Europejska Sieć Lotnicza wystartuje już za kilka miesięcy

Newsy
Opinie: 3
Opinie: 3

Inmarsat, Deutsche Telekom, Nokia, Thales przeprowadzili program lotów testowych w Wielkiej Brytanii, które sprawdzały działanie budowanej teraz Europejskiej Sieci Lotniczej (European Aviation Network).

Zgodnie z planem EAN ma być zainagurowana w połowie 2017 roku. Prowadzone loty służą do testowania wydajności systemu EAN, w tym urządzeń pokładowych dostarczanych przez Thales oraz sieci naziemnej dostarczonej przez Deutsche Telekom i Nokię.

Jako wprowadzenie do lotów testowych, Deutsche Telekom i Nokia wspólnie osiągnęły pierwsze połączenie na żywo wykorzystując sieć EAN w laboratorium Nokii w Stuttgarcie. Pierwszy test polowy połączenia na żywo przeprowadzono w ramach szerokopasmowej konferencji wideo, gdzie obie strony zostały połączone za pośrednictwem dedykowanej sieci komórkowej EAN LTE.

Aby uzyskać połączenie EAN na żywo w sieci naziemnej LTE, Deutsche Telekom i Nokia dostosowały stacje bazowe oraz głowice radiowe LTE Nokii do częstotliwości wykorzystywanej w EAN, dostarczonej przez Inmarsat i zbudowały specjalną antenę stacji bazowej w celu pokrycia nieba. Naziemna sieć LTE dla EAN różni się od "normalnych" sieci LTE, ponieważ musi pracować przy prędkościach do 1200 km/h na wysokościach przelotowych, które wymagają komórek o wielkości do 150 km. Nokia będzie odpowiadać za usługi zarządzania tą zaawansowaną siecią wykorzystując swojego globalne centrum usługowe w Rumunii. W uzupełnieniu do sieci na żywo, Nokia i Deutsche Telekom zbudowały pełen naziemny system referencyjny sieci w Stuttgarcie, zawierający wszystkie elementy i zintegrowane urządzenia pokładowe pochodzące od Thales, aby przygotować się do wyzwań technicznych, na przykład kompensacji efektu Dopplera na skutek dużej prędkości samolotu.

Próbny lot testował osiągi urządzeń pokładowych udostępnionych przez Thales i sieci naziemnej dostarczonej przez Deutsche Telekom i Nokię. Testy przeprowadzono w celu sprawdzenia, czy sieć mogłaby z powodzeniem być podłączona do systemu naziemnego, co osiągnięto we wszystkich czterech stacjach testowych zlokalizowanych w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii.

Użyte systemy przeprowadziły wiele skutecznych przełączeń między sektorami i masztami komórkowymi, utrzymując stabilne połączenie. Przetestowano również transfer danych do i z samolotu. Wyniki przekroczyły oczekiwania.

Europejska Sieć Lotnicza (EAN) to innowacyjna zintegrowana sieć oparta na satelitarnej S-band i komplementarnej naziemnej sieci LTE w Europie, która przyniesie niespotykaną łączność dla pasażerów linii lotniczych.

W DT za projekt odpowiada Claudia Nemat.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  kjhh pisze: 2016-11-30 12:35
  Wyniki przekroczyły oczekiwania... ale jakie one są? Jaki ping, jaki download?
  3
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2016-11-30 13:06
  @kjhh...tego nie podano...trzeba bedzie poczekac na pierwsze testy komercyjne
  0
 • Users Avatars Mini
  bury pisze: 2016-11-30 22:18
  na pokładzie Emirates na pokładzie 777ER, między Tajlandią a Indiami: Ping 812ms, download 4,04; upload 0,72 coś co działa komercyjnie, darmo 50 MB, a po przekroczeniu można 500 MB wykupić za 1$ (karta kredytowa)
  1

Rekomendowane: