Wiceminister energii: stacje bazowe nie są gotowe na dłuższe problemy z zasilaniem

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 14
Opinie: 14

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski zasugerował, że operatorzy powinni podnieść standardy dostarczania energii do swoich stacji bazowych.

Piotrowski wskazał też na problemy z łącznością po nawałnicach, zaznaczając, że te sprawy nie leżą w gestii jego resortu.

Być może trzeba będzie podnieść standardy. Tak jest w tej chwili, że sieci telefonii komórkowej podtrzymują zasilanie w sposób automatyczny przez pojedyncze godziny, a następnie mają możliwości serwisowe dostarczenia agregatów. Jednak operatorzy nie byli przygotowanie na sytuację, kiedy pada takich stacji bazowych kilkanaście albo kilkadziesiąt. Myśmy w dyskusjach z nimi na początku roku sugerowali, że być może nie jest to rozwiązanie bezpieczne. Niestety przyroda pokazała, że tak może być - dodał.

Wiceszef resortu energii powiedział, że z tego co wie, w znacznej części została przywrócono łączność.

Tu też staramy się współpracować, ale trzeba zrozumieć, że odbudowanie zasilania w sieci nie jest według priorytetów kto, gdzie jest jak ważny - tylko jest architektura sieci, trzeba zacząć od najwyższych napięć, przez średnie do niskich. Tu nie bardzo jest inna droga, a stacje sieci komórkowych najczęściej porozrzucane są w terenie, a stacje są zasilane z miejsc, które nie były budowane z myślą o gwarantowanym zasilaniu - mówił wiceminister.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Blekaut straszy pisze: 2017-08-16 11:01
  Mieszkałem na wsi,prądu brakowało wielokrotnie co tydzień przez kilka godzin.Przeniosłem się do miasta i teraz przez 15 lat awarie są kilkuminutowe.Wiatru ani burzy nie było,czyli w ramach oszczędzania wyłączano miejscowości.Taka sytuacja jest prawdopodobna i dzisiaj.
  1
 • Users Avatars Mini
  Gorszy sort pisze: 2017-08-16 11:04
  Nie były w sieci o gwarantowanyn zasilaniu,powiada wiceminister.Czyli są gorsi i lepsi w tym kraju.
  9
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-16 11:05
  Skoro pan minister tak twierdzi to niech dofinansuje nowe rozwiązania. Najlepiej, żeby operatorzy sami wszystko zrobili, a pan minister pochwali się w mediach, że było słabo, a teraz jest super podczas ich kadencji.
  10
 • Users Avatars Mini
  conyo pisze: 2017-08-16 11:27
  A co z regulacją jakościową URE? Cytat: "Zatwierdzone przez Prezesa URE w planach rozwoju, a następnie w taryfach dystrybutorów, nakłady na inwestycje przedsiębiorstw sieciowych w ostatnich pięciu latach wzrosły o 53%. Pomimo to, poziom wskaźników przerw w dostawach prądu w Polsce (SAIDI, SAIFI) nadal odbiega od średniej europejskiej, która dla przerw nieplanowanych wynosi średnio od 50 do 150 min. (...) Przykładowo obecnie średni czas przerw w dostawach prądu - tzw. SAIDI - wynosi 272 minuty rocznie. Celem nowej regulacji jest skrócenie go do 136 minut w roku 2020." Całość tutaj: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/6286,Jakosc-dostaw-i-obsluga-odbiorcow-energii-lepsze-o-50-Prezes-URE-wprowadza-nowy-.html?search=508807560
  9
 • Users Avatars Mini
  otd pisze: 2017-08-16 12:37
  Wiadomo, ze ma na mysli plus i play. Po burzach myslalem, ze znowu orange nawali, jak to bylo jakis czas temu, ze niewyjasniona awarie mieli. O dziwo zasieg byl, za to plusa nie bylo od piatku (kiedy przechodzila burza) do wtorku godzin porannych. Tych 9 na 10 z tej ich reklamy to chyba po stowie dostali, zeby ten badziew wychwalac.
  -5
 • Users Avatars Mini
  Medyk pisze: 2017-08-16 13:05
  @otd pisze co myśli o swojej biegunce.Ile ty masz otd tych telefonów że tak te zasięgi sprawdzasz.Normalni mają jeden.
  6
 • Users Avatars Mini
  AC/DC pisze: 2017-08-16 13:10
  @Medyk - kartą Play można prześwietlić wszystkie sieci wiejski bucu!
  -8
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-16 13:28
  @otd przecież Orange nie działało na zniszczonych terenach do niedzieli rana. A w niedziele tyle ludzi na wsiach dzwoniło jednocześnie, że za dużo pogadać się nie dało. Plusa to w części miejsc chyba jeszcze nie ma.
  0
 • Users Avatars Mini
  kmn pisze: 2017-08-16 14:34
  kiedyś na kazdym posterunku milicji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, ośrodkach zdrowia, OSP, było po kilka, kilkanascie radiostacji analogowych w zapasie. w razie zagrozenia najwazniejsze osoby decyzyjne mogły je otrzymać i podejmować decyzję. potem przyszła era gsm, taniej korzystac z pasm operatorów i ich usług. obecnie tylko funkcjonariusze policji i strazy mają na wyposażeniu takie radiostacje cyfrowe. a praktycznie nie ma ich w zapasie w razie zagrożeń. w każdym. a stacje bazowe sa tak budowane że nie ma czegoś takiego że w razie kataklizmów, katastrofy nastepuje odłączanie wszystkich klientów za wyjątkiem telefonów centrów zarządzania kryzysowego, policji pogotowia i straży i wojska. Po prostu zasilacze awaryjne pracuja 20min i potem koniec. stacja się wyłacza. nie trybu awaryjnego dla zwykłego systemu gsm900.
  -1
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-08-16 16:35
  @kmn Bzdury. Oczywiście że radiostacje są nadal na wyposażeniu podstawowym i zapasowym różnych służb w Polsce. Do tego GSM nic nigdy nie miał i nie ma, po to właśnie służby eksploatują własne systemy radiokomunikacyjne żeby nie być uzaleznionym/skazanym na operatorów sieci komórkowych ich awarir kaprysy czy wizje zarabiania pieniędzy. Co ministra obchodzi zasilanie BTSów? Od tego są szczegółowe przepisy techniczno-eksploatacyjne. I każda stacja takie podtrzymanie ma, jak państwo dopłaci operatorom za kosztowne systemy zasilania/podtrzymania to operatorzy chętnie zainstalują i będą podtrzymywać i 48 godzin. I wtedy pan wiceminister się może pochwalić troską o obywateli i ich łączność.
  6
 • Users Avatars Mini
  Leon pisze: 2017-08-16 16:47
  Każdy wojewódzki wydział kryzysowy powinien mieć na wyposażeniu awaryjnego BTS-a który działałby dla wszystkich sieci tzn wzmacniał ich sygnał. Wystarczy to uzgodnić ze wszystkimi operatorami i z UKE, do tego mobilne centrum łączności z szybkim łączem satelitarnym do netu. Ale do tego trzeba mieć mózg, a nie oglądać telewizor w wojewódzkim CZK. W razie potrzeby na teren kleski możnaby ściągnąć kilka takich zestawów z innych województw.
  -3
 • Users Avatars Mini
  Jack pisze: 2017-08-16 20:06
  Napiszcie o nowej kampanii smartDOM Cyfrowego Polsatu i Plusa. Link do kampanii i oferty: https://www.youtube.com/watch?v=jYx1MXrMqnQ
  -1
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-08-16 20:26
  @ Leon Głupoty takie wypisujesz że nawet trudno to skomentować. Kompletna ignorancja. Weź ty sobie uruchom awaryjnego BTSa.... i wzmocnij wiedzę.
  4
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-17 07:11
  Play wypada najgorzej. Nie mają agregatów, akumulatory słabe i nie ma co się dziwić. Ale nie mizna oczekiwać, ze ktoś to za nich zrobi, mają kasę na celebrytow, to niech znajdą na infrastrukturę. Play to powinni kary dac za niespełnione standardów, takie jest by,najmniej moje zdanie
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: