Dostawcy konkurują ze sobą w skali globalnej, część operatorów też działa w takiej skali. Liczymy, że to wpłynie hamująco na ceny" - powiedział.

Zagórski podkreślił, że proponowane przepisy dotyczą nie tylko planowanej aukcji 5G, ale także przyszłego funkcjonowania tej sieci oraz innych sieci telekomunikacyjnych.

"Gdy oderwiemy się od kontekstu konkretnego dostawcy, to pamiętajmy, że bezpieczeństwo sieci leży także w interesie operatorów i jest związane z jakością świadczenia przez nich usług. Nie wydaje się, żeby długie korzystanie ze sprzętu dostawcy, który zagraża bezpieczeństwu sieci, było dla nich korzystne" - ocenił.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: